Modny Kraków

Ephemera: synestetyczna instalacja, w której łączą się zapach, dźwięk i obraz

Unsound cieszy się sławą festiwalu, który prezentuje i tworzy nieszablonową muzykę, konceptualne dzieła i wyjątkowe prace zamówione – nie tylko w rodzinnym Krakowie, ale również w Nowym Jorku, Londynie, Adelaide, Mińsku i nie tylko. Tym razem festiwal idzie jeszcze krok dalej ze swoim nowym projektem o nazwie Ephemera.


Projekt łączy w nowy, zaskakujący sposób zapach i dźwięk, pierwszy etap projektu Ephemera jest instalacją, w ramach której zaprezentowane zostaną kompozycje zapachowe powstałe w opraciu o dźwięk – specyficzne podgatunki muzyki elektronicznej.
Nosem, który stoi za projektem, jest berlińczyk Geza Schoen, znany z przełomowej serii Escentric Molecules i innych awangardowych i niszowych zapachów (Paper Passion dla Wallpaper i Lagerfelda o zapachu świeżo wydrukowanych książek czy perfumy z serii Beautiful Mind, inspirowane mocą i pięknem ludzkiego umysłu).

Trzech muzyków – Ben Frost, Tim Hecker i Steve Goodman (aka Kode9) stworzyło surowy materiał muzyczny, który zreinterpretowany przez Schoena stał się bazą trzech zapachów: Noise, Drone i Bass. Zapachy stworzone przez Schoena to z kolei punkt wyjścia dla kolejnych kompozycji dźwiękowych w ramach instalacji.

Małgorzata Płysa, współkuratorka projektu, mówi: „Zapach i dźwięk to najbardziej nieuchwytne zmysły – nie mają widocznej, fizycznej formy ani powiązanego z nimi obrazu, ale mają moc oddziaływania na emocje, odkrywania wspomnień i poruszania pozostałych zmysłów. Zdecydowaliśmy się zatrzeć granice, połączyć nasze doświadczenia z różnymi rodzajami dźwięku – często szorstkimi, fizycznymi – ze zmysłem powonienia, i przekonać się, co z tego wyjdzie.”

Wizualna strona projektu Ephemera to ewoluujący wzór, stworzony przez pracującego w Londynie Manuela Sepulvedę (Optigram) , berlińskiego artystę wideo Marcela Webera (MFO) oraz krakowskiego artystę Piotra Jakubowicza. Składa się on z części świetlnej – specjalnych konstrukcji światłowodowych, wideo oraz sitodruku – poszczególne elementy ukazują się pod wpływem światła.

Muzyka elektroniczna może być dosyć abstrakcyjna, jednak pewne dźwięki potrafią moim zdaniem prowadzić do powiązań z zapachami.
– Geza Schoen

Instalacja została po raz pierwszy pokazana na Unsound Festival New York w galerii Audio Visual Arts (AVA).Po debiucie w AVA, Ephemera odwiedzi Kraków – w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, od 13.10.2014 pokazana zostanie pełna wersja instalacji.

Ephemera to również nazwa linii perfum stworzonych przez Unsound, których premiera będzie miała miejsce w ramach Unsound w Krakowie. Linia będzie składać się z trzech zapachów odwzorowujących dźwięki: Bass, Noise i Drone. Dostępne będą w formie zestawu trzech zapachów o pojemnościach 15 ml oraz osobno w butelce o pojemności 30 ml.

Kuratorami Ephemera są Małgorzata Płysa i Mat Schulz – dyrektorzy Unsound Festival.

Twórcy projektu:

Geza Schoen
Berlińczyk Geza Schoen jest jednym z najbardziej radykalnych twórców perfum, znanym ze swojego minimalizmu oraz ze skomponowania linii Escentric Molecules – próby redukcji perfum do pojedynczego składnika. Ze swoim „antymarketingowym” podejściem do tworzenia zapachów i reputacją awangardzisty i konceptualisty, Schoen jest doskonałym „nosem” dla instalacji Ephemera.

