Pocztówka z Krakowa

Singiel „Papierosy, telefon i klucze” zespołu Wu-Hae promuje klip zrealizowany na ulicach Krakowa. Nakręcony został w czasie jednego popołudnia, kiedy to kamera towarzyszyła muzykom w czasie ich autentycznego rajdu od Kazimierza po Rynek Główny.
WuHae - Papierosy, telefon i klucze | fot. Jacek Dyląg

Muzycy z nowohuckiego zespołu Wu-Hae postanowili w swym najnowszym klipie pokazać cząstkę krakowskiego klimatu. Jak mówi zespół: To taka pocztówka z Krakowa, tutaj się żyje wolniej niż w innych miastach. To nasza krakowska specyfika. Artyści wraz z Jackiem Dylągiem i Olą Marciniak, realizatorami klipu wyruszyli w miasto by zarejestrować napotkane, spontaniczne sytuacje: pokazać, że Kraków to takie miasto, gdzie o każdej porze dnia spotkać można znajomych, zamienić z nimi kilka słów, niespiesznie wypić piwo i zapalić papierosa. To właśnie w czasie takich wędrówek czy spotkań rodzą się najrozmaitsze artystyczne pomysły z których potem słynie Kraków.

– W tym klipie zespół stara się oddać to, co w Krakowie kocha najbardziej: gęsto snującą się atmosferę miasta i szaloną nocną zabawę – mówi Marcin „Bzyk” Bąk, lider zespołu Wu-Hae. – Jest to krytyka i jednocześnie pochwała charakteru naszego miasta. W obu przypadkach wykonana z przymrużeniem oka. Tak widzą miasto zakochani w nim muzycy, lecz w pełni świadomi jego wad – dodaje. Dodaje, że pomimo zalewu turystów krakowskie środowisko artystyczne próbuje obronić swoją tożsamość, ochronić teren, do którego wstęp mają tylko wtajemniczeni. Ulubione niegdyś miejsca spotkań znikają ale natychmiast pojawiają się nowe, jednak co warte uwagi, coraz dalej i dalej od centrum, od jego turystycznego zgiełku. – W obrębie Rynku Głównego jest coraz słabiej z ciekawymi miejscami, przeważnie są tam „mielarnie” nastawione na turystów, choć trafiają się wyjątki. Na Kazimierzu tak samo. A jeśli ktoś wybierze się do Nowej Huty to koniecznie powinien odwiedzić Aleję Róż, gdzie czas zatrzymał się w latach 80tych zeszłego wieku. Są tam lokale gdzie na przykład można zamówić kawę w szklance z fusami – dodaje Marcin „Bzyk” Bąk.

WuHae - Merry Crisis and Happy New Fear | fot. Jacek Dyląg

Piosenka do której klip został zrealizowany jest sporym zaskoczeniem na płycie „Merry Crisis and Happy New Fear” zdominowanej przez ciężki, gitarowy rock, charakterystyczny dla tego krakowskiego zespołu. Melancholijny i przewrotny tekst jest pewnego rodzaju zabawą słowno-muzyczną. Utwór „Papierosy, telefon i klucze” jest melodyjny i swingujący zarazem, w warstwie tekstowej oddający swojski folklor miejski. W klipie występują: Marcin „Bzyk” Bąk, Andrzej Skwarek, Tomáš Peruňský, Jacek Królik, a wśród napotkanych przypadkowo osób jest między innymi Sławomir Shuty, pisarz, autor słynnego „Zwału”. (B)

Modny Kraków zaprasza do obejrzenia teledysku

Leave a Reply

  

  

  

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *