all, Przyjęcie

Anielskie przyjęcie

anielskie przyjęcie

Dzisiejsze przyjęcia rodzinne to już w większości spore przedsięwzięcia. Niewiele mają wspólnego z dawnym poczęstunkiem dla najbliższych w zaciszu własnego domu. A zatem jak podjąć gości, których zaprosimy by świętować wspólnie tą szczególną okazję? Mamy kilka podpowiedzi.

Znalezienie motywu przewodniego dla przyjęcia wydawanego z ważnej rodzinnej okazji nie jest proste. Potrzebujemy wówczas pomysłu, który spodoba się wszystkim bez względu na wiek – często bowiem gośćmi są zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy. Jednym z ponadczasowych pomysłów w takiej sytuacji jest przyjęcie z motywem anielskim. Możemy zdecydować się na nie podejmując gości z okazji chrzcin, komunii wydając elegancki obiad po bierzmowaniu, a także z okazji ślubu. Anioły są bowiem powszechnie lubiane, ich wizerunki, które pojawią się w dekoracji wprowadzą dobrą, pogodną atmosferę, a nawiązanie do religijnego aspektu wydarzenia będzie jak najbardziej na miejscu.

Anioły, które zaprosimy na przyjęcie w postaci dekoracji mogą mieć różną formę: zwiewnych papierowych wycinanek, drewnianych figurek czy lekkich konstrukcji z drucików opatrzonych w pierzaste skrzydła. Niektóre z nich możemy wykonać sami, inne można wybrać lub zamówić w jednej z artystycznych pracowni specjalizujących się w takich anielskich dekoracjach. Zaledwie kilka skrzydlatych figurek przepięknie ozdobi salę, w której przyjęcie będzie się odbywać i określi jasno radosną przyczynę, dla której goście zostali zaproszeni. Jednak same podobizny boskich posłańców to nie wszystko. Aby dekoracja była kompletna musimy ją uzupełnić o wiele innych drobiazgów, które dopełnią znakomitego wrażenia. Kolorami przewodnimi podczas przyjęcia w tym stylu będą: błękit i biel w towarzystwie złota lub srebra (ale nigdy jednego i drugiego na raz!).

Niebiańskie odcienie może przybrać bardzo wiele elementów naszego przyjęcia. Mogą to być oczywiście kwiaty – w zależności od pory roku hortensje, niezapominajki, irysy, a także kwiaty polne, a nawet róże – jak również ułożone w miseczkach borówki pięknie prezentujące się w kolorze marynarskiego granatu. Bez trudu uda nam się dobrać do nich niebieskie świece, wazony czy serwetki, ale nie należy przesadzić – na stole łączymy ze sobą najwyżej dwa odcienie błękitu. Uzupełniamy je bielą. Białe mogą być rozsypane na stole płatki róż, winietki z imionami gości czy też kwiaty, które nadadzą jasny akcent dominującym błękitnym bukietom. Zaskakującym i oryginalnym pomysłem może stać się zabytkowy niebieski tramwaj, który na nasze życzenie dowiezie gości w miejsce przyjęcia. O jego wynajem należy pytać w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji, które udostępnia pojazdy retro na imprezy firmowe i prywatne.

***

Anielskie przyjęcie wiąże się w założeniu z poczuciem lekkości i błogości. Nie inaczej powinno być na talerzu, dlatego nasi goście nie mogą siedzieć ociężali przy stołach raczeni tłustym schabowym czy bigosem. Menu anielskiego przyjęcia komponujemy z dań delikatnych i lekkostrawnych. Sprawdzą się potrawy oparte na prostych recepturach. Dominującym elementem mogą okazać się sałatki ze świeżych warzyw i owoców w zestawieniu z naturalnymi sokami owocowymi. Istotne jednak jest to, jak długo potrwa przyjęcie i czy przewidujemy podanie pełnego obiadu złożonego z przystawki, dwóch dań i deseru. Ważne są też słodkości – do aury anielskiej z pewnością pasują pyszne lody w otoczeniu soczystych owoców, ale też ciasta w pastelowych barwach: waniliowe, migdałowe, kokosowe. Zamawiając tort w cukierni możemy poprosić o ozdobienie go błękitnymi akcentami, tak by pasował do całości przyjęcia.

Tekst: Magdalena Marciniak
zdjęcia: Agnieszka Kantaruk

NIEBIAŃSKIE KOLORY będą domeną przyjęcia z motywem anielskim. Błękitne dekoracje kwiatowe (3,4,6,9), odcienie barwy nieba w postaci anielskich szat u figurek, które przyozdobią przyjęcie (1,5), a może nawet niebieski tramwaj, który przywiezie gości wprost na uroczystość? Także detale mają znaczenie: inna barwa z niebieskiej palety, granat, może pojawić się w postaci borówek (2), a morski turkus zabłyśnie pod niebem jako nasza prywatna gwiazda (6). Dobry pomysł to także klasyczne amorki (8) na przykład w postaci świecznika.

anielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcieanielskie przyjęcie