Modny Kraków

The Metropolitan Opera: Live in HD w sezonie 2014/15 – Rycerskość wieśniacza oraz Pajace

Miłośników opery kino Kijów.Centrum zaprasza na kolejny sezon transmisji ze słynnej nowojorskiej The Metropolitan Opera. Na widzów czeka artystyczna uczta w jakości HD & Dolby Digital Surround w ramach wielokrotnie nagradzanego cyklu „The Met: Live in HD”.Widzowie będą mogli uczestniczyć w dziesięciu transmisjach i zobaczyć aż 12 oper. Niektóre z nich po raz pierwszy pojawią się na scenie Met.

W 9. sezonie pokazów na żywo transmitowane przedstawienia obejrzą widzowie 65 krajów w ponad 2.000 sal kinowych, teatralnych i filharmonicznych. Dziś, dzięki tym transmisjom, widownia The Metropolitan Opera jest milionowa i stanowi największą widownię teatralną na świecie.

Po raz kolejny Polska będzie miała silną reprezentację w Met. Tenor liryczny Piotr Beczała, którego publiczność całego świata podziwiała ostatnio w „Rusałce” Dvořáka, wystąpi u boku Rosjanki Anny Netrebko w „Jolancie” Czajkowskiego – spektaklu wyreżyserowanym przez Mariusza Trelińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (scenografię przygotował stale współpracujący z Trelińskim Boris Kudlička).
Przedstawienie to – wraz z „Zamkiem Sinobrodego” Bartóka – jest pierwszą w historii koprodukcją warszawskiej i nowojorskiej sceny. Operami zadyryguje Valery Gergiev, szef Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Znów pojawi się w orkiestronie i na dużym ekranie James Levine, dyrektor muzyczny Met, który poprowadzi monumentalnych „Śpiewaków norymberskich” Wagnera i komediowe „Wesele Figara” Mozarta (z Ildarem Abdrazakovem w roli sprytnego Figara).

Jak zwykle w każdym przedstawieniu wystąpią gwiazdy, jednak nie obędzie się bez interesujących niespodzianek obsadowych. Anna Netrebko zaśpiewa Lady Makbet w operze Verdiego, Renée Fleming będzie Hanną Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, a Marcelo Álvarez podejmie się trudu wykonania podczas jednego wieczoru dwóch arcytrudnych ról: wystąpi jako Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego i Canio w „Pajacach” Leoncavalla.

Większość transmitowanych przedstawień będzie nowościami, ale pojawią się też te tytuły, z „Carmen” Bizeta na czele, które w poprzednich sezonach cieszyły się szczególnym powodzeniem wśród międzynarodowej publiczności. W spektaklach wystąpią jednak inni artyści niż poprzednio, będzie więc okazja do porównań.

„THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD” W SEZONIE 2014–15:

Najbliższy spektakl:

25. 04. 2015 | sobota | 18:15

Mascagni „Rycerskość wieśniacza” oraz Leoncavallo „Pajace”

PREMIERA SEZONU 2014–15
dyryguje: Fabio Luisi
reżyseria: David McVicar
scenografia: Rae Smith
kostiumy: Moritz Junge
światło: Paule Constable
choreografia: Andrew George
konsultant ds. komedii: Emil Wolk
w rolach głównych: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, Željko Lučić | Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze, Lucas Meachem
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:30)

Zwyczajowo od ponad stu lat wystawiane na wielu scenach łącznie: jednoaktową operę “Rycerskość wieśniaczą” (“Cavalleria rusticana”) skomponował Pietro Mascagni oraz autorem dwuaktowej opery “Pajace” (“Pagliacci”) jest Ruggiero Leoncavallo. Podczas jednego wieczoru transmisji z MET widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwie opery. “Rycerskość wieśniacza” i “Pajace” to południowy włoski pejzaż, to historie zwykłych ludzi i przede wszystkim wielkie ludzkie emocje, zrodzone przez miłość i zazdrość, prowadzące do tragicznego finału. Tenor Marcelo Álvarez stanie przed wyzwaniem wystąpienia w podwójnej roli jako Turiddu w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego i Canio w Pajacach Leoncavalla. Akcja utworów dzieje się w dwóch okresach czasu, ale w tej samej sycylijskiej miejscowości.

PROGRAM TRANSMISJI „THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD” W SEZONIE 2014–15:

 

11. 10. 2014 | sobota | 18:45

Verdi „Makbet”
dyryguje: Fabio Luisi
reżyseria: Adrian Noble
scenografia i kostiumy: Mark Thompson
światło: Jean Kalman
choreografia: Sue Lefton
w rolach głównych: Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić, René Pape
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:15)
 
Pełna dramatycznego rozmachu, nowatorska muzyka Verdiego, sugestywna wizja żądzy władzy i efektowne sceny zbiorowe z elementami fantastyki zapewnią niezapomniane wrażenia. Sopranistka Anna Netrebko odtwórczyni roli Lady Makbet oraz „szalony i morderczy” Żeljko Lučić w roli skazanego Makbeta. Reżyseria i produkcja Adrian Noble z mistrzowską adaptacją muzyki Verdiego do tragedii Szekspira.
 

