Modny Kraków

Wykład “Od projektu do realizacji” Jana Harlana

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie “Stanley Kubrick” Muzeum Narodowe zaprasza w poniedziałek 4 maja na wykład Jana Harlana, producenta filmów amerykańskiego reżysera, brata Christiane Kubrick.

Stanley Kubrick podczas realizacji zdjęć do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (Wlk. Bryt./USA, 1965-68). © Warner Bros. Entertainment Inc.Podczas wykładu “Od projektu do realizacji” Jan Harlan opowie o walce, jaką toczą twórcy filmu, aby przenieść swoją wizję artystyczną na ekran. Zaprezentuje alternatywne koncepcje filmu Stanleya Kubricka “2001: Odyseja kosmiczna” oraz pomysły, które zostały porzucone. Poruszy temat tzw. drugiej ekipy filmowej (z ang. second unit) i jej roli w tworzeniu iluzji za pomocą montażu. Wszystko to opowiedziane będzie na podstawie praktycznych przykładów i doświadczeń producenta filmowego.

“Od projektu do realizacji” – wykład Jana Harlana
5 maja 2014 poniedziałek, godz. 17.00,
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala “U Samurajów”
Czas trwania wykładu – ok. 1,5h.
Wstęp wolny!

Jan Harlan dołączył do Stanleya Kubricka w 1969 roku podczas prac do filmu o Napoleonie, z którego później zrezygnowano. Następnie był producentem wykonawczym wszystkich filmów Kubricka licząc od Barry’ego Lyndona. Po śmierci Kubricka w 1999 roku współpracował ze Stevenem Spielbergiem przy “A.I. Sztuczna inteligencja”, tworzył filmy dokumentalne na temat Stanleya Kubricka i aktora Malcolma McDowella dla Warner Bros, film o koncercie wiolonczelowym Dvorak z międzynarodową orkiestrą młodych i wiolonczelistą Alexandrem Baillie, a także wiele innych filmów krótkometrażowych ze studentami. Jan Harlan jest gościnnym wykładowcą w różnych szkołach filmowych w Europie.

 

Leave a Reply