Modny Kraków

Modjeska NOW / Modrzejewska dzisiaj

Helena Modrzejewska/Modjeska (1840 – 1909) to nie tylko aktorka, patronka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, ale przed wszystkim wielka osobowość, autorytet i ikona, w swoim działaniu artystycznym i społecznym przekraczająca granice XIX wieku. W świecie sztuki tworzyła teatr nowoczesny, wielojęzyczny i wielokulturowy, poruszający tematy istotne dla widza. Jako aktorka fascynowała sposobem gry, urodą i wdziękiem, kształtując gusty literackie i estetyczne europejskiej i amerykańskiej publiczności. Jako osoba publiczna była ambasadorem wolnej Polski, niepodległości innych narodów oraz równouprawnienia zawodowego i społecznego kobiet.

„Modjeska NOW/Modrzejewska dzisiaj” to projekt obrazujący ponadczasowość dzieła Artystki i aktualność jej myśli w świecie kultury. Coroczne zdarzenia wokół Modrzejewskiej/Modjeskiej będą prowadzone w formie szeroko rozumianych działań performatywnych (przedstawień, pokazów performance, koncertów, wystaw, dialogów literackich), będą rodzajem intelektualnej i estetycznej refleksji potwierdzającej postać Persony, a równocześnie – widzeniem świata współczesnych artystów poprzez jej obraz.

W październiku, miesiącu urodzin Heleny Modrzejewskiej (12 X 1840) Stary Teatr zaprasza na cykl zdarzeń pt. „Modrzejewska – kult i marka”, przygotowanych wspólnie z Muzeum Pałac w Wilanowie w Warszawie, z Pracownią Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej przy Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacją dla Modrzejewskiej.

Miejsce zdarzeń: Strefa BE – ul. Jagiellońska 1

WYSTAWA

„Helena Modrzejewska – ikona stylu”
Wystawa kostiumów Modrzejewskiej, wykonanych jako rekonstrukcje albo inspiracje, przez młodych projektantów z Muzeum Pałacu w Wilanowie. Kostiumy zostały zrealizowane na konkurs pt. „Helena Modrzejewska – ikona stylu”, przygotowany przez Muzeum w ramach kuratorskiego projektu Marii Zielińskiej „Wilanów dla młodych talentów”.

Ekspozycja czynna w dniach 12-15 oraz 21-26 października 2013 – wstęp wolny:
12,13.10 w godz. 18.00-20.00; 14, 15, 21.10 w godz. 11.00-15.00;
22-25.10 w godz. 11.00-15.00 i 18.00-20.00; 26.10 w godz. 11.00-13.00

WYKŁADY:

15.10.2013 (wtorek), godz. 17.00 „Modrzejewska Persona”, Emil Orzechowski
Wyjątkowość Heleny Modrzejewskiej jest niekwestionowana. Jak powstawał mit Aktorki i wzorzec osoby godnej naśladowania w dziedzinie artystycznej i społecznej, przekraczający granice, kontynenty oraz czas jej życia? To temat wykładu profesora Emila Orzechowskiego.

Emil Orzechowski – profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca specjalizacji akademickiej zarządzanie kulturą oraz Instytutu Kultury UJ. Zajmuje się zagadnieniami: historii teatru, kultury środowisk polonijnych, polityki kulturalnej, organizacji instytucji kultury, zarządzania szkołami wyższymi w Polsce i na świecie. Autor wielu publikacji poświęconych Helenie Modrzejewskiej, m.in.: „Korespondencja Heleny Modrzejewskiej i Karola Chłapowskiego (wyd. 2000), „Helena Modrzejewska – artykuły, referaty, wywiady, varia” (wyd. 2010). Twórca Fundacji dla Modrzejewskiej, pomysłodawca urodzinowych spotkań poświęconych Artystce.

23.10. 2013 (środa), godz. 17.00 „Modrzejewska – kult i marka”, Alicja Kędziora
Największa polska szekspirystka świadomie kreowała swoją karierę, posługując się skutecznymi także i dziś narzędziami promocji wizerunku i zarządzania nim. Helena Modrzejewska stworzyła niepowtarzalną markę – siebie: Polki, matki, żony, aktorki; markę, pod którą i obecnie jest rozpoznawana. Jak postrzegamy Madame Modjeską dzisiaj?

dr Alicja Kędziora – adiunkt w Instytucie Kultury Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu, wiceprezes Fundacji dla Modrzejewskiej, kierownik Pracowni Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej UJ. Zajmuje się historią teatru 2. połowy XIX wieku i zarządzaniem pamięcią o artyście.

