Modny Kraków

Wzornictwo z Krakowa

Kask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji, kultowe już okulary Massada, wnętrze limitowanej edycji VW Bettle GSR i kilka zdobytych Red Dot-ów, jednych z ważniejszych nagród wzorniczych na świecie – to tylko ułamek dorobku absolwentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy, konferencja i publikacje złożą się na obchody 50-lecia WFP. To jedno z największych tegorocznych wydarzeń związanych z designem w Polsce.

3 października na Placu Szczepańskim w Krakowie zostanie otwarta przekrojowa wystawa „Wzornictwo z Krakowa” prezentująca kilkadziesiąt obiektów polskiego wzornictwa przemysłowego. Zarówno słynne, noszone przez gwiazdy okulary Massada, odkurzacz Zelmer, jak i opakowania popularnej galicyjskiej marki produkującej wędliny. Wszystkie projekty łączy najstarsza polska szkoła designu – Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

WFF obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Podczas wystawy „Wzornictwo z Krakowa”, zlokalizowanej w przestrzeni miejskiej, będzie można obejrzeć blisko trzydzieści obiektów zaprojektowanych przez absolwentów wydziału. Grafika użytkowa i produkty umieszczone zostaną w trzech przeszklonych kontenerach, a wszystkie eksponaty będzie można oglądać przez całą dobę.

Absolwenci wydziału zaprojektowali setki produktów, które zmieniły otaczającą nas przestrzeń albo trwale wpisały się w jej krajobraz. Niektóre z nich pozwoliły nadać nowym technologiom użytkowe znaczenie, z racji swojego przeznaczenia odniosły sukces na rynku globalnym i niezmiennie funkcjonują w lokalnym środowisku świadomie nawiązując do tradycji. Zaprezentowane zostaną nie tylko realizacje uhonorowane nagrodami, zapewniającymi produktom sukces rynkowy, ale i te, które w szczególny sposób zaznaczyły się w otaczającej nas rzeczywistości i stały się odpowiedzią na potrzeby konkretnych użytkowników.

Krakowska Akademia Sztuk Pięknych jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego. Sukcesy absolwentów, znanych i nagradzanych na całym świecie, to zasługa pedagogów łączących pasję z zagadnieniami produkcji przemysłowej.
Wśród najbardziej rozpoznawalnych projektów krakowskich designerów warto wymienić krzesła Jadwigi Husarskiej-Sobiny, fotele Renaty Kalarus, kasy fiskalne Piotra Hojdy i Ergo Design, awangardowe lampy Equilibra Piotra Jagiełłowicza, czy projekty z zakresu komunikacji wizualnej, m.in. dla marki Żywiec, oprawę graficzną Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Radia Kraków, Krakowskiego Kredensu.

„Wzornictwo z Krakowa”

3 października – 2 listopada,
Plac Szczepański w Krakowie

Zdjęcia: Piotr Kędzierski

WYSTAWA STARE-NOWE

W ramach jubileuszu 50-lecia Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbędzie się wystawa „Stare-Nowe”. Multimedialna ekspozycja w przestrzeniach zabytkowej klatki schodowej wydziałowego budynku to przekrojowe ujęcie – od początku istnienia wydziału po czasy najnowsze – wybranych prac dyplomowych i licencjackich, projektów kursowych, semestralnych, wydarzeń z życia społeczności wydziałowej, zdobytych nagród i wyróżnień, rozwoju infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa.
Krakowska Akademia Sztuk Pięknych jako pierwsza rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego. Sukcesy absolwentów, znanych i nagradzanych na całym świecie, to zasługa pedagogów łączących pasję z zagadnieniami produkcji przemysłowej.

„Stare-Nowe”

wernisaż 2 października, godz. 19.00
Galeria Schody, ul. Smoleńsk 9 w Krakowie

WYSTAWA ZESPOŁU KATEDRY SZTUK WIZUALNYCH

Na wystawie „Zespołu Katedry Sztuk Wizualnych” zobaczymy prace byłych profesorów oraz młodszej kadry Katedry Sztuk Wizualnych WFP w Krakowie. Wystawa prezentuje szerokie spektrum środków artystycznego wyrazu, których stosowanie jest jedną z charakterystycznych cech działalności Katedry.
Otwartość pedagogów KSW na wykorzystanie różnych mediów: malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, grafiki cyfrowej, instalacji, form multimedialnych rzutowała i rzutuje na innowacyjność tego elementu programu kształcenia projektantów wzornictwa, którzy w Katedrze odnajdują swoiste laboratorium formy.

Na wystawie zobaczymy prace artystów znaczących dla polskiej i międzynarodowej sztuki, reprezentujących różne pokolenia, postawy i techniki artystyczne: prof. Wincentego Kućmy, prof. Andrzeja Zięblińskiego, prof. Jana Pamuła, Danuty Urbanowicz, prof. Artura Tajbera, dra hab. Wojciecha Kopczyńskiego, dra Pawła Orłowskiego, dra Miłosza Pobiedzińskiego, dr Gabrieli Buzek-Garzyńskiej, st. wykł. Łukasza Kieferlinga, wykł. Tadeusza Banasia, mgra Dawida Kozłowskiego.

Wystawa „Zespołu Katedry Sztuk Wizualnych”

wernisaż 2 października, godz. 13.30
Plac Matejki 13 w Krakowie

Wszystkie wystawy prezentowane są w ramach

Jubileuszu 50 lat Wydziału Form Przemysłowych

Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
2-24 października 2014

 

Leave a Reply