Modny Kraków

Pola Chwały 2014

Pola Chwały to jedna z największych imprez militarnych w Polsce organizowana przez miłośników historii i wojskowości.

Historyczne pasje organizatorów tego wydarzenia i jego czynnych uczestników realizują się na różne sposoby: jedni odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Pola Chwały rozgrywają się w kilku punktach obejmując całe centrum Niepołomic. Miasto staje się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem będą odbywać się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych podziemiach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.

Co nowego?
Tegoroczne Pola Chwały będą w szczególny sposób poświęcone kawalerii. Organizatorzy dołożyli starań, aby ta formacja w większej ilości zagościła na imprezie i reprezentowała różne okresy historyczne.

Kolejne nowości programowe mają jeszcze bardziej angażować w zabawę uczestników i widzów. W sobotni wieczór na zamku odbędzie się kostiumowy „Bal u Arcyksięcia” – otwarty dla wszystkich, którzy przyjdą przebrani w stroje historyczne. Dla tych, którzy nie maja własnego stroju, będzie czynna na miejscu wypożyczalnia z olbrzymim wyborem strojów z różnych epok i stylów.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek. Organizatorzy Pól Chwały poprosili, by goszczące grupy rekonstrukcyjne zabrały ze sobą dodatkowe stroje i mundury. Każdy będzie mógł przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz, a na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.

Dla dzieci
Pola Chwały to impreza przygotowywana także z myślą dzieciach. Tradycyjnie czeka na nie wiele atrakcji.

Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.

Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka. Rodzaj gry terenowej mającej pokazać dzieciom i młodzieży etos rycerza.

Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje – takie umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.

Nowością będzie program dla dzieci szkolnych „Budzenie Pasji”. W sobotę dwugodzinny blok będzie zapoznawał z okresem I Wojny Światowej. W programie znalazł się krótki film, inscenizacja historyczna, budowanie modeli samolotów, gotowanie „moskoli” i inne atrakcje. Z kolei w niedzielę dzieci będą mogły bliżej okres stanu wojennego: dowiedzą się, co to było ZOMO, będą malowali transparenty i uczestniczyli w demonstracji.
Udział w programie jest bezpłatny, niemniej liczba miejsc ograniczona. Zapisy są prowadzone na stronie imprezy: www.polachwaly.pl

POLA CHWAŁY 2014

Niepołomice
26-28 września 2014
fot. Jacek Dyląg | Modny Kraków

 

Leave a Reply