Ben Frost
Urodzony w Australii, a obecnie mieszkający i pracujący na Islandii, Ben Frost tworzy kombinacje złożone z muzyki, rytmu, technologii, ciała, sztuki performance, słów, sztuk wizualnych, piękna i brutalności – z powodzeniem łącząc różne dyscypliny artystyczne. Został wybrany Protégé w programie Rolex Mentor & Protégés Arts Initiative, gdzie jego mentorem był Brian Eno. Frost komponował dotychczas muzykę dla teatru, filmu, spektakli tanecznych, instalacji i opery, którą wyreżyserował – The Wasp Factory.

Tim Hecker
Tim Hecker jest muzykiem elektronicznym z Montrealu. Jego muzyka ma wymiar jednocześnie fizyczny i emocjonalny; krytycy opisywali ją jako „strukturalny ambient”, „barwne płyty tektoniczne” i „muzykę elektroniczną dla katedr”. Działając na pograniczu hałasu, dysonansów i melodii, często pracuje z tradycyjnymi instrumentami, które następnie zostają poddane obróbce cyfrowej.

Steve Goodman (aka Kode9)
Steve Goodman jest pracującym w Londynie twórcą muzyki elektronicznej I DJ-em. Jest pionierem brytyjskiej sceny dubstepowej i założycielem wytwórni Hyperdub, w której promuje eksperymentalne odmiany muzyki klubowej. Należy do zespołu badaczy AUDINT, jest również autorem książki „Sonic Warfare” (MIT Press) w której opisuje sposoby, w jakie muzyka może być wykorzystywana jako broń i narzędzie budzenia strachu.

Manuel Sepulveda (Optigram)
Manuel Sepulveda jest grafikiem znanym najlepiej z okładek wydawnictw dla wytwórni Hyperdub, Warp i Planet Mu (albumy artystów takich jak Ikonika, Mark Pritchard, Aphex Twin, Kode9 & The Spaceape, Squarepusher, DJ Nate i Traxman).

Marcel Weber (aka MFO)
Niemiecki artysta wideo Marcel Weber to wieloletni współpracownik Unsound, współtwórca projektów zamówionych (z artystami takimi jak Kode9, Lustmord, Biosphere, Roly Porter, a ostatnio Jed Kurzel przy Snowtown: Live). Jego prace pojawiały się na licznych festiwalach, m.in. CTM, Transmediale, Unsound czy Mutek, a także w prestiżowych instytucjach – British Film Institute, Centre Pompidou i in.

Piotr Jakubowicz
Rocznik 1973. Artysta, animator, projektant, autor filmów. Absolwent Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Paryżu. Od wielu lat tworzy identyfikację wizualną festiwalu Unsound. Jego prace były pokazywane w wielu galeriach, m.in. Vinopolis – London, C/O – Berlin, The Cooper Union Gallery – New York, UCLA – Los Angeles, Acyama Spiral – Tokyo. Jednocześnie jego filmy i projekty graficzne od lat wspomagają kampanie reklamowe klientów na całym świecie.

Otwarcie instalacji olfaktorycznej Ephemera

Poniedziałek, 13 października 2014, godz. 16
Kamienica Szołayskich
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
Pl.Szczepański 9

w ramach:
UNSOUND FESTIVAL KRAKÓW: 12-19 października 2014
www.unsound.pl
Ponad 80 koncertów w wyjątkowych przestrzeniach Krakowa, takich jak Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Kościół św. Katarzyny, Synagoga Tempel, Muzeum Inżynierii Miejskiej, ICE Kraków czy Kijów Centrum.
Program dyskusji panelowych podejmujących tematykę współczesnej sztuki. Instalacja olfaktoryczna Ephemera.

“Projekt finansowany ze środków Programu Wspólnoty Europejskiej “Erasmus + Młodzież”

 

Leave a Reply