Modny Kraków

Konkurs: Geniusze

W październiku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się w Polsce książka pod redakcją Billa Brysona – “Krótka historia geniuszy”. Bryson cieszy się zasłużoną popularnością, a to za sprawą lekkości i humoru, z jakimi opisuje najbardziej złożone sprawy zarówno Wszechświata, jak i codziennego życia.
Krótka historia geniuszy - Bill BrysonJohn D. Barrow („Pi razy drzwi”, „Księga nieskończoności”, „Kres możliwości”, „Księga wszechświatów”), Paul Davies („Kosmiczna wygrana”, „Czas”), Richard Dawkins („Samolubny gen”), Richard Holmes („Wiek cudów”), Martin Rees („Przed początkiem”, „Nasz kosmiczny dom”), Ian Stewart („Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”) – to tylko niektórzy spośród wyśmienitych autorów, którzy wnieśli wkład do projektu „Krótka historia geniuszy” Billa Brysona.

To wyjątkowa książka, prezentująca najwybitniejsze postacie i osiągnięcia, kształtujące rozwój nauki na przestrzeni ostatnich 350 lat, skupia się na barwnej historii Towarzystwa Królewskiego. Dzieje wielkich odkryć przeplatają się tu z zabawnymi historiami, absurdalnymi hipotezami i niezwykłymi eksperymentami, które do dziś mogą budzić przerażenie.

W 1660 roku dwunastu ludzi powołało do życia Towarzystwo Królewskie, którego zadaniem było zdobywanie wiedzy eksperymentalnej. Badali dziwne doniesienia o ogniu pojawiającym się na morzu, dymiących jeziorach na Islandii i jamach, które miały ponoć wyrzucać, wrzucane do nich kamienie. Próbowali dociekać, czy minerały powstają z „podziemnych soków, przepływających przez żyły Ziemi”, czy też może istnieją od stworzenia świata.

Bez litości kroili psy, koty, kurczęta, myszy, szczury i ryby. Przetoczyli także człowiekowi krew owcy. Pod koniec 1671 roku członkowie Towarzystwa Królewskiego po raz pierwszy usłyszeli o młodym człowieku z Lincolnshire, Isaacu Newtonie, który wynalazł teleskop nowego typu, co najmniej dziesięciokrotnie mocniejszy od istniejących dotychczas. Dwa lata później teleskop dotarł do Londynu. Jak się przekonali członkowie, był to nie tylko poważny krok naprzód w rozwoju nauki, ale także technika mająca zastosowanie wojskowe. Wkrótce wybrali Newtona na członka, chociaż żaden z nich jeszcze go nie poznał.

Nauka, wielkie odkrycia i ludzie, którzy patrzyli dalej i widzieli więcej.

***

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania cztery egzemplarze książki “Krótka historia geniuszy” ufundowane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie konkursowe:
Podaj tytuł innej książki Billa Brysona wydanej w Polsce.

Jak wygrać książkę?

W losowaniu książek wezmą udział maile nadesłane na adres:
konkurs@modnykrakow.pl

z podanym w tytule maila hasłem „geniusze”.

W treści maila proszę podać:
– imię i nazwisko
– adres, na który prześlemy książki w razie wygranej
– odpowiedź na pytanie konkursowe

Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 listopada godz 20:00
Rozstrzygnięcie konkursu: 11 listopada godz. 23

Biorąc udział w konkursie uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia konkursu. Po rozstrzygnięciu konkursu dane uczestników nie będą przechowywane.

AKTUALIZACJA:

Spośród wszystkich maili z prawidłową odpowiedzią na pytanie konkursowe wylosowaliśmy osoby, które otrzymają książkę “Krótka historia geniuszy”. Oto ona:
Renata Zawilińska
Jerzy Kotowski
Marcelina Podsiadło
Mariola Walkowiak

Laureatom gratulujemy!

Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe:
Śniadanie z kangurami
Krótka historia prawie wszystkiego
Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego
Zapiski z wielkiego kraju
Ani tu, ani tam
Zapiski z małej wyspy

Leave a Reply