Modny Kraków

Średniowiecze da się lubić

Średniowiecze da się lubićOd czerwca do września potrwa tegoroczna edycja imprez pod wspólnym hasłem “Średniowiecze da się lubić”. Jak co roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla miłośników kultury i obyczajowości wieków średnich szereg atrakcji.

W tym roku Muzeum zaprasza do Barbakanu, na Mury Obronne, do Wieży Ratuszowej i Pałacu Krzysztofory. W programie atrakcje dla małych i dużych uczestników, m.in. detektywistyczną grę miejską, jarmark średniowieczny, gdzie można pobrać naukę cechową i skosztować jarmarcznych przysmaków albo spotkać się z katem i przedstawicielami innych średniowiecznych rzemiosł, a także przedstawienia teatralne, warsztaty bronioznawcze, pokazy i naukę dawnych tańców.

– Poprzez projekt „Średniowiecze da się lubić” chcemy ukazać inne oblicze wieków średnich, dalekie od stereotypowego postrzegania tej epoki jako czasu „ciemnoty i zabobonu”. Przygotowany program wydarzeń kierowany jest do odbiorców w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat tej epoki. Każdy znajdzie w nim interesującą dla siebie część: od zabawy i rozrywki, która ma za zadanie zachęcić i prowadzić do dalszych poszukiwań, po debatę z udziałem wybitnych uczonych. – deklarują organizatorzy.

Spotkania odbędą się 15–16 czerwca, 13–14 lipca, 17–18 sierpnia, 14–15 września 2013.
Bilety w cenie: 6 zł (ulgowy), 8 (normalny), 16 zł (rodzinny) (z wyjątkami podanymi w programie). Jeden bilet obowiązuje na wszystkie wydarzenia w danym dniu.

Wydarzenia ukoronuje debata, która odbędzie się 3 października 2013 w Rynku Podziemnym. Jej uczestnikami będą ksiądz biskup prof. Grzegorz Ryś oraz prof. Karol Modzelewski, znani i cenieni historycy – mediewiści, którzy przedstawią nam średniowieczne dziedzictwo z dwóch różnych perspektyw: kultury ludów spoza rzymskiego granicy imperium rzymskiego (barbaricum), oraz powstałej na gruzach zachodniej części cesarstwa (christianitas). Temat tożsamości jest w dzisiejszej Europie bardzo aktualny, choć wzbudza ogromne kontrowersje i nieporozumienia.

PROGRAM IMPREZ

14-15 września 2013

Dzień z życia średniowiecznego Krakowa
14 września godz. 12.00–17.30
Barbakan
Średniowieczny jarmark krakowski, gdzie można pobrać naukę cechową, skosztować jarmarcznych przysmaków i… poznać bliżej rzemiosło kata.
Miasto to także określone struktury. Organizatorzy zapraszają do poznania tajników obronności (Mury Obronne), ustroju (Wieża Ratuszowa) i innych tajemnic, które kryją w sobie średniowieczne obiekty Krakowa.

Imię zbrodni – gra miejska
14 września godz. 13.00–16.30
Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Rynek Podziemny
Rozwiąż zagadkę śmierci średniowiecznego szlachcica Andrzeja Tęczyńskiego. Na zwycięzców czekają nagrody. Szczegółowe informacje oraz zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Potęga twierdzy
15 września 10.00–11.30, 12.00 –13.30
Pałac Krzysztofory, Mury Obronne, Barbakan
Warsztaty z dziejów obronności i bronioznawstwa dla dzieci i młodzieży. Obowiązuje rezerwacja miejsc (szczegółowe informacje w Centrum Obsługi
Zwiedzających)

Danse nie-makabre…
15 września godz. 14.00–17.30
La Folia – taneczne szaleństwo w Barbakanie Cracovia Danza – pokaz tańca średniowiecznego połączony z krótkim kursem

Ceny biletów wstępu na wydarzenia:
normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 16 zł

 

Leave a Reply