Modny Kraków

Muzeum Dźwięków – Dźwiękowy Mikroskop

Dźwiękowy Mikroskop jest pierwszą odsłoną projektu Muzeum Dźwięków, który rozpocznie się w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 5 marca. Goście MNK będą mogli usłyszeć niektóre dźwięki, które wydawały przedmioty codziennego użytku, zanim stały się muzealnymi eksponatami. – Chcemy ożywić niemą galerię; pokazać nie tylko, jak wyglądało życie naszych przodków, ale także jakie dźwięki otaczały ich na co dzień. – deklarują tweórcy projektu.

Dźwiękowy mikroskop„Całe życie stoję na straży królewskich insygniów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale nudna praca. W skarbcu dużo się dzieje, ale zawsze panuję nad sytuacją. Dotąd byłem milczącym obserwatorem, teraz możecie posłuchać, jak kiedyś brzmiałem.”

Te słowa mógłby wypowiedzieć jeden z bohaterów najnowszego projektu Muzeum Narodowego w Krakowie. Czy zgadniecie który?

Przy udziale Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, artysty specjalizującego się w improwizacji elektroakustycznej, powstało dźwiękowe tło przypominające głosy wydawane przez przedmioty, takie jak: łyżka, kołyska, prasa do pościeli czy zamek do drzwi. Podczas zwiedzania Galerii można posłuchać skrzypienia, chrobotów, piszczenia, dzwonienia, tykania.

Umożliwia to specjalna aplikacja do zainstalowania w telefonach z systemem Android. Zwiedzający niedysponujący odpowiednim telefonem mogą skorzystać z aparatów udostępnianych w Muzeum. „Udźwiękowione” przedmioty, oznaczone specjalnym znakiem, ukrywają się wśród pozostałych, niemych eksponatów, czekając, aż odkryją je łowcy dźwięków.

Dźwiękowy Mikroskop wpisuje się w działania edukacyjne prowadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Odgłosy użyte do skomponowania akustycznej ścieżki zwiedzania zostały stworzone podczas warsztatów z młodzieżą z krakowskich świetlic środowiskowych. Kolejnym etapem projektu będzie wciągnięcie użytkowników Internetu w proces komponowania dźwięków do wybranych eksponatów. (oprac.B)

Strona internetowa akcji: www. muzeum.dzwiekow.pl

 

 

Leave a Reply