Modny Kraków

Moda w kinie: Political Dress

W środę, 22 stycznia w Kinie pod Baranami o godzinie 19 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu Political Dress, ukazującego doświadczenia ludzi, którzy zmienili oblicze mody w PRL. Gościem seansu będzie reżyserka filmu Judyta Fibiger.

– Wydarzenie stanowi inaugurację cyklu Moda w kinie. Ideą jest wspólne oglądanie filmów z modą w tle połączone z dyskusją. Moderatorką spotkania będzie stylistka GOShA Kusper. Chcemy podkreślić znaczenie stroju oraz całego wizerunku, nie tylko w kinie, ale także w życiu codziennym każdego z nas. – mówi Justyna Stuglik, PR firmy GOShAFashion.

“My milczymy, ale nasz strój mówi cały czas”.
O tym, jak wiele może o nas powiedzieć, jak bardzo może nam pomóc, albo zaszkodzić.
O tym, jak zmienia się jego rola wraz ze zmianą warunków społeczno-politycznych.
O tym, jak kino wpływa na modę i jak moda wpływa na kino.

Film Political Dress ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Od twardogłowego stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, poprzez lata 60. i względne otwarcie Polski na francuską modę, czasy propagandy sukcesu lat 70. i fascynację modą dzieci-kwiatów, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk.

W czasach realnego socjalizmu w Polsce wygląd był manifestacją poglądów i często wyrazem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu. Zdobywanie ubrań było niemalże karkołomnym wysiłkiem zarówno dla tych, którzy pragnęli być eleganccy jak i dla tych, którzy chcieli w jakikolwiek sposób wyróżnić się z PRL-wskiej szarości.

Dokument pokazuje doświadczenia ludzi, w których władza upatrywała ideologicznych “dywersantów”. W filmie wypowiadają się m. in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki “Biba” Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal.

 

Leave a Reply