Modny Kraków

Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem

Ponad 600 przedmiotów – biżuterii, broni, narzędzi – odkrytych w Czermnie (Lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich, będzie można oglądać od 5 kwietnia, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

CzerwieńWystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” zaprezentuje kolekcję zabytkowych przedmiotów z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie – wsi nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

Na wystawie prezentowane będą m.in.: srebrna i pozłacana biżuteria – pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy; militaria – wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika oraz przedmioty związane z handlem; zabytki obrazujące ówczesne życie codzienne, m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.

Grodzisko w Czermnie jest przedmiotem zainteresowania badaczy już od XIX wieku. Dwa lata temu archeologowie z UMCS w Lublinie potwierdzili istnienie fundamentów romańskiego kościoła, co może świadczyć, że znajdował się tam główny ośrodek średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Odkryty w Czermnie kompleks osadniczy powiązany z grodem to – według archeologów – najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień.

O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z Rurykowiczami, władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy.

Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem
Wystawa czynna: 5 kwietnia – 1 września 2013
Muzeum Narodowe w Krakowie oddział Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Na zdjęciu: Skarby ozdób srebrnych z Czermna, Ruś XII – XIII w., Muzeum im. dr. J. Petera w Tomaszowie Lubelskim. Fot. po konserwacji K. Wasilczyk 2011

 

 

Leave a Reply