Modny Kraków

Spotkanie – Kultura na wygnaniu

Książka „Kultura na wygnaniu” autorstwa Krzysztofa Renika i Elżbiety Dziuk-Renik jest pierwszą w Polsce publikacją i jedna z niewielu na świecie omawiającą instytucje kultury tybetańskiej na uchodźstwie w Indiach.

Począwszy od roku 1950, gdy pierwsze jednostki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wkroczyły na terytorium Tybetu, wolność jego rdzennych mieszkańców była coraz radykalniej ograniczana. Aneksja Tybetu do komunistycznych Chin rozpoczęła proces wyniszczania i prześladowania kultury tybetańskiej, nie powiodło się zorganizowane w 1959 roku powstanie Tybetańczyków przeciwko Chińczykom. W jego wyniku nawet iluzoryczna autonomia Tybetu została utracona, a XIV Dalajlama uciekł do Indii wraz z innymi wysokimi urzędnikami, gdzie utworzyli Centralny Rząd Tybetański na uchodźstwie.

Wydarzenia te, opisane powyżej w wielkim skrócie, doprowadziły, pośród wielu innych konsekwencji, także do emigracji instytucji kultury poza granice okupowanego obszaru. Starają się one ochronić przed zagładą wielowiekowe tradycje, ogromne dziedzictwo filozoficzne, artystyczne czy medyczne niszczone w Tybecie przez Chińczyków.

O instytucjach tych i ludziach podejmujących działania na rzecz ocalenia kultury tybetańskiej piszą w „Kulturze na wygnaniu” polscy badacze – Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk-Renik. To jedna z niewielu na świecie i pierwsza w Polsce książka poświęcona ogromnej pracy tybetańskiej diaspory w Indiach, której celem jest odbudowa instytucji kultury tybetańskiej na uchodźstwie.

Książka ta została wydana przez Instytut Lecha Wałęsy w ramach programu „Solidarni z Tybetem”, a wszelkie dochody uzyskane z jej publikacji zostaną przeznaczone na następne działania w ramach programu. (AK)

fot. Jacek DylągUWAGA: Autorzy publikacji spotkają się z czytelnikami w Krakowie,
w Księgarni Bona, ul. Kanonicza 11

2 października 2014 o godz. 17:30

W trakcie spotkania pokaz filmu “Z Dalajlamą w Himalajach”
Spotkanie poprowadzi Konrad Myślik
Wstęp wolny

fot. Jacek Dyląg

 

Leave a Reply