Modny Kraków

Materia Prima

Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie Festiwal prezentujący najwybitniejsze dzieła twórców teatru plastycznego na świecie. Festiwal Materia Prima jest spotkaniem unikalnym, jedyną możliwością obejrzenia w Polsce światowej sławy spektakli teatru formy.

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy największe dzieła artystów teatru plastycznego z Kanady, Rosji, Austrii, Iranu, Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroko, Belgii, Danii i Łotwy. Ogromna większość artystów nigdy nie występowała jeszcze w naszym kraju, a produkcje, które zobaczymy podczas festiwalu są najnowszymi dziełami artystów teatru formy.

Podczas 2. edycji festiwalu Materia Prima zaprezentują się:
Polina Borisowa „Go!” (Rosja/Francja)
Aran Puppet Theater„Aszura” (Iran)
Magali Chouinard „Biała Kobieta” (Kanada)
Klaus Obermaier „Tańczący dom” (Austria)
Oorkaan „Box Brothers” (Holandia)
Teatro Gioco Vita & Imperfect Dancers „Sen nocy letniej” (Włochy)
Compagnie P.P. Dream & Gilbert Peyre „Kupido. Właściciel mieszkania położonego w piekle i w raju” (Francja)
Teatr Groteska „Hommage à Chagall” (Polska)
Compagnie Mossoux-Bonté „Ciała magnetyczne” (Belgia)
Zimmermann & de Perrot „Chouf Ouchouf” w wykonaniu Groupe acrobatique de Tanger (Szwajcaria/Maroko)
figuren theater tübingen& Compagnie Bagages de Sable &Theater Stadelhofen „Hôtel de Rive – Giacomettiego okres horyzontalny” (Niemcy/Francja/Szwajcaria)
Les Ateliers du spectacle „À distances” (Francja)
Hotel Pro Forma „War sum up: Music. Manga. Machines” (Dania/Łotwa)

TEATR FORMY narodził się wraz z powstaniem sztuki teatru. Wybór środków scenicznych, jakimi teatr formy operuje powoduje, że każdy spektakl staje się unikalnym i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem, które wykracza daleko poza granice wyobraźni, porusza i oszołamia siłą plastycznego wyrazu.

FAKTURA, KOMPOZYCJA, RYTM – te trzy czynniki określają jakość plastyczną inscenizacji. Artyści TEATRU FORMY kreują spektakle o określonej estetyce, linii ruchu i animacji. Przykładają dużą wagę do precyzji operowania światłem, kolorem, ruchem, muzyką, tworząc teatralne obrazy o dużym nasyceniu.

Dzięki zacieraniu granic między gatunkami sztuki, takimi jak: sztuki plastyczne, nowy cyrk, teatr maski, opera, teatr lalek, przedmiotów, cieni, teatr ruchu, tańca powstają dzieła niezwykłe, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym.
Otwarta struktura przedstawień teatru plastycznego pozwala widzowi na pełną wolność w procesie interpretacji, w konsekwencji czego publiczność staje się, bardziej niż w teatrze dramatycznym, uczestnikiem procesu twórczego.
Spektakle w ramach festiwalu Materia Prima będą prezentowane nie tylko w Krakowie, ale również w wybranych miastach Małopolski: w Oświęcimiu, Wadowicach, Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej i Tarnowie!
Listopadowe święto teatru plastycznego to nie tylko festiwalowe spektakle teatralne, ale również wydarzenia towarzyszące: warsztaty mistrzowskie, spotkania z twórcami i artystami, wystawy, pokazy filmowe, panele dyskusyjne, konferencje, wykłady i wiele, wiele więcej!

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.materiaprima.pl

Leave a Reply