Modny Kraków

National Theatre Live w kinie Kijów.Centrum – Tramwaj zwany pożądaniem

9 października o godzinie 18:30 odbędzie się w kinie Kijów.Centrum retransmisja londyńskiej inscenizacji głośnej sztuki Tennessee Williamsa „Tramwaj zwany pożądaniem”, która zapoczątkuje otwarcie nowego sezonu teatralnego 2014/2015. Przedstawienie zostanie pokazane w kilkuset kinach świata, w ramach popularnego cyklu „National Theatre Live”.

Londyński Teatr Narodowy – czołowa scena Wielkiej Brytanii – tym razem nie pokazuje swojej inscenizacji, a zaprosił do współpracy inną kompanię: „Tramwaj zwany pożądaniem” został przygotowany przez zespół Young Vic. Reżyserii podjął się Benedict Andrews, a w obsadzie gwiazdy małego i dużego ekranu: Gillian Anderson („Z archiwum X”) jako Blanche DuBois, Ben Foster („Sześć stóp pod ziemią”) jako Stanley Kowalski i Vanessa Kirby („Wielkie nadzieje”) jako Stella Kowalski.

Ta jedna z najsłynniejszych teatralnych historii rozgrywa się w parnej i wilgotnej aurze lat 40. ubiegłego wieku w Nowym Orleanie. To tam pod oknami mieszkania Kowalskich przejeżdża tramwaj, z którego pewnego dnia wysiada zmysłowa Blanche. Jej kruchy świat właśnie się rozsypuje, dlatego, szukając pocieszenia, zwraca się ona ku swojej siostrze. Nie znajduje jednak u niej ulgi, bo twarz Stelli skryta jest w cieniu jej brutalnego męża. Duszna atmosfera zaczyna narastać. Dokąd tak naprawdę zawiezie bohaterów tramwaj, który jeździ na ulicę Desire (‘pożądanie’)?

Sceniczne dzieło Williamsa inspirowało nie tylko twórców filmowych i gwiazdy Hollywoodu (Vivien Leigh jako Blanche DuBois, Marlon Brando jako Stanley Kowalski i Kim Hunter jako Stella Kowalski, reż. Elia Kazan, 1951), ale i kompozytorów oraz śpiewaków: André Previn napisał pod koniec XX wieku operę na jego podstawie (święciła w niej tryumfy Renée Fleming).

Przedstawienie będzie prezentowane z polskimi napisami, które zostały opracowane na podstawie wydanego w 2012 roku przez wydawnictwo Znak przekładu Jacka Poniedziałka, aktora i reżysera na co dzień związanego z warszawskimi scenami: Nowym Teatrem i TR.

„Tramwaj zwany pożądaniem”

(„A Streetcar Named Desire”)
9.10.2014 godzina 18:30
autor: Tennessee Williams
reżyseria: Benedict Andrews
w roli Blanche DuBois: Gillian Anderson („Z archiwum X”)
w roli Stanleya Kowalskiego: Ben Foster („Sześć stóp pod ziemią”)
w roli Stelli Kowalski: Vanessa Kirby („Wielkie nadzieje”)

 

Leave a Reply