18. 10. 2014 | sobota | 18:45

Mozart „Wesele Figara”
PREMIERA SEZONU 2014–15
dyryguje: James Levine
reżyseria: Richard Eyre
scenografia i kostiumy: Rob Howell
światło: Paule Constable
choreografia: Sara Erde
w rolach głównych: Marina Poplavskaya, Marlis Petersen, Isabel Leonard, Peter Mattei, Ildar Abdrazakov
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:55)
 
Dyryguje James Levine  – Dyrektor muzyczny MET który poprowadzi ożywioną nową produkcję arcydzieła Mozarta, w reżyserii Richarda Eyre. Akcja tej klasycznej komedii rozgrywa się w scenerii domowej w XVIII-sto wiecznym dworku w Sewilli . Ozdobny bas-baryton Ildara Abdrazakova w roli tytułowej sprytnego sługi, naprzeciwko Marlis Petersen jako jego narzeczona – Zuzanna, Peter Mattei jako hrabia.
 

01. 11. 2014 | sobota | 17:45

Bizet „Carmen”
dyryguje: Pablo Heras-Casado
reżyseria: Richard Eyre
scenografia i kostiumy: Rob Howell
światło: Peter Mumford
choreografia: Christopher Wheeldon
w rolach głównych: Anita Hartig, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko, Ildar Abdrazakov
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:40)
 
Historia miłosna, w której zderza się nie ujarzmione, uwodzicielskie kobiece piękno z męskim pożądaniem i namiętnością, zmierzająca ku zatraceniu. Doskonała i mroczna zarazem muzyka, przepowiadająca śmierć od pierwszego aktu. Hipnotyzująca produkcja Richarda Eyre ekscytującego melodramatu Bizeta z mezzosopranem Anitą Rachvelishvili która śpiewa rolę tytułową – Carmen, feralną cygańską kusicielkę. Aleksandrs Antonenko odgrywa desperackiego kochanka, żołnierza Don José a  Ildar Abdrazakov jest toreadorem – Escamilla.
 

23. 11. 2014 | niedziela | 18:00

Gioachino Rossini „Cyrulik Sewillski”
retransmisja opery
dyryguje: Michele Mariotti
reżyseria: Bartlett Sher
scenografia: Michael Yeargan
kostiumy: Katarzyna Zuber
światło: Christopher Akerlind
w rolach głównych: Isabel Leonard , Lawrence Brownlee , Christopher Maltman
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:00)
 
Muzyczna opowieść o wszędobylskim i wszystkomogącym “golibrodzie” o imieniu Figaro. To komedia intryg i pomyłek, oczywiście z wątkiem miłosnym, w której dowcip sytuacyjny – w niespotykany dotąd, w operze, sposób – wspierany jest komizmem każdego taktu i każdej nuty brawurowej muzyki Rossiniego. Wspaniała  produkcja Met z gwiazdorską obsadą  : Isabel Leonard jako zadziorna Rozyna, Lawrence Brownlee oraz Christopher Maltman jako nieskończenie pomysłowy i uroczy fryzjer, a sam Michele Mariotti prowadzi orkiestrę.
 

13. 12. 2014 | sobota | 17:45

Wagner „Śpiewacy norymberscy”
dyryguje: James Levine
reżyseria: Otto Schenk
scenografia: Günther Schneider-Siemssen
kostiumy: Rolf Langenfass
światło: Gil Wechsler
choreografia: Carmen de Lavallade
w rolach głównych: Annette Dasch, Karen Cargill, Johan Botha, Paul Appleby, Johan Reuter, Johannes Martin Kränzle, Hans-Peter König, Martin Gantner, Matthew Rose
(planowany czas trwania przedstawienia: 6:00)
 
Jedyna komedia muzyczna Ryszarda Wagnera. Wagner zrezygnował z mitologii, zamiast tego stworzył historię o młodym człowieku, który, by zdobyć rękę ukochanej musi zwyciężyć w konkursie śpiewaczym. Mentorem Waltera jest czeladnik szewski Dawid, ale jego mistrz, Hans Sachs, dogląda wszystkiego i zapewnia szczęśliwe zakończenie, jednocześnie stając się w operze – rezonerem Wagnera. James Levine prowadzi muzycznie epicką komedię , w rolach głównych ; Johan Reuter, Johan Botha i Annette Dasch oraz doskonała międzynarodowa obsada .
 

17. 01. 2015 | sobota | 18:45

Lehár „Wesoła wdówka”
PREMIERA SEZONU 2014–15
dyryguje: Andrew Davis
reżyseria: Susan Stroman
scenografia: Julian Crouch
kostiumy: William Ivey Long
światło: Paule Constable
choreografia: Susan Stroman
przekład libretta na angielski: Jeremy Sams
w rolach głównych: Renée Fleming, Kelli O’Hara, Nathan Gunn, Alek Shrader, Thomas Allen
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:00)
 
Wesoła wdówka to najsłynniejsze sceniczne dzieło Franza Lehára. Utwór którego wszystkie arie i pieśni zasługują na miano przebojów. Pełna humoru, intryg i wpadek – zapewnia doskonałą rozrywkę od początku… aż po szczęśliwe zakończenie.  Na scenie wielkie gwiazdy: Renée Fleming jako pobłażliwa femme fatale, która urzeka cały Paryż, w nowej inscenizacji,  reżyserii i choreografii Susan Stroman . S.Stroman i jej zespół w tym również scenograf Julian Crouch ( Satyagraha , Zaczarowana Wyspa ) oraz projektantka kostiumów William Ivey Long ( Kopciuszek , Grey Gardens , Lakier do włosów ) stworzyli spektakl w stylu secesyjnym.
 

