Modny Kraków

Koncert zespołu Shofar w Fabryce Oscara Schindlera

Muzeum Historyczne miasta Krakowa oraz Muzeum Historii Polski zapraszają 31 sierpnia na godz. 18.30 do Fabryki Emalia Oscara Schindlera na koncert zespołu Shofar.

Trio Shofar to inaczej Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon altowy, klarnety, Macio Moretti – perkusja.
Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę trio odtwarza różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. “niguny”, czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa również “frejlaksy” – czyli utwory bardziej taneczne i utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej.

Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą “Shofar”, drugi album “Ha-Huncvot” miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W grudniu 2013 swoją premierę miała płyty DVD – zapis koncertu Shofar w warszawskim Powiększeniu.

Tak o muzyce Shofaru po koncercie Ohel Warszawa pisał na łamach Jazzarium Kajetan Prochyra:
“Usłyszeliśmy zupełnie inny Shofar [niż na płycie z 2007 roku] – mniej nawiązujący do tradycji jazzu i free, za to garściami czerpiący z muzyki różnych krańców Żydowskiego świata. Wielka w tym z pewnością zasługa Raphaela, który na gitarze łączył światy bałkańskiego, arabskiego, indyjskiego wschodu z zachodnim wybrzeżem Afryki po bluesowe bezdroża Ameryki Północnej. Jego gra przywoływała jednocześnie nastroje kina Jima Jarmuscha, Wong Kar-Waia i Emira Kusturicy. Muzyka wirowała – a wraz z nią, coraz żywiej reagowała publiczność. Taniec dźwięków przerywany był kompozycjami bardziej minimalistycznymi, w których mniej tonów, uderzeń, ekspresji – znaczyło jeszcze więcej. Zdecydowanie warto by Shofar ponownie wyruszył w trasę koncertową, która sfinalizować mogłaby się w studio nagraniowym (…)”.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Dni Karskiego w Krakowie. Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, telefonicznie pod numerem 12 426 50 60 lub drogą mailową – info@mhk.pl.

 

Leave a Reply