all, Przyjęcie

Przyjęcie w stylu włoskim

Przyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny Kraków

Henryk Sienkiewicz uważał, że człowiek cywilizowany ma dwie ojczyzny – własną i Włochy. Nie ma w tym stwierdzeniu dużo przesady. Ów kraj wielkiej kultury, a nade wszystko sztuki życia przyciąga ludzi z całego świata, w tym szczególnie lubiany jest przez Polaków. Podobają się nam włoskie przyjęcia, ale jak urządzić uroczystość we włoskim stylu pod polskim niebem, skoro uroki Italii opierają się przede wszystkim na zmysłowych wrażeniach i efemerycznych odczuciach, na które składa się również całe, przepiękne otoczenie Półwyspu Apenińskiego? To niełatwe, ale dobrym pomysłem powinny okazać się symboliczne odniesienia do tego, co we Włoszech nas zachwyca i przenosi w wyobraźni natychmiast do tego kraju.

Włochy kojarzą się przede wszystkim z pięknym, złotym światłem o każdej porze roku, a także z radością i lekkością. Organizując włoskie przyjęcie te trzy charakterystyczne, lecz bardzo ulotne elementy możemy oddać za pomocą dekoracji. Na początek pomyślmy o oświetleniu za pomocą świec, które należy zapalić także wtedy, gdy rozpoczynamy nasze przyjęcie popołudniową porą. Wspomagane przez naturalne światło usytuowanego nisko słońca dadzą znakomity efekt, zaś proponowana kolorystyka dekoracji: jasne odcienie żółci i biel będą zmiękczać i rozpraszać zarówno promienie słońca jak i blask świec. Przyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówMożemy zdecydować się na małe lampiony do ustawienia na stole– pasować będą w srebrnej oprawie, albo na masywne świece w rzeźbionych świecznikach, które najbardziej efektownie wyglądają stojąc na podłodze. Tak zaaranżowane światło i kolorystyka zagwarantują przyjemny, radosny nastrój. Doskonałym dla nich otoczeniem będzie sala w pastelowych kolorach, zaś idealny wybór stanowi pomieszczenie o surowych, kamiennych ścianach przypominających zabytkowe włoskie miasteczka.

Pozostaje nam osiągnięcie wrażenia lekkości – ten efekt uzyskamy stosując jasne dekoracje zawieszone w powietrzu. Dobry pomysł to białe, papierowe klosze w kształcie kuli, które możemy zainstalować wokół żarówek zamiast żyrandoli. Uroku dodadzą im gałązki gipsówki zawieszone u ich wylotu. Ale to nie wszystko! Jeśli chcemy zaskoczyć naszych gości możemy pokusić się o zakup szklanych fiolek florystycznych (mierzą od kilku do kilkunastu cm, są dostępne na giełdach kwiatowych i w hurtowniach florystycznych), które zawiesza się na drucikach, nalewa do nich wodę, dzięki czemu można stworzyć powietrzne dekoracje z drobnych kwiatów bez obawy, że rośliny zwiędną! Tym sposobem nad głowami naszych gości mogą zawisnąć na przykład przepiękne lecz delikatne storczyki. Ich białe odmiany to wspaniałe nawiązanie do włoskiego stylu. Kojarzy się z nim także plaża, tą zaś możemy sprowadzić pod nasz dach ustawiając na stołach naczynia napełnione złocistym, drobnym piaskiem. Możemy go zmieszać z muszelkami (ich duże opakowania bez problemu zakupimy nawet w supermarketach) albo drobnymi, pastelowymi kamykami. Dopiero na tej podstawie układamy kwiaty. Także i tutaj sprawdzą się kompozycje oparte na storczykach, ale – aby dekoracje nie okazały się zbyt mdłe – trzeba wprowadzić dla kontrastu drobne elementy zieleni. Sprawdzony i nieodmiennie zachwycający pomysł to rozsypanie płatków róż na stołach – a jeśli mamy ich do dyspozycji naprawdę dużo, to także na podłodze. W opisanej powyżej konwencji przyjęcia najlepiej sprawdzą się płatki białe i żółte, które będą bardzo dobrze współgrać z kolorystyką stworzoną przez rozproszone światło i pozostałe dekoracje.

Przyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny Kraków

Najtrudniejszy wybór wciąż przed nami: chodzi oczywiście o skomponowanie menu. Włoska kuchnia jest jedną z najbogatszych na świecie. Wyspecjalizowała się w daniach mącznych, rybach i owocach morza, mnóstwo w niej świeżych warzyw i przypraw. Dla ułatwienia możemy oprzeć się na tych włoskich daniach, które są najbardziej lubiane przez Polaków. Zaliczają się do nich z pewnością zupa minestrone, risotto, pierożki ravioli i tortellini. Oczywiście do wyboru pozostaje też mnogość makaronów w tym najsłynniejsze włoskie spaghetti. Możemy pomyśleć też o owocach morza, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w Polsce są one wciąż mało znane i niezbyt popularne. Wybierzmy je tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni, że nasi goście to obeznani z takimi daniami smakosze. Niemniej główną atrakcję letniego przyjęcia w stylu włoskim mogą stanowić wykwintne desery. Włosi nadają im nie tylko znakomite smaki, ale i kształty. I tak puchary lodowe zamieniają się w tropikalne wyspy, a ciasta i ciasteczka tak samo cieszą oczy, jak podniebienie.

Mówi Magdalena Urbankowska, dyplomowana florystka, która prowadzi studio florystyczne i firmę organizującą przyjęcia: – Włosi uwielbiają kwiaty i obfite dekoracje przygotowane w oparciu o nie dlatego na przyjęciu we włoskim stylu nie może ich zabraknąć. Jeden z ulubionych kwiatów Włochów to storczyk, który jest symbolem luksusu i ekskluzywności. Efektowny, choć nie tani, jest łatwo dostępny w Polsce. Podobnie charakterystyczny dla północnych Włoch cyklamen czyli fiołek alpejski. Jeżeli istnieje potrzeba zaaranżowania całej sali, a nie tylko stołu wówczas do klimatu Włoch nawiążą znakomicie wszelkie pnącza, takie jak choćby bluszcze. Sprawdzą się wiecznie zielone gałązki mirtu, pędy i liście winogron,a także kiście tych owoców, które mogą pojawić się zarówno na paterach, jak i w dekoracji wnętrza. Należy pamiętać też o tym, że walory dekoracyjne mają już same włoskie potrawy, które przeważnie są bajecznie kolorowe. Często zdarza się, że na przykład owoce morza stają się zarówno daniem jak i dekoracją albo tak jak w przypadku oliwek, które możemy zarówno zjeść w różnej postaci, jak i podziwiać na miniaturowych drzewkach oliwkowych jakie można rozstawić w pomieszczeniu. Podobnych możliwości jest wiele, bo Włosi z upodobaniem przenoszą piękne, a jadalne elementy natury na talerz.
Magdalena Marciniak

Przyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówPrzyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówPrzyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówPrzyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówPrzyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny KrakówPrzyjęcie w stylu włoskim | fot. Modny Kraków