all, Przyjęcie

Weselne słodkości z Krakowa

słodycze weselne

Pierwszy krok to ustalenie czego potrzebujesz. Z pewnością tortu, bo wesele bez niego trudno sobie wyobrazić. Istotny jest także wybór ciast, które zostaną wyłożone na paterach i ciasteczek, które je uzupełnią. Ciasta są również chętnie rozdawane jako prezent dla gości opuszczających już uroczystość, a coraz więcej Par Młodych sugeruje, by nie uzupełniać tego podarunku flaszką wódki dając tym samym odpór przekonaniu, że w Polsce wszyscy piją. Chwalebny zwyczaj! Na stoły podczas wesela trafiają zaś coraz częściej słodkie bufety, w których królują już nie tylko, popularne niegdyś, kruche ciasteczka, ale też małe babeczki, miniaturowe ptysie, kuleczki kokosowe, orzechowe czy czekoladowe. Krakowskie cukiernie i restauracje proponują takie słodkości własnego wyrobu i trzeba przyznać, że przeważnie się one naprawdę dobrej jakości. Osobny temat to wybór słodkiego deseru, który zostanie podany każdemu z gości. Co nim będzie? Popularny pomysł to Crème brulee, zainteresowaniem cieszą się też puchary pysznych lodów, spotykana jest panna cotta.
Gdzie w Krakowie udać się po zamówienie takich specjałów? Cukiernie przeważnie mają w ofercie pełen przekrój weselnych słodyczy, ale mam kilka szczegółowych typów. Torty weselne ze sporą dozą artyzmu, duże i małe oferuje między innymi rodzinna Cukiernia Blecharzy (ul. Janickiego 3), która jako pierwsza w Krakowie wprowadziła torty dekorowane żywymi kwiatami.

W ciemno można zamawiać tutaj tort na najważniejszą okazję w życiu bo każdy klient traktowany jest indywidualnie i z dużą uwagą. Duży wybór ciast proponuje Cukiernia Józef Wilk (zamówienia można składać w cukierniach firmowych: plac na Stawach, ul. Limanowskiego 30a, plac przy Hali Targowej). Znajdziemy w niej przede wszystkim tradycyjne smaki, bardzo dobry jest tutaj sernik, tartoletka i tiramisu. Ciasteczka, czekoladowe pralinki oraz słodkie kompozycje w miniaturze z talentem tworzy Cukiernia Krakowskie Wypieki (punkty sprzedaży: Galeria Krakowska, Galeria Kazimierz, CH Bonarka, ul. Kordiana 5A, ul. Sienna 11). Są naprawdę smaczne!

W restauracjach też możemy poszukiwać pysznych słodyczy. W Oberży sąsiadów (ul. Kordiana 19) na weselne stoły wjeżdżają babeczki, że palce lizać oraz szeroki wybór ciast domowych. Wykwintne desery o oryginalnych smakach czekają zaś na weselników w Restauracji Illuminati (ul. Gołębia 2). Są to na przykład: czekoladowy fondant i parfait z białej czekolady z sosem owocowym czy pudding z lodami czekoladowymi i sosem toffi.

Magdalena Marciniak
zdjęcia: Agnieszka Kantaruk

Zobacz zdjęcia słodkich przysmaków