Modny Kraków

Rune Eraker – Wysiedleni

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprezentuje – po raz pierwszy w Polsce – prace norweskiego fotografa Rune Erakera.

Rune Eraker, Indonezja | Indonesia, 1999

Wystawa jest jednocześnie pierwszym pokazem fotografii społecznie zaangażowanej w MOCAK-u. Składają się na nią 73 czarno-białe fotografie z cyklu Zapach tęsknoty (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju.

– Eraker, dokumentując życie codzienne z toczącą się w tle wojną, każdorazowo wykonywał po kilka ujęć. Na wystawie skonfrontujemy fotografie, które ostatecznie weszły w skład cyklu Zapach tęsknoty, z tymi, które zostały przez niego odrzucone w procesie selekcji. Fotografiom towarzyszy komentarz autorski – osobista relacja Erakera z rejonów ogarniętych konfliktami. Natomiast od 22 lutego w Galerii Re będziemy prezentować prace sześciu studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstaną w trakcie warsztatów fotograficznych z Rune Erakerem. – mówi Justyna Kuska z Biura Prasowego MOCAK-u.

Rune Eraker (ur. 1961) – fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn „Norwegian Journal of Photography”. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

Rune Eraker, Zambia, 1999Rune Eraker, Afganistan | Afghanistan, 2002Rune Eraker, Erytrea | Eritrea, 1998

Rune Eraker

Wysiedleni

Czas trwania wystawy: 14.02 – 27.04.2014
Wernisaż: 13.02.2014, godz. 18:00
Kurator wystawy: Delfina Jałowik
Koordynator wystawy: Joanna Saran
MOCAK
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków

Zdjęcia: mat. prasowe MOCAK

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o