Modny Kraków

Białoruskie klimaty

16 listopada o godz. 19.00 w Cafe Pensjonat w Lanckoronie wystąpi legendarny białoruski artysta Żmicer Wajciuszkiewicz z koncertem zatytułowanym “Białoruskie klimaty”.

Żmicier Wajciuszkiewicz (pseudonim) Todar (biał. Зміцер Вайцюшкевіч) to białoruski muzyk i bard, artysta-legenda, multiinstrumentalista, kompozytor muzyki filmowej, król białoruskiego undergroundu.

Wajciuszkiwicz wydał 15 solowych albumów, występował z zespołami Pałac, Krivi, a obecnie z WZ-Orkiestrą. Współtworzył „Narodny album”, artystyczny projekt, który opowiada historię Białorusi w piosenkach (ww.todar.net).

W wywiadzie dla Polskiego Radia mówi: “Jestem zakazany, nie można organizować moich koncertów. Kiedy już próbujemy, elektryk albo inspekcja niespodziewanie zabrania koncertu. Przyzwyczaiłem się. To przykro, że w swoim kraju nie ma możliwości śpiewania w swoim ojczystym języku. To tak jakby w Polsce Kazik nie mógł występować, dlatego, że jego piosenki mają ostre teksty”.

– Trudno sklasyfikować muzykę Żmicera, bo wymyka się ze wszystkich szablonów. Od poezji śpiewanej, przez alternatywny rock, po tango i klasyczne słowiańskie nuty… – mówi Dominika Zaręba. – W Lanckoronie mieszka i działa wiele osób, które zafascynowane są Białorusią od lat. Ten koncert to poniekąd nasze “lanckorońskie spełnienie marzeń” – dodaje.

Bilety 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.

 

Leave a Reply