Modny Kraków

Konkurs: Smak tropików

Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku – książka Biruty Markuzy prezentuje kuchnie krajów azjatyckich oraz Nowej Zelandii i Australii. Książka dostarcza informacji o odmiennych od naszego sposobach odżywiania się — egzotycznych, nowych, może się przydać komuś, kogo los skieruje w tamte rejony.

Zapowiedź książki

***

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania trzy egzemplarze książki Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku ufundowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie konkursowe:
Jaki produkt jest podstawą kuchni hinduskiej?

Jak wygrać książkę?

W losowaniu książek wezmą udział maile nadesłane na adres:
konkurs@modnykrakow.pl

z podanym w tytule maila hasłem „smak tropików”.

W treści maila proszę podać:
– imię i nazwisko
– adres, na który prześlemy książki w razie wygranej
– odpowiedź na pytanie konkursowe

Termin nadsyłania zgłoszeń: 28 czerwca godz 20:00
Rozstrzygnięcie konkursu: 28 czerwca godz. 23

Biorąc udział w konkursie uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia konkursu. Po rozstrzygnięciu konkursu dane uczestników nie będą przechowywane.

AKTUALIZACJA:

Spośród wszystkich maili zawierających prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe wylosowaliśmy osoby, które otrzymają książkę “Smak tropików”. Oto one:

Jarosław Zaczewski
Joanna Sikora
Ewa Korbolkiewicz

Laureatom gratulujemy!

Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe:
Kuchnia hinduska wykazuje duże zróżnicowanie regionalne, bowiem w Indiach występuje kilka stref klimatycznych, w których panują odmienne warunki uprawy roślin i hodowli zwierząt.
Są jednak składniki, których używa się w niemal każdym regionie, są to między innymi: naan, roti, chapati, ryż, soczewica, jogurt, aromatyczne przyprawy, mieszanki przypraw masala, klarowane masło ghee, marynowane warzywa.

 

 

Leave a Reply