Modny Kraków

Wystawa „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Pierwsza w świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka – amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, jednego z największych twórców światowego kina – prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Krakowie od maja do września 2014 r.


Stanley Kubrick (1928-1999) to ikona kina i mistrz ukrytych znaczeń, którego twórczość ciągle ma wpływ na kolejne pokolenia artystów i filmowców. Tytuły jego filmów, jak choćby „2001. Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Full Metal Jacket”, „Spartakus” czy „Mechaniczna pomarańcza”, znają nawet Ci, którzy ich nie widzieli.

Od 4 maja do 14 września Muzeum Narodowe w Krakowie będzie gospodarzem wystawy, którą 10 lat temu stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu, we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory wystawa prezentowana była w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu oraz Los Angeles. Do tej pory zobaczyło ją blisko 1 mln osób

Wystawa zaciekawi zarówno amatorów, jak i znawców kina. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera. Nie zabraknie autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych (aparaty fotograficzne i kamery) oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych (m.in. klapsy i makiety dekoracji). Obiekty będą uzupełnione o zmontowane fragmenty utworów muzycznych oraz wybrane sceny filmowe.

Każda z wystaw prezentowanych w różnych krajach miała własną specyfikę i stanowiła odmienny głos w interpretacji dorobku Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej wystawy wynikać będzie z nowatorskiej aranżacji, dzięki której widz będzie miał możliwość wyboru własnego sposobu poznania Kubricka. W tym celu organizatorzy przygotowali cztery ścieżki zwiedzania, porządkujące dokonania reżysera.

Rok 2014 to dwie ważne rocznice: 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie wystawy. W związku z nimi planowany jest bogaty program towarzyszący, który współtworzą instytucje kultury oraz festiwale zaplanowane w okresie trwania wystawy.

Polscy organizatorzy, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film, adresują wystawę i program towarzyszący nie tylko do fanów twórczości Kubricka, ale przede wszystkim do osób zainteresowanych kinem od „kuchni” oraz uczestniczących w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy liczą, że wydarzenie będzie atrakcją także dla turystów, którzy w okresie wakacji przyjadą do Krakowa.

Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Rafał Syska – historyk filmu, dr hab., wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a za aranżację odpowiada Tomasz Wójcik – dr hab., wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie powstaje przy współudziale Konsulatu Generalnego USA w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wystawa została przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.

Stanley Kubrick

4 maja – 14 września 2014
Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny, al. 3 Maja 1
sala wystaw zmiennych, parter

Wystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNKWystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNKWystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNKWystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNKWystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNKWystawa Stanley Kubrick - fot. mat. prasowe MNK

 

Leave a Reply