Modny Kraków

Venus`91 – portret i akt kobiecy w fotografii międzynarodowej

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy prezentującej prace nadesłane na konkurs aktu i portretu kobiecego, który miał się odbyć w 1991 roku. Wystawy fotograficzne aktu i portretu kobiecego “Venus” organizowane były od roku 1970 przez Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne i miały znaczący wpływ na kulturę masową, na postrzeganie piękna kobiecego ciała, na wyczucie i estetykę w fotografii, a co za tym idzie także w innych dziedzinach sztuki.

Ostatnia międzynarodowa wystawa fotograficzna z cyklu Venus – „Venus`91 akt i portret kobiecy”, powstała niejako z rozpędu, mając swoje stałe i zasłużone miejsce w międzynarodowym świecie fotografii, jako polska wystawa cykliczna.

Ogłaszając kolejny konkurs, który miał się odbyć w 1991 roku, władze Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego nie przypuszczały, że względy polityczne zaważą na kontynuacji wystaw Venus. W 1990 roku władze miasta z dnia na dzień zdjęły Władysława Klimczaka, Prezesa KTF z dyrektury Muzeum Fotografii, w którym były pokazywane wystawy i równocześnie objęły zakazem dostępu do materiałów i zbiorów fotograficznych będących własnością Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Decyzja o odwołaniu prezesa równocześnie pozbawiała KTF możliwości wystawiania prac przesłanych na konkurs Venus. Ale prace z kraju i z zagranicy nadchodziły nadal i problemem było ich pokazanie szerokiej i oczekującej publiczności. Udało się zrobić wystawę w Galerii „Pod Krzywym Dębem” przy ulicy Karmelickiej 55, ale była to raczej namiastka wystawy, a nie wystawa o randze międzynarodowej.

Dalsze losy zbiorów KTF-u, a także fotogramy z poszczególnych wystaw Venus, przechodziły różne losy. Część z nich zaginęła, część została rozkradziona, jako że prace pod względem artystycznym były na wysokim poziomie, to i amatorów było sporo. To co się uratowało, Pan Prezes Władysław Klimczak przekazał Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Teraz są sukcesywnie pokazywane, zarówno aby przypomnieć, jak i pokazać zmianę gustów i zapatrywań twórców na pojęcie aktu i portretu kobiecego na przestrzeni ostatnich 50 lat. A zmieniło się sporo. Obecne, skomercjalizowane podejście do sztuki fotograficznej, zdominowało warsztat twórców bardziej lub mniej świadomie (co widać na prezentowanej wystawie). Czas cyfrowych aparatów i ich dostępność zmieniło podejście do fotografii tradycyjnej. Sztuka niejako spowszedniała, uległa pauperyzacji, a brak instytucji promujących artystyczną fotografię, podnoszącą ją do parnasu sztuki, jakby przeminął. Istnieją nieśmiałe próby zmiany tej rzeczywistości, ale musimy jeszcze trochę poczekać na pełną reaktywację Fotografii jako sztuki artystycznej.

Wystawa, którą Państwu prezentujemy, jest częścią tego, co było pierwotnie nadesłane na konkurs. Reszta zaginęła. Niemniej to, co prezentujemy, pozwala dostrzec zmianę mentalną twórców sprzed 23 lat. Różnice są najbardziej widoczne w porównaniu fotografii z Rosji w odniesieniu do Świata zachodniego.

Tomasz Merstallinger

Wystawa: Venus`91 portret i akt kobiecy w fotografii międzynarodowej
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Plac Szczepański 4, 31-011 Kraków
Pałac Sztuki
Wystawa czynna od 7 kwietnia 2014
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8.15 – 18.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o