WARSZTATY:

22.10.2013 (wtorek), godz. 16.00 „Krynoliny, tiurniury, princeski”, stroje z czasów Modrzejewskiej, Katarzyna Janiszewska
Wykład o bieliźnie i ubiorach z czasów Heleny Modrzejewskiej (2. połowa XIX wieku), połączony z możliwością przymierzenia strojów damskich, rekonstrukcji sukien uszytych przez Katarzynę ‘kajani’ Janiszewską.

Katarzyna ‘kajani’ Janiszewska – z wykształcenia projektant mody i krawiec teatralny. Cały wolny czas poświęca swojej pasji: zgłębia tajniki dawnego krawiectwa, studiuje stare wykroje… a potem wykorzystuje tę wiedzę przy szyciu dawnych strojów. Jak sama mówi „Historia mody jest czymś, do czego zawsze wracam, jest moim światem, moim życiem i miłością”.

26.10.2013 (sobota), godz. 11.00 „Lalki Modrzejewskiej”, bezpłatny warsztat dla dzieci, Anna Litak
Mała Helenka marzyła o tym, że gdy dorośnie, będzie aktorką, tak jak jej starsi bracia Feliks i Józef. Lubiła śpiewać, tańczyć, rysować; zawsze chciała też pomagać innym. Gdy jej pragnienia się spełniły i została wielką Modrzejewską, międzynarodową gwiazdą teatru, ikoną mody i celebrytką, swoje gaże często przeznaczała na wsparcie potrzebujących. Przerabiała sceniczne kostiumy na ubrania dla lalek, przekazując je na aukcje charytatywne. Dla ukochanego wnuka Feliksa, zwanego Dodo, napisała bajkę i narysowała do niej piękne ilustracje. Podczas warsztatów dzieci będą ubierały aktorkę w jej sceniczne kostiumy, bawiąc się poznają jej charakter, kreowanie piękna i mody przez kostiumy. Każdy uczestnik otrzyma papierową lalkę do ubierania (Helenę Modrzejewską) razem z kolekcją XIX-wiecznych sukienek i akcesoriów oraz zestaw materiałów do wyklejania i dekorowania. Prowadząca zajęcia opowie o aktorce i XIXwiecznej modzie. Najpiękniejsze projekty kostiumów zostaną nagrodzone książeczką Heleny Modrzejewskiej „Titi, Nunu i Klembolo, czyli przygody dwóch liliowych chłopczyków i psa o sześciu nogach”.

Anna Litak od 1984 roku prowadzi Muzeum Starego Teatru, zajmuje się edukacją i reklamą. Kuratorka ponad 40 wystaw poświęconych wielkim artystom polskiego teatru (m.in.: Konradowi Swinarskiemu, Jerzemu Jarockiemu, Tadeuszowi Kantorowi, Andrzejowi Wajdzie, Krystianowi Lupie), prowadzi warsztaty, spotkania, lekcje teatralne. Stworzyła Cyfrowe Muzeum Starego Teatru dostępne na Internetowej stronie instytucji, autorka scenariusza Muzeum Interaktywnego/Centrum Edukacji Teatralnej (w realizacji). Osobą Heleny Modrzejewskiej zajmuje się od 1990 roku, przygotowała kilka wystaw poświęconych jej twórczości (monograficzna w roku 1991), prowadziła zajęcia z dziećmi na temat szekspirowskich ról aktorki, jest redaktorką książki „Modjeska/Modrzejewska” nagrodzonej jako najpiękniejszy album o sztuce w 2010 roku.

FILM:

24.10.2013 (czwartek), godz. 17.00 – projekcja filmu MODJESKA – WOMAN TRIUMPHANT / MODRZEJEWSKA – TRIUMF KOBIETY, reż. Basia Myszynski, 2009

Zapisy i informacje: Biuro Obsługi Widzów, tel. 12 422 40 40, rezerwacja@stary.pl;
www.stary.pl, www.cyfrowemuzeum.stary.pl

 

Leave a Reply