all, Tradycje

Pamiątka szczęśliwych chwil

Weselne pamiątki | fot. Modny Kraków

Wybór upominku dla gości weselnych to nie lada problem, przed którym stają narzeczeni. Polska tradycja to wręczanie gościom ciasta i weselnej wódki na odchodnym, ale nie wszystkim Parom Młodym ten pomysł się podoba. Coraz chętniej sięgamy po pomysły zapożyczone z innych krajów. Co mamy do wyboru?

Słodkiego, miłego życia

Na weselnym stole, przy wizytówce z imieniem gościa, tuż przy eleganckim nakryciu często pojawiają się słodkie migdały. To bardzo stary europejski zwyczaj. Już od czasów romańskich były one symbolem powodzenia, dobrobytu i pomyślności. Jak pisze Irving Stone w swojej książce „Grecki Skarb” tradycja ta przetrwała całe stulecia i zmieniające się epoki. Także w XIX wieku w Grecji ofiarowano gościom weselnym „lśniące cukrowane migdały zawinięte w biały tiul i przewiązane wstążką”. Trudno się dziwić, że w końcu dotarła również do Polski.

Weselne pamiątki | fot. Modny Kraków

-Na ślubnych stołach widujemy dziś szkatułki, ozdobne puzderka lub woreczki z migdałami – mówi Magdalena Urbankowska, zajmująca się przygotowaniem wystrojów weselnych przyjęć. – Można je pięknie otoczyć płatkami róż tak by stanowiły dla gościa nie tylko symboliczny, ale i wysmakowany estetycznie upominek – dodaje. W kwestii symboliki warto podkreślić, że gdy na stole znajdziemy tylko 5 migdałów to nie będą one wyrazem skąpstwa gospodarzy, ale wyobrażeniem pięciu życzeń: szczęścia, długowieczności, bogactwa, radości z dzieci i zdrowia. Funkcjonuje też inna interpretacja tego podarunku – mianowicie według niej migdały w lukrze mają odzwierciedlać „słodko-gorzkie” życie. Słodki jest lukier – jak małżeństwo, gorzki migdał -jak samo życie.

Jeżeli zdecydujemy się ofiarować gościom właśnie taki upominek to albo możemy przygotować go sami albo zamówić w jednej z wielu firm posiadających te delicje w ofercie. W pierwszym wypadku wystarczy zakup migdałów na wagę i samodzielnie rozporcjowanie ich do ozdobnych opakowań (dostępne są w dużym wyborze i cenach hurtowych na giełdach kwiatowych we wszystkich dużych miastach w Polsce), w drugim otrzymamy gotowe puzderka z migdałami, które wystarczy rozłożyć na weselnym stole. Równie dobrze możemy poprosić o to florystę, gdyż większość pracowni współpracuje z producentami takich upominków i może podpowiedzieć nam najbardziej elegancki wariant.

Mankamentem tego podarunku, o którym często wspominają narzeczeni jest fakt, że migdały w lukrze są bardzo twarde i zdaniem wielu osób – niezbyt smaczne, a funkcja symboliczno-dekoracyjna to dla części osób niewystarczający argument. -To nie jest polska tradycja i nie wyobrażam sobie chodzenia od gościa do gościa i tłumaczenia przez całe wesele co to ma oznaczać i dlaczego można sobie na tym połamać zęby – żartuje na forum internetowym Alicja z Bydgoszczy. Z pewnością w tej materii konieczne jest naprawdę efektowne wyeksponowanie tego prezentu. Porzucony na stole, lichy woreczek z migdałami może wzbudzić zastanowienie niektórych gości, ale jeśli pięknieje opakujemy to z pewnością zyskają uznanie. Jeśli zaś wiemy, że nasza rodzina jest przywiązana do tradycji krajowych i większość osób może tego zwyczaju nie znać wówczas wystarczy nadmienić, na przykład przed jednym z pierwszych toastów za pomyślność, że te właśnie drobne upominki, które wszyscy otrzymali mają symbolizować pięć serdecznych życzeń, które Para Młoda śle swoim gościom.

Weselne pamiątki | fot. Modny Kraków

Indywidualne pomysły

Nierzadko zdarza się, że Pary Młode wybierają dla gości upominki odpowiadające ich pasjom i zainteresowaniom. -Organizowałam takie wesele gdzie każdy z gości dostał w prezencie piękną rozgwiazdę – mówi restauratorka Paulina Schmidt, w której restauracji często odbywają się wesela. -Narzeczeni zdecydowali się na taki upominek ponieważ oboje są nurkami, poznali się i zakochali w sobie właśnie dzięki temu hobby. Rozgwiazda będzie więc dla gości efektownym akcentem dekoracyjnym, który mogą zachować we własnym domu, ale też będzie przypominać o tym konkretnym weselu -dodaje. W istocie takie rozwiązanie sprawy upominku dla gości weselnych wydaje się najlepsze.

Nie tylko darujemy naszym bliskim coś naprawdę ładnego, ale też wiążącego się właśnie z nami. Coś, co pozwoli się wyróżnić na tle wielu innych wesel w rodzinie i wielu podobnych upominków, które każdy z nas podczas takich imprez otrzymuje. Ale co wówczas jeśli nie mamy żadnego szczególnie wyróżniającego się hobby? Przecież większość z nas interesuje się podobnymi rzeczami, a tylko nieliczni ludzie mają charakterystyczne i niepowtarzalne pasje. -Wówczas proponowałabym aby było to coś, co nawiązuje do stylu całego wesela – radzi Paulina Schmidt. -Mamy u nas wesela utrzymane w klimacie śródziemnomorskim, zdarzały się wesela rustykalne, a trzeba pamiętać, że wesela tematyczne to coraz silniej odznaczający się trend. W takiej sytuacji każdy z gości weselnych może dostać na przykład ozdobne puzderko, mały dekoracyjny lampion albo coraz popularniejszy podczas letnich wesel wachlarzyk z imieniem gościa – wymienia. W istocie takie drobiazgi można bez problemu kupić w hurtowni lub zamówić w wybranej agencji reklamowej, która specjalizuje się w wykonywaniu nadruków na upominkach.Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet w sprzedaży hurtowej nie będą to przedmioty bardzo tanie. Wydatku na poziomie minimum kilku złotych za sztukę nie unikniemy.

