Modny Kraków

„Satyr albo Dziki Mąż” Jana Kochanowskiego w Willi Decjusza

12 października, o godz. 18.00 w Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl „Satyr albo Dziki Mąż” na podstawie poematu satyryczno-politycznego Jana Kochanowskiego z 1564 roku.

Premiera sztuki odbyła się 16 września 2013 roku w renesansowych wnętrzach rezydencji królowej Cornaro we Włoszech podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez padewską Accademia dei Rampanti.

W spektaklu wystąpią Bolesław Brzozowski, Juliusz Chrząstowski oraz Rafał Jędrzejczyk. Towarzyszyć im będzie lutnista Ireneusz Trybulec oraz tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed wydarzeniem. Ilość miejsc ograniczona.

„Dokonana po raz pierwszy przed rokiem w loggii […] Barco królowej Cornaro konfrontacja tekstów: La Prima Orazione Beolca z Satyrem albo Dzikim Mężem Kochanowskiego pozwoliła na głębszą refleksję nad tymi tekstami, które wykazują daleko idące podobieństwa, a fakt, że utwory padewskiego komediopisarza były publikowane w okresie pobytów Kochanowskiego w Padwie oraz grywane na tamtejszych scenach, potwierdza domysły na temat genezy dzieła, które wyszło spod ręki poety przebywającego po powrocie do Polski na monarszym dworze. […] spektakl proponowany przez Bolesława Brzozowskiego, Juliusza Chrząstowskiego oraz Rafała Jędrzejczyka przy akompaniamencie lutnisty Ireneusza Trybulca oraz we współpracy z Baletem Dworskim Cracovia Danza, nie jest rodzajem adaptacji tekstu, ale naukowo uzasadnioną próbą poszukiwania form jego prezentacji w sposób zbliżony do oryginału, który nawiązywał do weneckich wzorów, bliskich i zrozumiałych dla bardzo reprezentatywnej grupy osób obecnych przy królu, mających możliwość zetknięcia się z kulturą teatralną Serenissimy”
– Mirosław Lenart.

Wydarzenie to stanowi część projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza „Ogrody Twórczości: RenEU New Renaissance in Europe” poświęconego kreacjom scenicznym wkomponowanym w zabytkową przestrzeń obiektów renesansowych.
Więcej informacji: www.villa.org.pl

 

Leave a Reply