Modny Kraków

The Metropolitan Opera Live HD 2013/2014 – Kopciuszek

Ostatnie przedstawienie tego sezonu – operowa brawurowa wersja zabawnej i wzruszającej historii o ubogiej i skromnej dziewczynie…


Metropolitan Opera Live HDKolejny, szósty już Sezon Operowy w kinie Kijów.Centrum rozpoczął się 5 października 2013 roku. Miłośnicy opery mogą obejrzeć i usłyszeć na żywo najznamienitsze arie, najdoskonalsze uwertury i mistrzowskie układy choreograficzne.

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jeden z najznamienitszych teatrów operowych świata, a na jego scenie występują największe gwiazdy opery i baletu. Od kilku sezonów nowojorskie produkcje transmitowane są na żywo do kin w setkach miast całego świata, w tym również do kina Kijów.Centrum w Krakowie. Za sprawą tychże spektakli, widzowie mogą odkryć światowe tytuły operowe w najlepszych inscenizacjach. Ponadto technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska w doskonałej jakości obrazu, a widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie, tuż obok śpiewających artystów. Krystalicznie czysty dźwięk przestrzenny sprawia, że widzowie czują się nim otoczeni, tak jakby właśnie rozpoczynali spektakl razem z orkiestrą MET w Nowym Jorku.

-Jesteśmy w trakcie przygotowań do szóstego sezonu współpracy z The Metropolitan Opera. Kolejny sezon pokazuje, że transmisje z MET na stałe zagościły w kulturalnym kalendarzu Krakowa. Zainteresowanie wydarzeniami nie słabnie – wręcz przeciwnie jest coraz większe! – mówi Michał Zalewski z Biura Promocji kina Kijów.Centrum.

Zainteresowanie transmisjami zaskoczyło nawet samych producentów przestawień z The Metropolitan Opera. Poprzedni Sezon Operowy (2012/2013) zobaczyło około 3,5 miliona osób w 1900 kinach w ponad 60 krajach na całym świecie (w tym ponad 8 000 widzów w Kijów.Centrum). Od czasu debiutu cyklu The Metropolitan Opera: Live in HD w 2006 roku, sprzedano już 10 milionów biletów na wydarzenia.

-Nie zapominajmy, że organizowane przez nas wydarzenia, to nie tylko spektakl operowy sam w sobie, który jak wiadomo jest najważniejszy w czasie trwania wieczoru, lecz jest to również specjalna atmosfera i dodatkowe atrakcje, które czekają na widzów w holu Kijów.Centrum. W tym roku odświeżamy nieco formę oprawy – do współpracy zaprosiliśmy młodych muzyków ze szkół muzycznych pierwszego stopnia, którzy będą prezentować swoje umiejętności w czasie przerw między aktami. Nowością będą także wystawy artystycznych mozaik. Nasze Kino słynie z ogromnej mozaiki projektu Krystyny Strachockiej – Zgud z 1967 roku, zdobiącej jedną ze ścian holu. To dlatego do współpracy zaprosiliśmy artystów tworzących taką formę sztuki – mozaiki powinny trzymać się razem. Staramy się, by oprawa każdej transmisji była niezwykłym widowiskiem – godnym statusowi MET – dodaje Michał Zalewski.

Za pośrednictwem kina Kijów.Centrum miłośnicy opery mogą obejrzeć i usłyszeć na żywo najznamienitsze arie, najdoskonalsze uwertury i mistrzowskie układy choreograficzne. Warto poczuć te emocje i docenić maestrię wykonawców. O wyjątkowej atmosferze związanej z odbiorem wspaniałych muzycznych dzieł na wielkim ekranie przekonali się już uczestnicy poprzednich sezonów transmisji z MET.

Warto dodać, że przed każdym Sezonem Operowym w Kijów.Centrum list polecający przesyła Mariusz Kwiecień, światowej sławy śpiewak operowy, pochodzący z Krakowa. W tym roku Kwiecień, wraz z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą wystąpią w operze Eugeniusz Oniegin, która otworzy Sezon Operowy 2013/2014 w Kijów.Centrum. Będzie to wielka, polska uczta muzyczna dla wszystkich miłośników opery.

Ogromne zainteresowanie widzów wcześniejszymi edycjami transmisji jest najlepszą rekomendacją, dlaczego warto przenieść się do The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, siedząc w wygodnym fotelu krakowskiej sali kinowej.

Najbliższa transmisja

Gioachino Rossini
KOPCIUSZEK La cenerentola
11 maja 2014 | 18:45
w rolach głównych: Joyce DiDonato (Angelina, czyli Kopciuszek), Juan Diego Flórez (Don Ramiro), Pietro Spagnoli (Dandini), Alessandro Corbelli (Don Magnifico), Luca Pisaroni (Alidoro)
dyrygent: Fabio Luisi
reżyseria: Cesare Lievi
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).

Rossini to zawsze wielkie wyzwanie dla śpiewaków: jego opery pełne są karkołomnych arii czy duetów, które muszą być wykonywane w zawrotnym tempie, i to po mistrzowsku. Dyrekcja Met ponownie skompletowała obsadę składającą się ze światowych specjalistów od muzyki włoskiego mistrza opery komicznej (to przedstawienie było już transmitowane w roku 2009, z Elīną Garančą w tytułowej roli). Dlatego też należy spodziewać się, że operowa wersja zabawnej i wzruszającej historii o ubogiej i skromnej dziewczynie, która zgubiła na balu u księcia pantofelek, zostanie wykonana na scenie Met brawurowo.


5 października 2013
Czajkowski | Eugeniusz Oniegin
(premiera sezonu)

26 października 2013
Szostakowicz | Nos

9 listopada 2013
Puccini | Tosca

14 grudnia 2013
Verdi | Falstaff

8 lutego 2014
Dvorak | Rusałka

1 marca 2014
Borodin | Kniaź Igor

15 marca 2014
Massenet | Werther

5 kwietnia 2014
Puccini | Cyganeria

26 kwietnia 2014
Mozart | Cozi fan tutte

11 maja 2014
Rossini | Kopciuszek

Leave a Reply