Modny Kraków

Zespół Vołosi w Krakowie

4 września, koncertem znakomitego zespołu VOŁOSI zainaugurowany zostanie cykl wydarzeń muzycznych na dziedzińcu zabytkowej Szarej Kamienicy w Krakowie. Zespół wystąpi po raz pierwszy w Krakowie.

Zespół Vołosi jest objawieniem sceny world music ostatnich dwóch lat. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe oraz pozaregulaminowe (Grand Prix, Nagroda im. Czesława Niemena, Nagroda Publiczności i Nagroda dla najlepszego instrumentalisty).

Po kolejnych sukcesach na konkursie Europejskiej Unii Radiowej EBU 2011 (Grand Prix), zespół ruszył w trasę koncertową promującą debiutancką płytę. VOŁOSI zagrali m.in. na niezwykle prestiżowym festiwalu world music w Rudostadt, Songlines Encounters w Londynie, Trójmiejskim festiwalu Globaltica, Chanterelle Festival w Gołuchowie, Stockholm Fringe Festival, ArtGene i ArtZona w Tbilisi, ArtPole na Ukrainie i w wielu innych miejscach.

Zagrali także koncerty “live” dla drugiego i trzeciego programu Polskiego Radia oraz niemieckiej stacji WDR3.

Nieoficjalnie wiadomo, że muzycy zostali zaproszeni na kolejną edycję festiwalu WOMAD, którego inicjatorem jest Peter Gabriel.

O zespole:

Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów.
W końcu jako dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”.

Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.

Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Prym, sekund i bas – wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo „drive”.
Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień.

Koncert Vołosi

4 września (czwartek), godz. 20.00,
dziedziniec Szarej Kamienicy
Kraków, Rynek Główny 6

Wstęp – 20 zł

Organizator: Fundacja Grey House

 

Leave a Reply