Modny Kraków

Muzyka Romów. Flamenco w Willi Decjusza

Bogumiła DelimataStowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza 13 kwietnia (sobota) na spotkanie pt. „Muzyka Romów. Flamenco”. Na program wydarzenia składają się warsztaty flamenco prowadzone przez Bogumiłę Delimatę – cygańską tancerkę i malarkę, multimedialna prezentacja poświęcona historii tego tańca dr Anny Piotrowskiej oraz pokaz flamenco w wykonaniu zespołu „La Bogusha y su grupo”.

Flamenco to termin stosowany od XIX wieku do określenie folkloru Cyganów, zamieszkujących jedną z hiszpańskich prowincji – Andaluzję. To jednak nie tylko folklor, ale również swoisty sposób życia, praktykowany dziś już nie tylko przez twórców zjawiska – Cyganów. Flamenco stało się dobrem kulturowym, z którego, w wyniku globalizacji, korzystają ludzie na całym świecie.

Realizowany od trzech lat projekt ma na celu zaakcentowanie wkładu Romów do dziedzictwa kultury europejskie i jest konsekwentną realizacją cyklicznych spotkań organizowanych w Willi Decjusza z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. W latach ubiegłych tematem spotkań była literatura romska oraz sztuka.

Program
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Willi Decjusza. Wstęp wolny.

13 kwietnia (sobota), godz. 10.30-12.30
warsztat tańca flamenco dla początkujących
prowadzenie: Bogumiła Delimata
zgłoszenia na warsztaty należy kierować od 3 kwietnia na adres jaga@villa.org.pl – ilość miejsc ograniczona

13 kwietnia, godz. 13.00
„Opowieść o flamenco” – multimedialna prezentacja
prowadzenie: dr Anna Piotrowska

13 kwietnia, godz. 18.30
pokaz flamenco w wykonaniu zespołu „La Bogusha y su grupo”

Artystów tworzących „La Bogusha y su grupo” połączyła pasja muzyki flamenco, a szczególnie emocje odkrywane w jego najbardziej ortodoksyjnym nurcie tzw. flamenco puro. Założycielką i motorem grupy jest Bogumiła Delimata – polska Cyganka, tancerka i malarka, która poszukując korzeni flamenco, w 2006 r. wyruszyła z Krakowa do Granady.

U źródeł odkrywa tajniki tańca ucząc się od najlepszych nauczycieli – tam też zrealizowała swoje marzenie – w 2010 r. stworzyła własny zespół „La Bogusha y su grupo”, do współpracy z którym zaprasza różnych artystów sceny flamenco. Tym razem zespół wystąpi w składzie: Bogumiła Delimata – taniec, Michał Krygowski – gitara i Janek Kubek – istrumenty perkusyjne.

Bogumiła Delimata – tancerka flamenco, urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. założyła zespół „Łaćho Drom”, z którym koncertowała w całej Polsce. W 2006 r. wyjechała do Granady. Zamieszkała w cygańskiej dzielnicy Sacromonte, gdzie w pobliskiej cuevie uczyła się w szkole La Presi – maestry szczególnie ważnej dla jej dalszego rozwoju. Pobierała także nauki u La Monety i Ester Marin. Jesienią 2010 r. organizuje pierwszą samodzielną trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo. Bogumiła Delimata jest także malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje także projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma też na swoim koncie role w sztukach teatralnych: „Katarzy” w reżyserii Adama Kwaśnego, „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

Michał Krygowski – gitarzysta flamenco, urodzony w Tychach, od lat związany z Krakowem. Wielokrotnie wyjeżdżał do Andaluzji – poszukując nowego brzmienia – doskonalił warsztat pod okiem takich artystów jak Emilio Maya, Francisco Manuel Diaz, Jose Andres Cortes i Rafael Soler. W 2010 r. rozpoczął współpracę z Bogumiłą Delimatą, a później także z jej zespołem „La Bogusha y su grupo”, która zaowocowała pierwszą wspólną trasą koncertową. Współtworzył muzykę do spektaklów teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

Janek Kubek – specjalizuje się w grze na instrumentach perkusyjnych, głównie azjatyckich: tabli, ghatam, darabukce, duff, gongach i setce pokrewnych. Regularnie odwiedza Indie i studiuje tam jedyny w swoim rodzaju instrument: tabla. Muzykował z wieloma zespołami, między innymi z gitarzystą flamenco Michałem Czachowskim oraz z grupami Scaur, Que Passa, Biogrupa. Pierwsze nagrania płytowe Janka Kubka powstały we współpracy z formacjami Atman i Karpaty Magiczne, z którymi koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji i USA, a także z zespołem Beltaine, z którym odwiedził m.in. Malezję, Włochy, Portugalię i inne. Mieszka w Krakowie na Kazimierzu, gdzie udziela lekcji gry na djembe, tabli i kongach. Jest również konstruktorem instrumentów (djembe i konga).

 

 

Leave a Reply