Modny Kraków

Weekend seniora

Osoby powyżej 60 roku życia będą mogły w dniach 29 i 30 września 2012 bezpłatnie zwiedzić stałe ekspozycje we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, a za wstęp na wystawy czasowe zapłacą tylko symboliczną złotówkę. Odbędą się też liczne warsztaty i wykłady. Wykaz poniżej:

sobota, 29 września

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA
ul. Kanonicza 17

godz. 10.30 – 13.00
Rycerze i święci wojownicy w sztuce średniowiecza
W takcie spotkania poznamy wyobrażenia postaci historycznych i legendarnych, rycerzy – fundatorów obrazów, świętych rycerzy – św. Jerzego, św. Marcina i Archanioła Michała oraz figury rycerzy śpiących – rzeźby Grobu Wielkanocnego Wita Stwosza. Przedmiotem naszej refleksji będzie ideał rycerza, znaczenie jego postawy i aktualność symbolu. Nasze myśli utrwalimy w formie literackiej i plastycznej.
Prowadzenie: Monika Wlezień, Ewa Kawecka, Iwona Dobrzańska-Wnęk
Obowiązuje rezerwacja miejsc: mwlezien@muzeum.krakow.pl; 12 42 49 384
Wstęp Wolny

KAMIENICA SZOŁAYSKICH
Pl. Szczepański 9

godz. 14.00
Wystawa: „Zawsze Młoda! Polska Sztuka około 1900”
“Co tam sobie parle franse wygadują za romanse” – o młodopolskich plotkach i ploteczkach.
Prowadzenie: Paulina Błaszczykiewicz
Wstęp 1 zł

DOM JÓZEFA MEHOFFERA
ul. Krupnicza 26

godz. 15.00
Wizytownik krakowski Józefa Mehoffera
Temat zainspirowany portretami wiszącymi w Domu Józefa Mehoffera. Będzie to opowieść o ludziach, których Mehoffer spotykał w Krakowie, z którymi dyskutował podczas niedzielnych salonów na Brackiej. Czy na portretach można dostrzec kto był przyjacielem a kto tylko znajomym Artysty? Kogo przedstawia tajemniczy obraz Rozmowa? Oraz jak Mehoffer był postrzegany przez Krakowian?
Prowadzenie: Grażyna Szarugiewicz
Wstęp Wolny

niedziela, 30 września

KAMIENICA SZOŁAYSKICH
Pl. Szczepański 9

godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zawsze Młoda! Polska Sztuka około 1900”
Prowadzenie: starszy kustosz Krystyna Kulig-Janarek
Wstęp 1 zł

GMACH GŁÓWNY
al. 3 Maja 1

godz. 14.00
Patrzeć wciąż naprzód
Oprowadzanie po wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego z formy rozmowy z przewodnikiem rozwinie się w działania kreatywne oraz warsztaty słowne. „Patrzeć wciąż naprzód” będziemy nie tylko w kontekście sztuki Wróblewskiego, ale również przyglądając się rzeczywistości, z którą codziennie się mierzymy, w której szukamy miejsca sztuki. Warsztat przygotowany zostanie wspólnie z uczestnikami cyklicznych „Spotkań ze sztuką” odbywających się raz w miesiącu w oddziałach MNK.
Prowadzenie: Anna Borejczuk, Katarzyna Mrugała,
Wstęp Wolny

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH
Rynek Główny 3

godz. 12.00
Muzealne Abecadło – literka “M”
Zapraszamy do Sukiennic na inaugurację “Muzealnego Abecadła”, cyklicznego aktywnego zwiedzania oddziałów MNK, które rozpocznie się już w październiku! Będziemy wraz z przewodnikiem prezentować muzealne zbiory dzięki specjalnie przygotowanej ścieżce zwiedzania, której kluczem staną się litery alfabetu.
Prowadzenie: Łukasz Sarlej
Wstęp Wolny

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA
ul. Kanonicza 17

godz. 10.30 – 13.00
Rycerze i święci wojownicy w sztuce średniowiecza
W takcie spotkania poznamy wyobrażenia postaci historycznych i legendarnych, rycerzy – fundatorów obrazów, świętych rycerzy- św. Jerzego, św. Marcina i Archanioła Michała, oraz figury rycerzy śpiących – rzeźby Grobu Wielkanocnego Wita Stwosza. Przedmiotem naszej refleksji będzie ideał rycerza, znaczenie jego postawy i aktualność symbolu. Nasze myśli utrwalimy w formie literackiej i plastycznej.
Prowadzenie: Monika Wlezień, Ewa Kawecka, Iwona Dobrzańska-Wnęk
Obowiązuje rezerwacja miejsc: mwlezien@muzeum.krakow.pl; 12 42 49 384
Wstęp Wolny

DOM JANA MATEJKI
ul. Floriańska 41

godz. 14.30
W cieniu podwójnego krzyża
Jaką tajemnicę skrywa przeszłość placu Św. Ducha? Przed kim Matejko bronił ruin pewnej kaplicy? Czyjego zdrowia strzegli bracia z podwójnym krzyżem na płaszczach?
Na te i inne pytania odpowiemy zwiedzając Dom Jana Matejki, podczas którego na dłużej zatrzymamy się przed jednym z obrazów mistrza. Po spotkaniu zapraszamy na spacer śladami artysty.
Prowadzenie: Joanna Świtała
Wstęp Wolny

ARSENAŁ MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH, GALERIA SZTUKI STAROŻYTNEJ
ul. Pijarska 8

godz. 14.00
Greckie winobranie
Jesień to pora zbiorów gron winnej latorośli, której znajomość uprawy Grecy zawdzięczali bogowi Dionizosowi. Zapraszamy do zwiedzenia Galerii Sztuki Starożytnej winnym szlakiem: przez mity i święta dionizyjskie dotrzemy na sympozjon do domu Ateńczyka.
Prowadzenie: dr Dorota Gorzelany
Wstęp wolny

Leave a Reply