Modny Kraków

Miasto i ogród – piknik rodzinny

W pole piknikowe zamieni się plac przed Muzeum Narodowym w niedzielę 30.09.2012. Muzeum zaprasza Krakowian do udziału w warsztatach, grach i zabawach na świeżym powietrzu. Można będzie też rozłożyć koc, poczytać książkę i po prostu wypocząć.

Dla aktywnych przewidziano warsztaty:

-”Co piszczy w sadzie?” godz.: 12.15
W ostatnim czasie do łask powracają stare odmiany drzew owocowych. Kilkanaście lat temu były one wizytówką polskiej wsi, z czasem zostały wyparte wskutek masowej produkcji. Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom dawnych odmian drzew owocowych. Niektóre z nich będziemy mieli okazję zobaczyć.

Prowadzenie: Piotr Klepacki, którego specjalnością jest edukacja przyrodnicza. Etnobotanik, absolwent biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracownik Ogrodu Botanicznego UJ. Pomysłodawca „Psa Ogrodnika” czyli projektu edukacji ogrodniczej dla każdego.

-”Bądź jak Martha Stewart!” godz.: 13.15
Wiedza praktyczna i teoretyczna, którą powinna posiadać każda „współczesna gospodyni domowa” niezależnie od płci. Połączymy dawne umiejętności ze współczesną formą. Będziemy wykonywać „Koszydełka” i „Recysplot” czyli szydełkowe koszyki i sploty z materiałów z odzysku. Uczestnicy są proszeni o zaopatrzenie się w duże szydełko (powyżej 4,5 mm) oraz przyniesienie materiałów, z których chcą wykonać „Koszydełka” (T-shirty najlepiej bez szwów na bokach, stare jeansy, zasłony, prześcieradła lub reklamówki foliowe).

Prowadzenie: Olena Zapolska – architekt krajobrazu zarówno w pracy jak i „po godzinach”. Pracuje z seniorami, młodzieżą i dziećmi w trakcie warsztatów. Projektuje także tereny zieleni i ogrody, zaczynając już od tych w “mikro” skali. Współtworzy OR DESIGN – nieformalną grupę ogrodową.

-”Szczypta smaku!” godz. 14.15
Warsztaty mają na celu przybliżenie jak w łatwy sposób przygotować produkty dostępne na półkach sklepowych. Na początek poznają Państwo tajemnicę przygotowania domowego majonezu oraz bazyliowego pesto. Zajęcia mają charakter pokazowy, jednak uczestnicy otrzymają przepis do wypróbowania w domu.

Prowadzenie: Joanna Prałat – absolwentka architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Obszarem jej zainteresowania jest tkanka miejska, a szczególnie przestrzeń podwórzy. W wolnych chwilach podróżuje, gotuje oraz aktywnie spędza czas.

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń”, dostępnej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 13 września 2012 do 13 stycznia 2013 roku.

Leave a Reply