Modny Kraków

Anioł w Miasteczku

W dniach 14 i 15 grudnia 2013 w małopolskiej Lanckoronie odbędzie się 10. Festiwal Zimowy “Anioł w miasteczku”. Na Rynku Lanckorońskim przez dwa dni zagości „Anielski Jarmark” z anielskimi produktami i „Anielskimi Przysmakami” prosto od lokalnych rolników.

Anioł w miasteczku - rys. Kazimierz WiśniakJak co roku festiwal otworzą Anioły ze szkół lanckorońskich, które wyruszą w świat z życzeniami świątecznymi do okolicznych mieszkańców. Przez dwa dni festiwalu na odwiedzających czeka wiele atrakcji – anielskie warsztaty quillingu w Bibliotece, warsztaty pieczenia piernikowych aniołów w piekarni lanckorońskiej „Siwek”, wystawa obrazów opatrznościowych z naszych strychów wypożyczonych od mieszkańców pt. „Wymodlone”, „ Żywa Galeria” zaprezentowana przez Fotoklub Trzebińska Kinematografia przy PMDK Trzebinia pod przewodnictwem Karola Mroziewskiego, „Moja Anielska Lanckorona” – niedzielne spotkanie z fotografią i poezją Jacka Wojsa w Cafe Pensjonat.

Koncerty, warsztaty artystyczne i literackie, wystawy prac plastycznych i fotografii, anielska kuchnia, „Anielskie wróżby” i ścieżka Questingowa „W poszukiwaniu Lanckorońskiego anioła” – dopełnią magicznej atmosfery tych nadchodzących dni.

– W sobotę o 13.00 odbędzie się uroczyste liczenie aniołów, które zleciały na lanckoroński Rynek, czyli uczestników imprezy, którzy posiadają w swoim odzieniu atrybut anielski bądź też diabelski – opowiada Renata Bukowska, prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów, która wymyśliła i zainicjowała festiwal „Anioł w Miasteczku”. – Anioły przechodzą pod „Anielską Bramą” stworzoną specjalnie na tą okazję w ubiegłym roku przez artystę Waldemara Rudyka. W 2011 roku naliczono 221 aniołów, w 2012 roku – 300, w tym roku pragniemy pobić ten rekord! – zachęca Renata Bukowska.

Zwieńczeniem zlotu aniołów jest Anielski przemarsz, na czele którego popędzi jak co roku na koniu Święty Mikołaj i zaprowadzi pochód do Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie, gdzie będzie można ogrzać się i posilić przygotowanymi smakołykami biorąc udział w Animacjach w wykonaniu gości Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” z Radomia oraz wsłuchując się w anielskie piosenki.

Tegoroczną ciekawostką jest także prezentacja wiosek tematycznych: Jastrzębia – „Wioska 3 wionków” i Stronie – „Wieś Rzemiosł i Umiejętności”. Powstają one w ramach realizacji projektu współpracy LGD Gościniec 4 Żywiołów z dwoma partnerskimi LGD w ramach projektu „Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej”. Przedstawiciele wiosek tematycznych przez dwa dni prowadzić będą w Domu Golonki na Rynku warsztaty literackie połączone z interpretacją tekstów, napisać będzie można Anielski list do naszych aniołów, własnoręcznie wykonać anielskie atrybuty, nauczyć się kaligrafii albo upiłować anioła w warsztacie stolarskim.

W tym roku przedłużeniem Festiwalu jest także Konferencja pt. „Podaj mi skrzydła, czyli o dobrym pomaganiu”, która odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia w Hotelu Modrzewiówka. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat metod pracy z osobami znajdującym się w trudniejszym położeniu oraz roli sztuki, twórczości, animacji w „uskrzydlaniu”. Zaprezentowane zostaną przykłady działań zrealizowanych w regionie, kraju i na świecie, poddane zostaną do dyskusji propozycje zmian w ustawie o pomocy społecznej.

Anioł w miasteczku
Sfrunął skądś od Wadowic
Przysiadł na ryneczku.
Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku (…).

