all, Florystyka

Nowe spojrzenie na ślubny bukiet

Bukie ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukTrzy pytania do florysty
mówi Hubert Lamański

-Jakie bukiety ślubne będą w tym roku najmodniejsze?
-Bardzo popularne będą bukiety kontrastowe typu: fiolet z żółtym, niebieski z pomarańczem, czerwienie, czarny, który jest elegancki i popularny zawsze i oczywiście biel. Myślę, że jest ona ponadczasowa i w każdym sezonie gra pierwsze skrzypce.

-Czy jest jakiś rodzaj bukietu, który można określić jako ulubiony pośród panien młodych?
– Tak, to biedermaier, okrągły i klasyczny, w najbardziej ulubionej kolorystyce – białej, ewentualnie w różu lub w fiolecie.

-A jak jest z kolorami i kompozycjami awangardowymi, wiele panien młodych je wybiera?
-Coraz więcej, często się teraz zdarzają połączenia czerni z bielą, czerwony w dniu ślubu jest również awangardowy, choć w życiu codziennym jest to kolor jak najbardziej popularny.

-Co możemy powiedzieć o bukietach na zdjęciach?
Czerwony bukiet (1) to klasyczny biedermeier – na okrągłym dysku, kolorystycznie bardzo intensywny. Jest tu czerwień z żółcią, pomarańczem, róże, goździki, jest również trochę zieleni. Myślę, że jest to taki bardzo poprawny i bezpieczny bukiet dla panny młodej, chociaż kolorystyka akurat w tym przypadku jest bardzo odważna. Taki bukiet rzuca się w oczy, staje się zauważanym elementem uroczystości i warto aby korespondował z pozostałymi dekoracjami.

Kolejny bukiet to futurystyczna forma berła (2). Zastosowano tutaj biały storczyk phalaenopsis, który znakomicie prezentuje się w otoczeniu kryształków. Jest to kompozycja idealna dla wysokich panien młodych, bardzo nowoczesna i dość awangardowa. Przypadnie do gustu tym Pannom Młodym, które chcą z fantazją wejść na nową drogę życia.

Do każdego bukietu możemy dopasować kompozycje na stoły weselne, tutaj przedstawiona jest kompozycja ze świecą (3,4). Drobne różyczki, które są w niej zastosowane oddają romantyczny charakter uroczystości. Te same kwiaty powinny pojawić się w bukiecie. Kolorystykę bukietu ślubnego warto dopasowywać również do typu urody. Na przykład dla rudej Panny Młodej idealnym rozwiązaniem będzie bukiet w odcieniach pomarańczu (5,6) kontrastującego z zielenią.

Bukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukBukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukBukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukBukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukBukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka KantarukBukiet ślubny | autor: Hubert Lamański | fot. Agnieszka Kantaruk

Nie każdy bukiet każdemu pasuje, dlatego trzeba dobierać go tak jak suknię ślubną – do swojej urody, figury i stroju, jaki wybrałyśmy na ten ważny dzień.

bukiet ślubny
Królewskie storczyki Phalaenopsis często pojawiają się w ślubnych kompozycjach florystycznych. Ich ponadczasowy czar sprawia, że w każdym sezonie są modne, a wiele Panien Młodych chce mieć je w swoim bukiecie, dekoracjach sali, kościoła czy weselnego tortu.

Biedermeier – bukiet w kształcie półkuli z ciasno, regularnie rozmieszczonych kwiatów, często ułożony na kole z koronki lub przybrania. Zwykle całkiem skrywa dłonie Panny Młodej. W klasycznym biedermeierze kwiaty w różnych kolorach ułożone są koncentrycznie. Ten typ bukietu najbardziej nadaje się do strojnych kreacji, sukien w typie balowym i w stylu retro.

Berło – bukiet z kwiatów o długich łodygach, bez przybrania, ciasno związanych ze sobą. Doskonale nadaje się do współczesnej stylizacji. Najodpowiedniejszy dla osób wysokich.