Modny Kraków

Świat Lajkonika. Konik w świecie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do świata Lajkonika. Wystawa “Świat Lajkonika. Konik w świecie” składa się z dwóch części: w Domu Zwierzynieckim prezentowana jest odsłona “Świat Lajkonika”, natomiast w Pałacu Krzysztofory odsłona “Konik w świecie”.

W trakcie wernisażu wystawy w dniu 31 marca 2014 na placu Szczepańskim zaprezentowały się zaproszone do Krakowa grupy, które zaprezentują tradycyjne tańce z udziałem barwnych koników ze swoich stron.
Można było zobaczyć grupę obrzędową z Kraju Basków, która przedstawiła tańce karnawałowe (bask. Maskaradak) z udziałem konika zwanego Zamalzain. Z kolei niezwykle kolorowy folklor ziemi żywieckiej zareprezentowała grupa „Kamieńcoki” z Milówki. Wystąpiła ona w roli „Dziadów noworocznych”, czyli grupy obrzędowej, w której głównymi postaciami są ludzie przebrani za konie.
Nie mogło oczywiście zabraknąć tytułowego bohatera, czyli krakowskiego Lajkonika. Wykonał on swój tradycyjny taniec z chorągwią do muzyki kapeli „Mlaskoty”.

Wystawa „Świat Lajkonika. Konik na świecie” została poświęcona jednemu z najbardziej znanych i lubianych symboli Krakowa – Lajkonikowi. Ze względu na jego lokalny- krakowski charakter jak i ogólny, symboliczny wymiar rytuału tańca człowieka na sztucznym koniku prezentowana jest w dwóch oddziałach MHK.

W oddziale w Domu Zwierzynieckim (ul. Królowej Jadwigi 41) zaprezentowany zostanie „Świat Lajkonika”, część poświęcona tradycji pochodu Lajkonika w Krakowie. Ta część wystawy jest kolejną z cyklu wystaw prezentujących krakowskie i zwierzynieckie tradycje, opowiada legendę związaną z pochodem ubranego w egzotyczny strój jeźdźca, który co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała przemierza tanecznym krokiem krakowskie ulice.

W sposób chronologiczny zostanie przedstawiona historia osób i miejsc związanych z dziejami tego widowiska: od pierwszych wzmianek z I połowy XVIII dotyczących wspierania finansowego włóczków, towarzyszących Konikowi Zwierzynieckiemu, przez siostry Norbertanki poprzez kolejne lata jego historii sięgającej aż XXI wieku. Przedstawione opisy zostaną zilustrowane posiadanymi przez MHK obrazami (min. „Pochód” Michała Stachowicza z 1816-17), grafikami a także bogatą kolekcją fotografii. Przedstawione zostaną również sylwetki osób związanych z Obchodem Konika Zwierzynieckiego: członkowie rodziny Micińskich, rodziny Glonków oraz poczet kolejnych osób wcielających się w postać Lajkonika. Na wystawie będzie można ponadto zobaczyć przykłady krakowskiej sztuki ludowej, w której pojawia się motyw Konika Zwierzynieckiego.

Natomiast ekspozycja „Konik na świecie” prezentowana w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) będzie miała charakter bardziej uniwersalny. Pokazane zostaną przykłady z całego świata przedstawiające rytuał tańca z konikiem, który jest powszechnie spotykany wśród ludów rolniczych w porze wiosennej. W tym celu wypożyczono zabytkowe lub wciąż wykorzystywane kostiumy oraz konstrukcje koników z innych placówek muzealnych lub ich przedstawienia plastyczne i fotografie, np. „Obby Oss” z Padstow Museum (W. Brytania), „Botzerössli” Museum Appenzell (Szwajcaria), “Cavallets de Sant Jordi” Manresa (Katalonia), “Zamalzain” Euskal Museoa Bilbao Museo Vasco (Kraj Basków), Kuda Lumping (Indonezja). Ponadto zaprezentowane zostaną stroje z Japonii, Indii i Rumunii. Na wystawie będzie można także zobaczyć najbardziej znany krakowski strój Lajkonika, zaprojektowany w 1904 roku przez wybitnego artystę Stanisława Wyspiańskiego.

Wystawę można oglądać w Pałacu Krzysztofory od 28 marca do 31 sierpnia 2014, natomiast w oddziale Dom Zwierzyniecki od 28 marca do 26 października 2014.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.mhk.pl
Kurator wystawy: Andrzej Szoka

Ceny biletów:
„Konik w świecie” (Oddział Pałac pod Krzysztofory):
bilet normalny – 9,00 zł,
bilet ulgowy – 6,00 zł
bilet szkolny, grupowy – 5,00 zł,
bilet rodzinny – 18,00 zł.
„Świat Lajkonika” (Oddział Dom Zwierzyniecki):
bilet normalny – 6,00 zł,
bilet ulgowy – 4,00 zł
bilet szkolny, grupowy – 3,00 zł,
bilet rodzinny – 12,00 zł.
Bilet zakupiony na wystawę czasową w Oddziale Pałac pod Krzysztofory upoważnia do bezpłatnego zwiedzenia wystawy w Domu Zwierzynieckim – w terminie do dnia 26 października 2014 r.
Wystawa czasowa w Oddziale Dom Zwierzyniecki udostępniana jest bezpłatnie w środy.
Na wystawie czasowej w Oddziale Pałac pod Krzysztofory nie obowiązuje dzień bezpłatnego wstępu.

 

Leave a Reply