Weselne pamiątki | fot. Modny Kraków

Trwała pamiątka

Nowością są w Polsce „przypinki ślubne” (ang.buttons) czyli ozdobne plakietki na agrafce, magnesiki lub otwieracze, które otrzymuje każdy gość. Pomysł ten przywędrował do Europy i do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Serdeczni i radośni Amerykanie, którzy lubią mieć zawsze w zasięgu sentymentalne pamiątki wymyślili ładną i praktyczną pamiątkę dla gości weselnych. Cóż, trzeba przyznać, że innowacje w wielu dziedzinach wychodzą im naprawdę dobrze, a naród ten nie od dziś słynie z pomysłowości. -W Stanach Zjednoczonych wszystkie najważniejsze pamiątki są zawsze w zasięgu wzroku gospodarzy domu. Zdjęcia dzieci, rodziców, dziadków, krewnych zdobią komody i regały, a na lodówce, będącej centralnym punktem spotkań całej rodziny przypinane są drobiazgi przypominające o tym co najważniejsze: w tym najładniejsze rysunki dzieci, niektóre zdjęcia czy właśnie magnesiki z podobizną bliskich osób, które niedawno wzięły ślub – tłumaczy Monika Rutka z firmy, która zajmuje się wykonywaniem takich magnesików na rynek Polski.

Weselnym gościom można zatem ofiarować w postaci przypinki zdjęcie pary wykonane w dniu ślubu lub wcześniej, które trafia na elegancko wytłoczony krążek o błyszczącej powierzchni z tyłu którego znajduje się magnes, otwieracz lub zaczep na agrafce. Dostępny jest też wariant z grafiką wybraną z katalogu, na którą nanosi się imiona narzeczonych, datę i miejsce ślubu lub dowolne inne dane lub symbole. Jak możliwa jest opcja, że goście weselni otrzymują taki upominek ze zdjęciem wykonanym w dniu ślubu? -To bardzo proste! Współpracujemy z fotografami, którzy przesyłają do naszej pracowni za pomocą internetu fotografię Pary Młodej wykonaną na przykład przed ceremonią w kościele, grafik przygotowuje wzór na podstawie tego zdjęcia, a następnie wysoko-wydaj na maszyna wykonuje w przeciągu kilkudziesięciu minut całe zamówienie – tłumaczy Monika Rutka.

Tym sposobem przypinki, magnesiki lub otwieracze trafiają na weselny stół i będą czekać przy nakryciach gości zanim ci zdążą dotrzeć na miejsce wesela. Wystarczy je dowieźć z pracowni do weselnej sali. -Podstawowym walorem tego gadżetu jest moim zdaniem jego trwałość. Magnesik możemy zatrzymać praktycznie na zawsze na lodówce, w samochodzie czy dowolnie wybranym miejscu by przypominał nam o przeżytej uroczystości – mówi Monika Rutka. -Mężczyznom zapewne bardziej spodoba się otwieracz, który ma dodatkowo zalety praktyczne – dodaje zapytana dlaczego warto wybrać taki upominek.
Za granicą jego cena to średnio 5 dolarów w USA i 5 euro w Europie, a w Polsce swojskie 5 zł (w niektórych rejonach kraju 9 zł w zależności od producenta). Wzory z katalogu można też bardzo łatwo zamawiać przez internet, co z pewnością jest walorem gdy chcemy oszczędzić czas.

Weselne pamiątki | fot. Modny Kraków

A co z poczciwym weselnym ciastem i wódką, która przez wiele lat cieszyła kolejne pokolenia weselników? -Muszę przyznać, że nawet mnie zaskakuje coraz częstsza niechęć Par Młodych do rozdawania weselnej wódki gościom – mówi restaurator-ka Paulina Schmidt. -Może na wsiach to wciąż silny trend, ale narzeczeni w miastach są coraz bardziej świadomi. Obawiają się „występów”pijanych wujków podczas wesela i tak samo rozdawanie wódki kojarzy im się z pokutującym w całej europie stereotypem Polaka-pijaka, którego chcieliby uniknąć. Wódka jako prezent weselny staje się coraz bardziej pas se, tak samo jak chińskie kotyliony z kokardkami z różnych tworzyw, które raczej stały się synonimem złego gustu, choć niegdyś były tak popularne -wspomina upodobania weselników sprzed lat.

Paczuszka z ciastem to zaś, zdaniem restauratorki, wciąż funkcjonujący zwyczaj, bardzo sympatycznie przyjmowany zarówno podczas wesel w miastach jak i na wsi. -Ciasto po weselu tak, ale drobny upominek, który gość znajduje w chwili gdy siada do stołu teżl – podsumowuje krótko. Trzeba przyznać, że ma to swój sens: po najpyszniejszym nawet cieście nie pozostanie żadne wspomnienie, a drobny upominek odnaleziony wśród sentymentalnych pamiątek nawet po latach sprawi naszym bliskim przyjemność i przypomni o wspaniałych chwilach, które z nami przeżyli w dniu wesela.

Magdalena Marciniak
zdjęcia: Agnieszka Kantaruk