Modny Kraków

Kraków na ekranie

Zdjęcia do serialu „Julia” w całości są realizowane w Krakowie. Fabuła, jak to fabuła – jednym widzom się podoba, innym niekoniecznie, ale za to miasto stało się fenomenalnym tłem dla opowiadanej przez scenarzystów historii.

Nie brak osób, które mówią, że oglądają „Julię” dla Krakowa. W istocie każdy odcinek to okazja by za pomocą oka kamery zajrzeć w najpiękniejsze, najbardziej nastrojowe zakątki stolicy Małopolski. W wyszukiwarkę dostępną na naszej stronie czytelnicy często wpisują zapytanie: gdzie jest kręcona „Julia”? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Julia w Krakowie | fot. Andrzej Sierosławski / Modny KrakówNie mów do mnie „kicia”!
Kluczowa scena, nadająca bieg całej fabule to ta, gdy Julia uciekając przed swym narzeczonym Darkiem, przez przypadek wskakuje do motorówki i odpływa z nieznajomym chłopakiem przed siebie, krzycząc do ścigającego ją młodzieńca: Nigdy nie mów do mnie „kicia”! Kto chciałby taką przygodę przeżyć, ten bez problemu może ją sobie zafundować.

Motorówka, z której korzystali bohaterowie na stałe cumuje bowiem przy bulwarze wiślanym i wozi turystów po Wiśle. Można jej szukać w zakolu rzeki pomiędzy mostami Dębnickim, a Grunwaldzkim. Z kolei sama scena znana z serialu rozegrała się w najbliższym sąsiedztwie klasztoru Norbertanek: tam gdzie Rudawa wpada do Wisły. To ogólnodostępne miejsce, w każdej chwili można je odwiedzić.

Julia w Krakowie | fot. Andrzej Sierosławski / Modny KrakówNa mieliźnie
Bohaterowie, uprowadzoną motorówką, popłynęli w górę Wisły. Zatrzymali się niespodziewanie: na mieliźnie. To także miejsce istotne dla fabuły, bo tam, gdzie łódka utknęła zatrzymana łachą piasku, Julia poznała Janka – a wokół ich miłości kręci się cały serial. W rzeczywistości, do miejsca gdzie to się wydarzyło, trzeba byłoby płynąć spod klasztoru bardzo długo: scena została nagrana aż w Piekarach. To podkrakowska wioska odległa od centrum miasta o około 10 km. Na brzegu przeciwległym do tego, na który wydostali się bohaterowie, znajduje się monumentalne opactwo Benedyktynów. Ten zaś, gdzie Julia i Janek się poznali, a w drugim sezonie serialu wybrali na romantyczną randkę, zajmują niekończące się łąki i pola, a dalej… uprawa wikliny, z której tutejsi rzemieślnicy potrafią stworzyć wszystko: od maleńkich koszyczków po eleganckie meble. Nie ma też w tym miejscu żadnej mielizny – głębokim korytem rzeki pod benedyktyńskim opactwem przepływają statki wycieczkowe i wielkie barki przemysłowe.

Julia w Krakowie | fot. Tomasz Korczyński / Modny KrakówKlinika Janickich
Widok okazałego, jasnożółtego budynku informuje widzów serialu, że sceny, które za chwilę obejrzą rozgrywać się będą w Klinice Piękna państwa Janickich. Ten obiekt to renesansowy pałac otoczony rozległym parkiem zwany Willą Decjusza. On także znajduje się w znacznej odległości od centrum miasta, bo w dzielnicy willowej Wola Justowska.

Zarządza nim Stowarzyszenie Willa Decjusza, a wewnątrz nie ma żadnych gabinetów zabiegowych ani recepcji z sympatyczną Anitą, ale eleganckie sale konferencyjne, w których odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Zarówno takie, które dostępne są dla wszystkich zainteresowanych, jak i takie, w których uczestniczą prominentni goście z całego świata. O tym miejscu można poczytać na stronie http://www.villa.org.pl

Ślub Julii i Maćka
A teraz niespodzianka! Serialowy ślub Julii Chmielewskiej i Maćka Janickiego odbywał się w rzeczywistych wnętrzach Willi Decjusza. Na ekranie pojawiła się jedna z przepięknych sal tego obiektu, zabytkowe arrasy, które zdobią jej ściany i co więcej – jest to miejsce, w którym naprawdę odbywają się śluby. Te prawdziwe wyglądają i przebiegają dokładnie tak jak zostało to przedstawione w serialu: no może za wyjątkiem finału, gdy okazuje się, że pan młody kocha innego faceta!

