all, Moda

Klucz do przeszłości

suknie ślubne

Nie brakuje dziś miłośników przeszłości, którzy w najpiękniejszym dniu swego życia pragną wcielić się w role zakochanej pary sprzed lat. Oczywiście istnieją liczne bractwa i stowarzyszenia, które w najdrobniejszych detalach odtwarzają historyczne style ubioru i urządzają przyjęcia, niemalże niczym nie różniące się od tych z przeszłości, ale nie brak i takich osób, które zainteresowane dawną modą chcą zaczerpnąć do własnego stroju ślubnego łyk inspiracji z przeszłości. Czy pośród najbardziej wyrazistych stylów z historii świata znajdziesz coś dla siebie?

Gotyk dla wysokich

Odległe od nas niemal o tysiąc lat czasy gotyku charakteryzowały się umiłowaniem smukłości i prostych linii, które przejawiało się nie tylko w tworzeniu monumentalnych kościołów, ale też w przedmiotach użytkowych i życiu codziennym. Moda tego okresu sprzyjała szczupłym, wysokim kobietom. Gotyckie ubiory na przestrzeni czasu oczywiście ewoluowały, ale trendy nie zmieniały się z każdym sezonem, jak dzieje się współcześnie. Dobrym przykładem jest upodobanie do ciżemek z wydłużonym, podwijającym się ku górze noskiem, które zastąpiły popularne wcześniej, wysokie sznurowane buty.

Co do ubioru kobiecego to był on obcisły w górnej części tułowia z rozszerzeniem ku dołowi. Szczególnie okazałe suknie ozdabiały treny. Taka kreacja składała się z dwóch warstw. Suknię spodnią zwaną cotta, sznurowano na plecach, wierzchnią określaną mianem gamurra zdobił obcisły gorsecik uwypuklający piersi, który wszystkie wiązania posiadał z przodu.

suknie ślubnesuknie ślubne

Suknię przygotowywano z długości tkaniny co pozwalało nie stosować odcinania w pasie. Z czasem pojawiły się też charakterystyczne, długie, a nawet ciągnące się po ziemi rękawy, które poprzez pionową konstrukcję dodawały smukłości. Dekolty stosowano oszczędnie, gdyż modzie bacznie przyglądały się sfery kościelne krytykując odsłanianie ciała. Ta innowacja do świata kobiecej mody weszła dopiero dzięki wstawiennictwu królów z dynastii Lusignan, których kolejne pokolenia słynęły z wyszukanej jak na owe czasy elegancji. Gotyckie wzory powróciły do współczesności głównie dzięki takim filmom jak trylogia „Władca pierścieni”. Kostiumy bohaterów są bowiem wyraźnie inspirowane europejskim średniowieczem. Na fali tej popularności niejedna panna młoda powędrowała do ołtarza odziana niczym księżniczka Arwena.

suknie ślubne

Dekoracyjny Barok

Styl baroku pojawił się już w drugiej połowie XVI wieku, ale najbardziej okazała wersja strojów wiążących się z tą epoką przypada na wiek XVIII. Cechowała go przesadna wręcz dekoracyjność, która przysporzyła mu nie mniej entuzjastów niż wrogów. Choć jego nazwa oficjalnie pochodzi od portugalskiego słowa barocco oznaczającego perłę, to w owych czasach słowo baroque w języku francuskim stanowiło synonim dla bogactwa zdobień. Oba określenia doskonale ujmują to, czym charakteryzował się ów styl. Na modzie tych czasów znacząco odcisnął się postęp w farbiarstwie, dzięki któremu producenci strojów byli w stanie uzyskać niespotykane nigdy dotąd zestawienia kolorystyczne. Do znamiennych cech stylu barokowego zalicza się też upodobanie do skomplikowanych haftów i motywów orientalnych. Najbardziej okazałe i charakterystyczne były suknie francuskich dam dworu, które do dziś inspirują wielu projektantów. Ich głównym elementem była rozłożysta spódnica z trenem, która najsilniej przyciągała uwagę. Górna część stroju – wydatny dekolt, usztywniony stanik i szpiczaste łączenie kończące się poniżej talii dopełniały całości. Rękawy takiej sukni sięgały do łokcia, zdobiły je plisy i koronki. Komu dziś pasuje barokowa stylizacja? Na pewno nie jest dobrym pomysłem dla dziewcząt szczupłych, o nowoczesnej urodzie i chłopięcej sylwetce. To styl w jakim rozkwitnie panna młoda o kobiecych kształtach, a nawet dziewczyna z nadwagą. Suknie o barokowym kroju są bowiem tak skonstruowane, że nawet osobie o znaczącej tuszy przydadzą uroku i kobiecości.

Modne Empire

Mianem stylu empire określa się okres w modzie europejskiej przypadający na czasy panowania Napoleona. Niezwykłe, ale pośród zwiastunów współczesnych kolekcji ślubnych bez problemu znajdziemy jego echa! Ten styl znowu jest modny. Jego cechy charakterystyczne to lekkość i delikatność, która pojawiła się jako przeciwwaga modnych wcześniej, bogato zdobionych, barokowych strojów. Suknie w stylu empire były wzorowane na kreacjach kobiecych ze starożytnej Grecji i Rzymu. Projektowano je na kształt tuniki przewiązanej tuż pod biustem, bez rękawów lub z bardzo krótkimi rękawkami. Szyto je ze zwiewnych, półprzejrzystych tkanin. suknie ślubneTa kwintesencja kobiecości będzie pasować kobietom drobnym, proporcjonalnie zbudowanym, a także niskim, bo ze względu na krój sukni optycznie wydłuża sylwetkę. Może być „suknią na zmianę”, którą założymy po zakończeniu uroczystości w kościele chcąc swobodnie bawić się z gośćmi na parkiecie. Ze względu na to, że taka suknia zupełnie nie krępuje ruchów, jest polecana także dla panien młodych, które spodziewają się dziecka. W luźno spływających fałdach nie tylko uda się ukryć brzuszek, ale też suknia nie będzie przyszłej mamy uciskać i utrudniać jej poruszania się.

suknie ślubne

Uroczy Romantyzm

Moda okresu romantyzmu przyniosła finalną wersję wynalazku, który perfekcyjnie modelował kobiecą sylwetkę. Mowa oczywiście o krynolinie – konstrukcji z elastycznej stalowej taśmy, która stanowiła podstawę dla rozłożystej, zdobionej falbanami sukni, a połączona z gorsetem pozwalała uzyskać pożądane wymiary w talii. Romantyczne suknie należały do mocno zabudowanych. Osłaniały szczelnie ramiona, a zdarzało się, że falbany opadały także na dłonie chroniąc je przed słońcem. Koronki, szarfy i jedwabne kwiaty pojawiały się natomiast w sukniach wieczorowych, które należały do bardzo okazałych. Pokłosem sukni romantycznych jest większość dzisiejszych wzorów dostępnych w salonach mody ślubnej. Rozłożyste najbardziej pasują postawnym dziewczynom, ale trzeba też pamiętać, by kupując suknię brać pod uwagę charakter uroczystości. Iście królewska suknia, a stylizowane na romantyzm do takich właśnie należą, nie pasuje do kameralnych uroczystości w gronie najbliższych. To suknia na wielkie, wystawne wesele.

Magdalena Marciniak