Modny Kraków

Beksiński jesienią w Krakowie

W Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, podczas inauguracji 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, zostanie otwarta długo wyczekiwana wystawa Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców współczesnych.

Licząca około 100 prac wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury stanowi swoistą małą retrospektywę, na której pokazane zostaną wczesne prace rysunkowe, fotografie z lat 50., heliotypie, rysowane węglem lub kredką ekspresyjne figury ludzkie, a także obrazy z tzw. okresu fantastycznego i dzieła z ostatnich lat życia artysty – obrazy olejne i grafikę komputerową.

Kraków nie był nigdy miastem przychylnym twórczości Beksińskiego, dlatego organizatorzy wyrażają nadzieję, że wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury zrekompensuje niezwykle rzadką możliwość oglądania w tym mieście dzieł niezwykłego artysty wszystkim, dla których twórczość Zdzisława Beksińskiego jest bliska.

Ekspozycja pochodzi z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, któremu tragicznie zmarły artysta w 2005 roku przekazał w testamencie swój dorobek. W Sanoku znajduje się kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii Zdzisława Beksińskiego.

Wernisaż wystawy uświetni koncert kameralny pt. „Inspiracje Mistrza Beksińskiego”, w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich. W repertuarze znajdą się utwory europejskiej czołówki kompozytorów, w których inspiracji szukał Beksiński: Alfred Schnittke Fuga na skrzypce solo, Dymitr Szostakowicz VIII Kwartet smyczkowy c-moll, op. 110.

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego

Wystawa czynna od 4 do 19 października 2014
W dniach 4 i 5 października – wstęp wolny. W pozostałych dniach bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł.
Zwiedzanie wystawy w sobotę, 4 października urozmaici wykład „Dlaczego Beksiński?”, który zostanie wygłoszony o godz. 11 przez Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesława Banacha.
Kuratorzy wystawy:
Wiesław Banach MH w Sanoku
Joanna Gościej-Lewińska Galeria CENTRUM NCK

WERNISAŻ wystawy Zdzisława Beksińskiego
Piątek, 3 października, godz. 20.30, Galeria CENTRUM, budynek B

Zdjęcia z wernisażu: Piotr Kędzierski

Informacje o biletach i rezerwacje:
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
tel. 12 644 02 66 wew. 55
rezerwacja@nck.krakow.pl

Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Leave a Reply