Julia w Krakowie | fot. Tomasz Korczyński / Modny KrakówRestauracja „Gwiezdny pył”
We wnętrzach dostępnych dla wszystkich rozegrała się także ważna scena, gdy Monika poinformowała Janka, że spodziewa się dziecka. W serialu miejsce to zostało określone jako restauracja „Gwiezdny pył”. Lokalu o takiej nazwie nie ma w Krakowie, ale restauracja gdzie aktorzy odegrali powyższą sekwencję jest! To „Restauracja U Ziyada” w zamku w Przegorzałach. Bodaj najlepsze miejsce na romantyczną kolację w całym mieście. A to dlatego, że z dostępnego dla gości tarasu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok: od centrum Krakowa aż po same Tatry, z wijącą się u stóp wzgórza Wisłą. Widzowie mogli ów widok zobaczyć za plecami bohaterów, lecz zdecydowanie warto wybrać się osobiście na to, leżące w obrębie Lasu Wolskiego, wapienne wzniesienie. Kto nie ma samochodu, tego czeka całodzienna wycieczka autobusowa, ale warto ten trud podjąć.
Wspomniane miejsce ma też ciekawą historię. Sam zamek został wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej i stanowi jedno z niewielu dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie. Obecnie mieści dwie instytucje Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok zamku wznosi się Willa Baszta pochodząca z lat 20. XX wieku. Zbudował ją dla siebie Adolf Szyszko-Bohusz, znany architekt. W latach wojny dom ten został mu odebrany przez okupanta i pomimo starań spadkobierców nie wrócił w ręce rodziny do dziś. Teraz zajmuje go Uniwersytet Jagielloński.

Dom Janickich
Hanna i Tadeusz Janiccy, seniorzy rodu, grani przez Annę Tomaszewską i Tadeusza Huka, znakomitych krakowskich aktorów, mają wspaniały dom, którego fasadę widzowie oglądają przeważnie z lotu ptaka. To zbudowany z cegły dom z basztą, w istocie bardzo piękny. Stoi w Podgórzu przy pl. Lasoty 2. Został wzniesiony w 1903 roku i był własnością radnego miasta Podgórza, działacza społecznego Wojciecha Bednarskiego i jego rodziny. Budynek otrzymał imię „Julia” na cześć żony Bednarskiego, Julii z Adamskich. Zbieg okoliczności?
Do dziś zachował się dawny wystrój zewnętrzny i wyposażenie wnętrz willi oraz ogród. Nie możemy ich jednak oglądać w serialu, nie są też dostępne dla zwiedzających.

Mieszkanie Maćka
Jeżeli akcja przenosi się do mieszkania Maćka Janickiego to wtedy widzowie wędrują z kamerą do kompleksu nowoczesnych bloków „Wiślane Tarasy”. To nowe osiedle zbudowane tuż przy moście Kotlarskim, na przeciwległym brzegu dawnej dzielnicy przemysłowej – Zabłocia. Z okien najwyżej położonych mieszkań ich lokatorzy mogą zobaczyć majaczący w oddali Wawel i dachy Kazimierza, za to serialowy Maciek widzi kampus Uniwersytetu Ekonomicznego i nieistniejące wieżowce. Nie szukajcie zatem takiego zestawienia w rzeczywistym Krakowie, bo nie uda się wam go znaleźć.

Gdzie mieszka Julia?
A gdzie szukać mieszkania zajmowanego przez Julię i jej kuzynkę Kasię z rodziną? To sprawa najtrudniejsza, bowiem dom rodziny Baranów, goszczących tytułową bohaterkę to składanka kilku elementów. Za oknami rozpościera się widok na Plac Nowy i wieżę kościoła Bożego Ciała. Aby widok ten był rzeczywisty, to Julia musiałaby mieszkać w jednej z kamienic zlokalizowanych przy samym Placu. Z kolei restauracji „Fado”, nad którą w serialu ma znajdować się mieszkanie bohaterów, trzeba szukać w okolicy pasażu pomiędzy ulicami Meiselsa i Józefa. Całego lokalu też tutaj nie znajdziemy, a jedynie zaułki stanowiące tło dla niektórych scen.

Wszystkie te miejsca w rzeczywistym Krakowie znajdują się w dość dużych odległościach od siebie, sięgających nawet kilkunastu kilometrów. Tylko dzięki telewizyjnej magii bohaterowie mogą przemieszczać się pomiędzy nimi w kilka minut. Jeżeli więc zechcecie je odwiedzić, to w przeciągu jednego dnia raczej się nie uda. Co jednak zagorzałych fanów serialu może zasmucić, w powyższych lokalizacjach nie spotkają raczej swoich ulubionych bohaterów – a to dlatego, że większość scen kręconych jest w telewizyjnym studio. Widoczne w serialu wnętrza nie są rzeczywistymi wnętrzami opisanych powyżej obiektów, ale precyzyjnymi scenografiami stworzonymi w hali produkcyjnej. Krakowskie budynki użyczają fabule serialu głównie swoich fasad i otoczenia.

Wanda Pawlik

Leave a Reply