Modny Kraków

Turcja na Kazimierzu

Koncert muzyki tureckiej i warsztaty tureckich tańców odbędą się w najbliższą niedzielę w Alchemii. Na „Türkü Gecesi – wieczór z tureckim folklorem” zapraszają „Tureckie Klimaty”.

Türkü Gecesi – wieczór z tureckim folklorem

Uroki kultury tureckiej od kilku lat stara się zaszczepić w Krakowie Joanna Broda, absolwentka turkologii, tłumaczka i nauczycielka języka tureckiego. Jej szczególną pasją jest właśnie ludowa muzyka i tańce narodowe pochodzące z Turcji. To właśnie im będzie poświęcony niedzielny wieczór na Kazimierzu.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno grane na sazie tradycyjne pieśni zwane türkü, wpadające w ucho melodie, jak również tańce halay i misket. Koncert rozpocznie się pokazem i warsztatami tureckich tańców, tak aby później wszyscy mogli przyłączyć się do wspólnej zabawy.

Wydarzenie to nie jest jedyną okazją do zasmakowania kultury tureckiej. Joanna Broda założyła bowiem szkołę „Tureckie Klimaty”, której założeniem jest nie tylko nauczanie języka tureckiego.
Oprócz kursów językowych prowadzimy też kursy, warsztaty i pokazy tańca Halay i innych tureckich tańców ludowych oraz gry na tureckich instrumentach, takich jak bağlama zwana też sazem, mey, ney czy darbuka, a także bierzemy udział w festiwalach i eventach lub sami organizujemy koncerty, pokazy i inne wydarzenia, mające na celu promowanie w Polsce tureckiej muzyki, tańca czy kuchni – mówi organizatorka.

Na zdjęciu od lewej: Çınar Timur, Hasan Nair, Burak Çorakçı. Fot. Joanna RokoszWspomniane instrumenty można będzie można usłyszeć właśnie w niedzielę. W trakcie koncertu wystąpią Çınar Timur – (mey, cura, lavta, vocal), İrfan Öztekin – vocal, bağlama, Dominik Widerski – bendir, darbuka, cajon, Hasan Nair – vocal, bağlama oraz Salih Kutay Sağlam – bağlama. Warsztaty tańca poprowadzi pani Joanna oraz Gülsüm Tunç.

Podobne warsztaty i wydarzenia przybliżające turecki folklor, organizujemy 3-4 razy w roku i są to najczęściej koncerty tureckiej muzyki ludowej lub warsztaty i pokazy tureckich tańców ludowych – dodaje właścicielka szkoły. Informacji o nich można szukać na stronie organizatorów, facebooku oraz stronach i portalach ogłoszeniowych skupiających fanów Turcji.

Będąc miłośniczką tureckich pieśni Türkü i dźwięku sazu, zawsze brakowało mi w Polsce lokali, gdzie można posłuchać takiej muzyki na żywo – mówi Joanna Broda. – Na początku zeszłego roku pojawiła się okazji posłuchania grupy tureckich muzyków w Warszawie. Bardzo spodobał mi się ich koncert, więc pomyślałam, dlaczego by nie zorganizować ich koncertu w Krakowie. W końcu według znajomych Turków, interesuję się tym rodzajem muzyki więcej niż oni sami i ktoś musi być pierwszy. Jak postanowiłam, tak zrobiłam. Obydwa koncerty tureckiej grupy z Warszawy odbyły się w zeszłym roku także w Alchemii. Pierwszy z nich był w marcu, drugi w maju. W czerwcu organizowałam warsztaty tańca Halay, a w październiku braliśmy udział koncercie, pokazie i warsztatach tańców ludowych na Tureckim Wieczorku w ramach festiwalu SLOT. W międzyczasie występowaliśmy też w innych miastach na festiwalach, a nawet polsko-tureckim weselu. Jak, na dosyć niszowe wydarzenia jakim jest turecka muzyka ludowa, tureckie tańce oraz instrumenty, uważam, że zainteresowanie tematem jest dosyć duże i dotyczy nie tylko organizowanych przeze mnie koncertów, czy warsztatów, ale także zaproszeń do występów muzyczno-tanecznych na festiwalach i eventach w Krakowie i innych miastach – mówi.

Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę 9 lutego o godz.19.00 w klubie Alchemia na krakowskim Kazimierzu, przy ul.Estery 5. Bilet wstępu: 25 zł

Więcej informacji o „Tureckich Klimatach” na www.tureckieklimaty.pl

(Grzegorz Bogusz)

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o