Modny Kraków

Ostatni weekend z szopkami

Sobota i niedziela 23-24 lutego 2013 to ostatnia okazja, by zobaczyć pokonkursową wystawę jubileuszowego 70. Konkursu Szopek Krakowskich.

wystawa szopek krakowskich | fot. Piotr Kędzierski / Modny KrakówKrakowska szopka, znana dziś w całym kraju, ma swe źródło tak w wierze, jak i w przedsiębiorczości. Pomysł wytwarzania szopek zrodził się w głowach bezrobotnych zimą cieśli, murarzy i kaflarzy – wiejskich majstrów z podkrakowskich wówczas Grzegórzek i Krowodrzy. Początkowo służyły swym właścicielom jako rekwizyt, z którym udawano się po kolędzie, by w ten sposób uzupełnić nadwątlony brakiem zleceń budżet.

Wraz z rozwojem sztuki tworzenia szopek pojawiła się również idea konkursu na Najpiękniejszą Szopkę, którego pierwszą edycję ustanowiono w 1937 roku. Wówczas wzięło w nim udział 86 uczestników, którzy przedstawili wykonane przez siebie prace. Na czas wojny konkurs zawieszono, ale już w 1945 roku szopkarze znów pojawili się na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza symbolicznie wznawiając tradycyjne zmagania konkursowe. Od tego czasu organizatorem owego wydarzenia jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a budowniczy szopek spotykają się co roku w pierwszy czwartek grudnia, by najpierw zaprezentować swoje dzieła Krakowianom na Rynku Głównym, a następnie udać się pochodem do muzealnego gmachu, gdzie ich prace są oceniane przez jurorów konkursu.

Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można było oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wystawa czasowa szopek krakowskich w salach wystaw czasowych Pałacu Krzysztofory
sobota – 9:00 – 19:00
niedziela – 9:00 – 18:00
Ceny biletu wstępu na wystawę: Bilet normalny – 8,00 zł | Bilet ulgowy – 6,00 zł | Bilet grupowy, szkolny – 4,50 zł | Bilet rodzinny – 16,00 zł

 

 

Leave a Reply