Modny Kraków

Pamięci Mistrza

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego to coroczna okazja do spotkania i porównania swych umiejętności na parkiecie dla ponad 500 par z całego kraju.

Turniej Tańca o Puchar Prof. Wieczystego | fot. Piotr Kędzierski-To największy tego typu turniej w kraju – deklarują organizatorzy. Rzeczywiście, imponujący rozmach imprezy daje się dostrzec od pierwszych minut spędzonych w Hali Wisły. Na parkiecie wirują pary w rundach eliminacyjnych, na trybunach trwa nerwowe oczekiwanie wśród tancerzy, którzy za chwilę zostaną wywołani. Dla większości uczestników turnieju taniec to wielka, nieprzemijająca pasja. Jak sami mówią: taniec uzależnia, jeśli raz spróbuje się tej przyjemności to nie sposób o niej zapomnieć.

Ale taniec to też rywalizacja w honorowym stylu, bardzo motywująca i kształtująca siłę woli. Nie ma szansy na zwycięstwo ten, kto nie będzie pracował nad sobą i swoimi umiejętnościami. -Zwycięstwo w turnieju to przede wszystkim duży prestiż – mówi Iwona Jurasz z Domu Kultury „Podgórze” będącego organizatorem tego wydarzenia. Turniej o Puchar Profesora Mariana Wieczystego jest jednak turniejem wyjątkowym. -Organizowany jest co roku w styczniu w rocznicę śmierci prof. M. Wieczystego i odbywa się w 10 tańcach standardowych i latynoskich. Jednym z jego celów jest oddanie hołdu Profesorowi Wieczystemu jako doskonałemu nauczycielowi i propagatorowi tańca – wyjaśnia.

Pierwszy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego odbył się w Krakowie na początku grudnia 1974 roku. W czasie otwarcia tego turnieju prof. Marian Wieczysty powiedział: -Postanowiłem zorganizować ten turniej o puchar mojego nazwiska, aby podnosić poziom tańca amatorów i poziom pracy polskich nauczycieli tańca towarzyskiego. Zaufałem Wam i wyście mnie nie zawiedli. Postawiłem wszystko na jedną kartę, swój autorytet, swoje osiągnięcia i swoje nazwisko. Wy przekonaliście mnie, że warto to robić i dlatego dzisiaj mam prawo sądzić, że pamięć Wasza po mnie szybko nie wyschnie…

Mówi Andrzej Golonka – wychowanek i uczeń Profesora: -Marian Wieczysty dawał nam wielokrotnie dowody nowoczesnego myślenia i właściwego sobie wyczucia tendencji rozwojowych w obszarze myśli zawodowej nauczycieli tańca. Uczył nas do końca, jak patrzeć na taniec, na ludzi. Jak wychowywać się wzajemnie, jak być o kwadrans grzeczniejsi. Uważał, że taniec jest doskonałą okazją i sposobem do wychowywania w duchu wzajemnego poszanowania się ludzi.

Od 1985 roku organizatorem turnieju jest Dom Kultury Podgórze, zaś liczące się organizacje taneczne w Polsce w szczególności Polskie Towarzystwo Taneczne, Federacja Tańca Sportowego czy Polskie Zawodowe Stowarzyszenie Taneczne w miarę swoich możliwości go wspierają. (B)

XXXIX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego
12-13 stycznia 2013 Hala Wisły

12 stycznia – sobota
godz. 09.30 -17.00
Rundy eliminacyjne tańczą pary kategorii 14-15 lat klasy E, D, C, B, A oraz kategorii powyżej 15 lat klasy E i B
godz. 18.00 Finał

13 stycznia – niedziela
godz. 09.30 -17.00
Rundy eliminacyjne tańczą pary kategorii powyżej 15 lat klasy D, C, A i S
godz. 18.00 Finał

 

 

Leave a Reply