Modny Kraków

Wystawa drzewek bonsai

Coroczna wystawa miniaturowych drzewek bonsai będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w dniach od 7 do 12 października.


Bonsai to sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach.

Efekt miniaturyzacji jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację, czasami wymaga wieloletnich starań i pracy kilku pokoleń ogrodników.

Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko, różniące się głównie kształtem pnia i pochyleniem do doniczki.

Często sztuce bonsai towarzyszą kompozycyjnie dodatkowe elementy np. drobne rośliny lub kamienie. Umiejętność tworzenia takich ekspozycji zyskała rangę osobnych dziedzin: kusamono i suiseki.

Bonsai to sztuka wymagająca wyjątkowej cierpliwości i systematyczności oraz wytrwałości. Osiągnęła doskonałość w Japonii, choć jej korzenie wywodzą się z XIV-wiecznych Chin.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Klubem Bonsai Polska. Gościem specjalnym pokazów formowania drzewek będzie Juraj Marcinko ze Szwajcarii.

Prezentacje i warsztaty formowania drzewek bonsai odbędą się:
w sobotę, 11 października 2014, w godz. 12.00 – 16.00
w niedzielę, 12 października 2014, w godz. 12.00 – 15.00.

Wystawa bonsai 2014

czas trwania: 07.10.2014 – 12.10.2014
w godzinach 10-18
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Leave a Reply