Słowa anielskiego hymnu Lanckorony napisane miejscowego poetę Jacka Wojsa i muzyka skomponowana przez zespół Skaldowie zaprasza wszystkie anioły świata do udziału w grudniowym zlocie i niezwykłej imprezie. Na doroczny zimowy festiwal „Anioł w miasteczku” zlatują się tu anioły z regionu i różnych zakątków Polski.
– Najwięcej emocji wzbudza zawsze liczenie przybyłych aniołów, które przechodzą przez anielską bramę – opowiada Renata Bukowska, pomysłodawczyni festiwalu, zwana „dyrektorką od aniołów” ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Na Bursztynowym Szlaku”. – Aby otrzymać anielski certyfikat należy mieć pełny anielski strój lub przynajmniej anielskie atrybuty czyli skrzydełka i aureolkę. Można też przybyć na festiwal jako upadły anioł np. w diabelskim stroju. W ubiegłym roku anielski certyfikat otrzymało 300 aniołów, ciekawe czy w rym roku pobijemy nowy rekord – uśmiecha się.

– Lanckorona jest z pewnością miejscem, w którym przypada najwięcej aniołów na metr kwadratowy w Polsce. Imprezie organizowanej co roku w weekend po dniu Św. Mikołaja towarzyszą wystawy sztuki, koncerty, warsztaty „podaruj bliskiemu anioła”, anielski przemarsz i jarmark produktów lokalnych, głównie rzemiosła i sztuki. Wszechobecna anielskość inspiruje miejscowych twórców i artystów a figurki i obrazy aniołów dekorują domy i obejścia a miejscowe kawiarnie serwują anielskie napoje i jadło – lanckorońska szarlotka pod puchową pierzynką, kawa z anielską wróżbą, świeżo ubijaną śmietaną i przyprawami, placki ziemniaczane z diabelskim paprykowym gulaszem albo lanckorońska chrzanówka z anielskim uśmiechem – to tylko niektóre smaki dla których warto przyjechać do polskiej stolicy aniołów. – mówi Dominika Zaręba, jedna z organizatorek Festiwalu.

– Lanckorona przy pierwszym z nią spotkaniu wydała mi się miasteczkiem jak z bajki – wspomina Kazimierz Wiśniak, wybitny malarz, rysownik, scenograf i współzałożyciel krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, uhonorowany pierwszym tytułem Anioła Lanckorony. – Ujrzałem to historyczne miasteczko, ukryte wśród wzgórz, jakby uśpione czy zaczarowane, zatrzymane w czasie. Mieszkańcy wylegali na rynek w niedzielę po sumie. Był gwar, bo załatwiano między sobą interesy, ale i cisza zalegała, gdy dobosz zaczynał walić pałkami w bęben. Wtedy pod wymalowanym na owalnej blasze herbem Lanckorony na budynku dawnego magistratu, pojawiał się sołtys i obwieszczał najnowsze załączenia i komunikaty – opowiada artysta, którego rysunki ożywiają dzisiaj imprezy i jarmarki, dokumentują działania lokalnych pasjonatów, ilustrują lanckorońskie legendy i historie, ożywiają zabytki i zapomniane kąty.

***

Wszystkim miłośnikom nowych technologii warto polecić aplikację z questami na smarfony z systemem Android – „W poszukiwaniu lanckorońskiego Anioła”, z którą odbędziemy ciekawy spacer z zagadkami, poszukamy lanckorońskich aniołów i miejsc związanych ze znanymi artystami, takimi jak Marek Grechuta czy Kazimierz Wiśniak (link do bezpłatnej aplikacji:)

Szczegółowy Program festiwalu:

Sobota 14.12

11.00-17.00 Anielski Jarmark
11.00-16.00 „Anielskie Przysmaki” – prosto od rolników, którzy uczestniczą w projekcie „Produkt lokalny Małopolska – rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski” – Rynek
11.00 Otwarcie festiwalu, „Anioły z życzeniami wyruszają w świat” – Rynek
11.15 Warsztaty origami „Podaruj bliskiemu Aniołka” – Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie
12.00-13.00 Warsztaty piernikowe – Piekarnia Lanckorona
12.00 Otwarcie wystawy starych obrazów „Wymodlone” – rodzinne obrazy opatrznościowe z naszych strychów”. Lanckorona Anielska – Jarosław Szczęsny Binkowski, Ilona Bylica – Dom Golonki, Rynek
12.30 „ Żywa Galeria”- Fotoklub Trzebińska Kinematografia przy PMDK Trzebinia pod przewodnictwem Karola Mroziewskiego – Rynek
13.15 „Anioły sfrunęły na lanckoroński rynek. Liczymy anioły i pobijamy rekord z 2011 roku – 221 aniołów na lanckorońskim rynku, 2012 – 300 aniołów!!! „Anielskie posłanie – balonik z aniołkiem dla ukochanych”, wspólna anielska fotografia – Rynek
14.15-14.45 Anielski Przemarsz
15.00- 16.30 Animacje, w wykonaniu gości – Stowarzyszenie „Podwórkowe Anioły” z Radomia –oraz anielskie piosenki – GOK Lanckorona
15.00 Anioły wśród garnków i talerzy – warsztacik wegetariańskich przedświątecznych inspiracji kulinarnych – Ayur Garden i Lanckorońska grupa kulinarna – Willa pod Blachą
16.30 Nadanie tytułu Anioła Lanckorony – GOK Lanckorona
17.00 Koncert TRIO STROIKOWY – GOK Lanckorona
19.30 Koncert duetu Riffertone – laureat CARPATHIA FESTIVAL 2012 – Restauracja Pizzeria Verona
20.30 Pokaz filmu o tematyce anielskiej – Cafe Arka

