Modny Kraków

Solne pisanki

pisanki-solne

Serdecznie zapraszamy na bajecznie kolorową wystawę solnych pisanek, wykonanych przez uczestników ogólnopolskiego konkursu, który odbył się 15 kwietnia 2011 r. w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Blisko 100 uczestników z 3 województw: Małopolskiego, Śląskiego i Podkarpackiego , w 4 różnych przedziałach wiekowych, ozdabiało solne jaja w niezwykły i niepowtarzalny sposób.

Na wystawie w Zamku Żupnym można więc zobaczyć min. pisanki w motywach ludowych, jak np. jajko w kierpcu ze skrzypkami, w kapeluszu i w chuście góralskiej czy na wozie drabiniastym. Jest też pięknie ozdobiona pisanka w znane, kolorowe wzory kwiatowe z Zalipia. Są też prace przedstawiające małe stroiki świąteczne, ptasie gniazdka ozdobione piórkami i nawet mały domek na wzgórzu!
Oprócz wzorów ludowych i stroików, dzieci i młodzież stworzyły też liczne, kolorowe, wielkanocne zwierzątka – kurczaczki, zajączki, baranki i inne bliżej nie określone stworzenia.
Pisanki zostały ozdobione za pomocą najrozmaitszych technik. Są więc jaja: malowane, wyklejane: koralikami, plasteliną, bibułą i koronkami, a także ozdabiane elementami kwiatowymi.

Jest wzorzyście, świątecznie i bardzo wesoło!

inf. prasowa Muzeum

„Najpiękniejsza pisanka z soli” – 15 kwietnia – 22 maja 2011
Pokonkursowa wystawa nagrodzonych pisanek w XII konkursie „Na najpiękniejszą pisankę z soli”

Zamek Żupny otwarty od 1 maja do 31 sierpnia 2011 w godz. 9.00 – 20.00, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W soboty wstęp wolny.,br />
Ekspozycja na III poziomie kopalni soli otwarta codziennie w godz. 7.30 – 19.30. Zwiedzanie w ramach biletu wykupionego do Kopalni Soli w Wieliczce.

Leave a Reply