Modny Kraków

Granice rekonstrukcji

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykładem zatytułowanym „Granice rekonstrukcji” zainauguruje w piątek, 11 października, VIII edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa.

Problematyka rekonstrukcji jest obecnie jednym z najczęściej podejmowanych zagadnień w ochronie dziedzictwa kulturowego i konserwacji. Jest to także istotny element budowania marki miast oraz narodowych polityk kulturalnych. To ważne zagadnienie, któremu nierzadko towarzyszą kontrowersje, dylematy i spory.

Prowadzona przez Międzynarodowe Centrum Kultury Akademia Dziedzictwa powstała z przekonania, że edukacja na rzecz dziedzictwa kulturowego wymaga interdyscyplinarnego i kompleksowego podejścia. Łączy więc w sobie zagadnienia ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa. To również projekt wykraczający poza same studia podyplomowe. Kilka razy w roku pod szyldem Akademii Dziedzictwa organizowane są wykłady otwarte – spotkania z wybitnymi badaczami i praktykami dziedzictwa z całej Europy, a także spoza europejskiego kręgu kulturowego.

Gościem najbliższego spotkania, 29 października, będzie Jette Sandahl, dyrektor Københavns Museum (Muzeum Kopenhagi). Prelegentka omówi m.in. najważniejsze projekty realizowane przez muzeum, w tym otwartą przed rokiem wystawę „Stając się mieszkańcem Kopenhagi”, która ukazuje rolę miasta w kreowaniu tożsamości kulturowej jego mieszkańców.

„Granice rekonstrukcji” – prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska

wykład inauguracyjny Akademii Dziedzictwa
11 października 2013, godz. 16.00,
wstęp wolny

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

 

Leave a Reply