Niedziela 15.12

11.00-17.00 Anielski Jarmark– Rynek
11.00-16.00 „Anielskie Przysmaki” Prosto od Rolnika – Rynek
11.00-12.30 Uroczysta Msza Św. W kościele w Lanckoronie wraz z intencją opieki za mieszkańców Lanckorony, artystów związanych z Lanckoroną oraz podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci – w trakcie oraz po mszy występ chóru – Kościół Lanckorona
12.00 Warsztaty „Podaruj bliskiemu anioła”- anielska wycinanka – Cafe Pensjonat, Rynek
12.30 “Anielskie Tropy” – spotkanie przy herbacie, anielskie tropy śledzą orientaliska Elżbieta Wnuk -Lisowska i lanckoronista, Zbigniew Lenik – Leśny Ogród, Willa pod Blachą.
13.00-14.00 Warsztaty wicia świątecznych wionków – Wioska 3 wionków – Rynek
14.30-16.30 Rozstrzygniecie konkursu literacko plastycznego „Moja Anielska historia” – Występy dzieci i młodzieży Ogniska Artystycznego Terra Artis oraz uczniów szkół z gmin LGD „Gościniec 4 żywiołów” – GOK Lanckorona
17.00 „Moja Anielska Lanckorona” – spotkanie z fotografią i poezją Jacka Wojsa – Cafe Pensjonat, Rynek
19.00 Koncert gry na gongach i misach tybetańskich w wykonaniu Jolanty Wieteskiej – Cafe Pensjonat, Rynek

Poniedziałek 16.12

11.00-14.00 konferencja „Podaj mi skrzydła” czyli o dobrym pomaganiu, której organizatorem jest: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lanckoronie – Sala Hotelu „Modrzewiówka”.

Imprezy towarzyszące:
wystawa malarstwa „Pod anielskim skrzydłem”, sala Hotelu „Modrzewiówka”
ścieżka Questingowa „W poszukiwaniu lanckorońskiego anioła”
„Anielskie wróżby” – „Anielskie monidło” – Pokonkursowa wystawa prac ze szkół G4Ż/gminy Lanckorona
Wystawa prac plastycznych Ogniska Artystycznego Terra Artis – GOK Lanckorona
Otwarta pracownia ceramiczna Piotra i Stanisławy Piaskowskich
Galeria ceramiki artystycznej Jacka i Ewy Budzowskich
Otul się ciepłem i kolorem – kiermasz wełnianych jedwabnych szali z Kaszmiru – Ayur Garden, Willa pod Blachą

Wioski tematyczne: Jastrzębia „Wioska Trzech Wionków” i Stronie „Wioska rzemiosła i umiejętności” zapraszają na zajęcia warsztatowe do Domu Golonki
w sobotę od godziny 12.30 do 13.15 oraz od 15.00 do 16.30, w niedzielę od godziny 13.00 do 16.30
warsztat literacki połączony z interpretacją tekstów
Anielska poczta – listy do naszych aniołów
Sfruń na lanckoroński rynek czyli warsztat wykonywania skrzydeł i aureolek
Anielskim piórem pisane – Warsztaty kaligrafii
Anielski warsztat stolarski
„Upiłowany anioł”/Ulotne myśli zapisz anielskim ołówkiem
Anielskie zioła,
Diabelskie i Anielskie jadło

 

Leave a Reply