Modny Kraków

Orszak Trzech Króli 2013

Krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o godzinie 11.15 równocześnie z Wawelu, Placu Matejki i ulicy Retoryka. Królowie, symbolizujący trzy kontynenty, podążą do Stajenki w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzać będą uczniowie krakowskich szkół.

Orszak Trzech Króli 2013Straż orszaku będą stanowić ojcowie dzieci w przebraniach pasterzy. Natomiast w kolędowaniu pomogą zespoły muzyczne. Po drodze pielgrzymi zobaczą sceny jasełkowe: dwór króla Heroda oraz walkę aniołów z diabłami. Wszyscy spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której – w stajence znajdą Świętą Rodzinę. Tam oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Specjalnie dla uczestników Orszaku hejnalista tuż przed wybiciem godziny dwunastej zagra jedną z kolęd a na zakończenie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Po raz pierwszy krakowski Orszak Trzech Króli przejdzie na Rynek Główny z trzech punktów miasta. Każdy pochód będzie prowadzony przez jednego z królów i będzie miał elementy charakterystyczne dla kontynentu, który będzie reprezentował.

W orszaku czerwonym – europejskim, który wyruszy o godz. 11.15 z Wawelu pójdzie Metropolita Krakowski. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki.

Orszak niebieski – afrykański (Plac Matejki) będzie miał charakter misyjny. Królowi będzie towarzyszył zespół kilkudziesięciu bębniarzy oraz wolontariusze Fundacji Kapucyni i Misje, którzy poprowadzą śpiew kolęd w afrykańskim języku sango. Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9.30).

Również orszak zielony prowadzony przez króla reprezentującego kontynent azjatycki będzie miał wyjątkowy charakter. Dalekowschodnim akcentem będzie długi, kolorowy smok niesiony przez kilkunastu uczestników. Ta część orszaku będzie się formować na ulicy Retoryka (od ul. Piłsudskiego), a przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10.00).

W roku 2013 w jeszcze większym stopniu, Orszak będzie zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i dlatego odbędzie się pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.” Tradycyjnie uczestnikom rozdamy kilka tysięcy papierowych koron oraz śpiewników.

Orszak ma również wymiar charytatywny – na jego trasie oraz podczas koncertu wolontariusze z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin, natomiast Dzieło Pomocy  św. Ojca Pio na rzecz najuboższych – osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Po wspólnym kolędowaniu zapraszamy do krakowskich kawiarni na Cappuccino dla Afryki. Kto wypije cappuccino w lokalu oznaczonym plakatem akcji, pomaga misjonarzom – dochód ze sprzedaży kawy w “Czadowych kawiarniach” zostanie przekazany na dożywianie ubogich dzieci w Republice Centralnej Afryki.

Orszak Trzech Króli w roku 2012 | fot. Tomasz Korczyński / Modny KrakówOrszak Trzech Króli w roku 2012 | fot. Tomasz Korczyński / Modny KrakówOrszak Trzech Króli w roku 2012 | fot. Tomasz Korczyński / Modny Kraków


Orszak Trzech Króli w roku 2012 | fot. Tomasz Korczyński / Modny Kraków

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną jako Święto Trzech Króli. Orszak Trzech Króli, bezpośrednio nawiązujący do przedstawień jasełkowych i widowisk herodowych, jak co roku opowie historię sprzed 2000 lat: Mędrcy ze Wschodu (zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona Kacper Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie oraz złożyć drogocenne dary – złoto, kadzidło i mirrę.

W skali całego kraju Orszak Trzech Króli będzie miał już swoją 5. edycję. Przejdzie ulicami prawie 80 polskich miast (dla porównania w roku 2012 uczestniczyły w nim 24 miasta). W każdym mieście zyska nieco inną oprawę. (oprac. B)

 

 

Leave a Reply