Modny Kraków

13. Letnia Szkoła Wyszehradzka

Letnia Szkoła Wyszehradzka to dwutygodniowy cykl szkoleń dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej realizowany corocznie od 2002 roku w Krakowie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Tegoroczna edycja projektu odbywa się już po raz trzynasty w dniach 29 czerwca – 12 lipca. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów.

W tym roku zgłoszenia przesłało 367 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W 13. edycji projektu weźmie udział 45 uczestników z 12 krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Serbii i Ukrainy. Będą to studenci nauk społecznych (18 osób), prawa (8 osób), europeistyki (8 osób), filologii (5 osób), filozofii (4 osoby), ekonomii (1 osoba), historii (1 osoba).

Wśród ekspertów tegorocznej edycji znajdą się m.in.: wybitny bułgarski historyk kultury – Aleksander Kiossev, wicedyrektor Funduszu Wyszehradzkiego – György Varga, posłanka słowackiego parlamentu – Magdaléna Vášáryová, Generał Mieczysław Bieniek, Prof. Michał Vasecka, białoruski tłumacz, pisarz i opozycjonista – Lawon Barszczeuski oraz socjolog i filozof – Michał Łuczewski. Część debat, wykładów i spotkań będzie otwarta dla publiczności.
 
Wykład inauguracyjny pt. „Sharing Europe” wygłosi prof. Maciej Szpunar, rzecznik generalny w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były podsekretarz stanu MSZ. Tradycyjnie odbędzie się również debata dyplomatów V4 i Przedstawiciela MSZ RP, tym razem poświęcona osiągniętym sukcesom i wyzwaniom związanym z 25-leciem transformacji ustrojowej państw Grupy Wyszehradzkiej.

Część zajęć poświęcona będzie aktualnej problematyce społeczno-politycznej Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestiom bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, potencjałowi społecznemu regionu i roli oddolnych inicjatyw społecznych w przestrzeni publicznej. Kontrowersyjne tematy i pytania dotyczące bilansu transformacji oraz polityki pamięci mają na celu pobudzenie dyskusji nt. dziedzictwa przeszłości i wyzwań współczesności. W programie nie zabraknie również tematów związanych z aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie.
 
W bloku poświęconym kulturze zaplanowano m.in. refleksję na temat relacji technologii i sztuki, wizytę studyjną w Małopolsce oraz alternatywne zwiedzanie-grę miejską w Krakowie.

9 lipca, o godz. 19.00 w Kinie Mikro (ul. Juliusza Lea 5) odbędzie się również otwarty dla publiczności „Wyszehradzki Maraton Filmowy” prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne i animacje z regionu.
Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne będą w kasie kina od 1 lipca.
Napisy w języku angielskim.

W programie Maratonu:

Miroslav Remo, Arsy – Versy, 2009, 23 minuty, dokument
Martin Snopek, Ivana Laucikova, Posledný Autobus / Ostatni autobus / The Last Bus, 2011, 15’minut, animacja/fabuła
Livia Gyarmathy, A mi gólyánk / Nasz bocian / Our Stork, 2010, 29 minut, dokument
Réka Busci, Symphony no. 42′ / Symfonia nr 42, 2013, 10 minut, animacja
Aneta Kýrová Žabková, Chybička se vloudí / Ups, pomyłka! / Whoops, Mistake! 2008, 7 minut, animacja
Libor Pixa, Grafftiger, 2010, 10 minut, animacja
Bartosz Konopka, Ballada o kozie / Goat Walker, 2004, 50 minut, dokument
Marcin Strauchold, Enrichment, 2014, 11 minut, dokument
Joanna Jasińska, Mileńka, 2001, 5 minut, animacja

Więcej informacji o projekcie na:

www.villa.org.pl
facebook.com/WillaDecjusza
www.visegradsummerschool.org
facebook.com/VisegradSummerSchool

 

Leave a Reply