Modny Kraków

Szopki po raz 70.

6 grudnia 2012 roku na krakowskim Rynku odbędzie się jubileuszowy, 70. Konkurs Szopek Krakowskich. Organizuje go Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którego siedzibie aż do 24 lutego 2013 potrwa pokonkursowa wystawa szopek.

I miejsce w kat. Szopki duże -Leszek Zarzycki (2011) | fot. Piotr Kędzierski / Modny KrakówPierwszy konkurs zorganizowało w 1937 roku Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura, Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 roku ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa . Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek.

W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści – ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Szopkarze to bardzo zróżnicowana grupa twórców, których łączy tylko wspólna pasja. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Gotowi są spędzać setki, a nawet tysiące godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy. Powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Szopki krakowskie znane są już na całym świecie. Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nagrodzone, szczególnie te zakupione przez inne muzea, będą prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych przez kolejne lata.

-Krakowski konkurs ma formułę otwartą. Obecnie może w nim wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Pojawiają się więc zarówno dzieła startujących co roku mistrzów, jak i urocze szopki wykonane przez kilkuletnich adeptów tej sztuki – wyjaśnia Janusz Bierówka z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Co roku w konkursie startuje pomiędzy 120 a 160 szopek. Każda zakwalifikowana praca podlega ocenie, według niezmiennych kryteriów. Konkurujące szopki otrzymują punkty w skali od 1 do 5 za: nawiązanie do tradycji, architekturę, kolorystykę, lalki, elementy ruchome, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

W dniu konkursu – tradycyjnie jest to pierwszy czwartek grudnia – na Rynku Głównym, na stopniach pomnika Adama Mickiewicza szopkarze od rana ustawiać będą swoje dzieła. Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 9 grudnia o godz. 14.00 w reprezentacyjnej sali Międzynarodowego Centrum Kultury (kamienica „Pod Kruki”, Rynek Główny 25). Po rozdaniu nagród i oficjalnym otwarciu wystawy wszyscy zostaną zaproszeni do Pałacu Krzysztofory, gdzie szopki będą prezentowane na pokonkursowej wystawie.

Z okazji jubileuszu Muzeum przygotowuje specjalną atrakcję: mapping – nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym o godz. 17.00 na placu Szczepańskim.

(oprac. B)

 

 

Wystawa czasowa szopek krakowskich w salach wystaw czasowych Pałacu Krzysztofory będzie udostępniana publiczności w dniach od 10.12.2012 r. – po uroczystym otwarciu wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury (które odbędzie się w dniu 9.12.2012 r.) – do 24.02.2012 r., w godzinach:
Od niedzieli do czwartku – 9:00 – 18:00
W piątki i soboty – 9:00 – 19:00
Wystawa będzie zamknięta w dniach 25.12.2012, 01.01.2013, 06.01.2013, zaś w dniach 24.12.2012 oraz 31.12.2012 wystawa będzie czynna w godzinach od 9:00 do 15:00, natomiast w dniu 26.12.2012 w godz. od 9:00 do 16:00.

Ceny biletu wstępu na wystawę: Bilet normalny – 8,00 zł | Bilet ulgowy – 6,00 zł | Bilet grupowy, szkolny – 4,50 zł | Bilet rodzinny – 16,00 zł
W poniedziałki obowiązuje promocyjny bilet wstępu na wystawę w cenie 3 zł

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o