31. 01. 2015 | sobota | 18:45

Offenbach „Opowieści Hoffmanna”
dyryguje: Yves Abel
reżyseria: Bartlett Sher
scenografia: Michael Yeargan
kostiumy: Catherine Zuber
światło: James F. Ingalls
choreografia: Dou Dou Huang
w rolach głównych: Hibla Gerzmava, Kate Lindsey, Vittorio Grigolo, Thomas Hampson
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:50)
 
Fabularyzowana historia życia i miłości Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, niemieckiego poety i pisarza doby romantyzmu, twórcy słynnego Dziadka do orzechów, to fascynująca psychologiczna podróż, podczas której śledzimy kolejne nadzieje i rozczarowania głównego bohatera. Najświetniejsze dzieło Offenbacha wyreżyserował Bartlett Sher, laureat Nagrody Tony za realizację musicalu Południowy Pacyfik, który wcześniej przygotował dla Met znakomicie przyjętego Cyrulika sewilskiego. Kierownictwo muzyczne będzie sprawować Yves Abel , a w rolach głównych wystąpią gwiazdy: Hibla Gerzmava, Kate Lindsey, Vittorio Grigolo, Thomas Hampson.
 

14. 02. 2015 | sobota | 18:15

Czajkowski „Jolanta” oraz Bartók „Zamek Sinobrodego”
PREMIERA SEZONU 2014–15
dyryguje: Valery Gergiev
reżyseria: Mariusz Treliński
scenografia: Boris Kudlička
kostiumy: Marek Adamski
światło: Marc Heinz
choreografia: Tomasz Wygoda
projekcje wideo: Bartek Macias
dramaturgia: Piotr Gruszczyński
w rolach głównych: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Alexey Markov, Elchin Azizov, Alexei Tanovitski | Nadja Michael, Mikhail Petrenko
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:40)
 
Dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej – Mariusz Treliński – debiutuje w The Metropolitan Opera z podwójnym pokazem rzadko wystawianych, jednoaktowych oper: romantyczną inspirującą baśnią Piotra Czajkowskiego Jolanta oraz wstrząsającym erotycznym thrillerze psychologicznym Zamkiem Sinobrodego Béli Bartóka, w którym świeżo poślubiona Judith musi otworzyć siedem zamkniętych drzwi, aby w pełni odkryć mroczne sekrety swojego nowego męża. Dyrygentem podwójnego pokazu oper jest Valery Gergiev. W rolach głównych ujrzymy wspaniałą Annę Netrebko która wciela się w piękną niewidomą dziewczynę przeżywającą miłość po raz pierwszy jako Jolanta , Piotra Beczałę oraz Alexeya Markowa a Nadja Michael jest nieświadomą ofiarą diabelskiego Sinobrodego, granego przez Michaiła Petrenko.
 

14. 03. 2015 | sobota | 17:45

Rossini „Pani jeziora”
PREMIERA SEZONU 2014–15 | PO RAZ PIERWSZY W MET
dyryguje: Michele Mariotti
reżyseria: Paul Curran
scenografia i kostiumy: Kevin Knight
światło: Duane Schuler
projekcje wideo: Driscoll Otto
w rolach głównych: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn, Oren Gradus
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:30)
 
W premierowym pokazie opery, na podstawie powieści Sir Waltera Scotta, belcanto Rossiniego Pani jeziora zobaczymy Joyce DiDonato i Juan Diego Flórez . DiDonato ujrzymy w tytułowej roli Eleny, młodej kobiety prześladowanej przez dwóch mężczyzn, zaś Flóreza zobaczymy jako Giacomo, życzliwego króla Szkocji. Ponadto, na scenie wystąpią Daniela Barcellona w męskiej roli Malcolma, John Osborn jako Rodrigo oraz Oren Gradus jako Duglas. Sztuka została wyreżyserowana przez Oaula Currana, w koprodukcji z Santa Fe Opera, dyryguje Michele Mariotti.
 

25. 04. 2015 | sobota | 18:15

Mascagni „Rycerskość wieśniacza” oraz Leoncavallo „Pajace”
PREMIERA SEZONU 2014–15
dyryguje: Fabio Luisi
reżyseria: David McVicar
scenografia: Rae Smith
kostiumy: Moritz Junge
światło: Paule Constable
choreografia: Andrew George
konsultant ds. komedii: Emil Wolk
w rolach głównych: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, Željko Lučić | Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze, Lucas Meachem
(planowany czas trwania przedstawienia: 3:30)

Leave a Reply