Modny Kraków

Opowieści z morskich głębin – Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Książkowej

Wystawa ilustracji książkowych wykonanych przez 79 artystów z krajów nadbałtyckich będzie prezentowana w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki od soboty 18 października.


Gdybyśmy zajrzeli w słone wody, to co byśmy zobaczyli? Jakie tajemnice skrywa morze? Czy z jego dna można wyciągnąć wielki korek? Skąd się wzięła ryba w czerwonych bucikach i dlaczego pingwin wyruszył w rejs statkiem? Odpowiedzi znajdziemy na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji „Opowieści z morskich głębin”.

W Dworku Białoprądnickim prezentowane będą ilustracje książkowe do nadmorskich baśni i legend, wykonane przez 79 artystów z krajów nadbałtyckich. Prace pochodzą z Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii oraz Polski. Zgromadzono je w 2011 roku, kiedy to Tallin, uznawany za ośrodek literatury dziecięcej, pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. W Krakowie możemy zobaczyć je po raz pierwszy.

Ilustracje wykonano rozmaitymi technikami. Znajdziemy tu zarówno rysunki ołówkiem i piórkiem, pastele, akwarele, drzeworyty, jak i wydruki komputerowe. Wszystkie zainspirowane zostały morskimi opowieściami z różnych zakątków świata.

Są tu ilustracje do znanych baśni, jak „Mała Syrenka” J. Ch. Andersena, biblijnych opowieści o Jonaszu, czy twórczości samego A. Puszkina. Nie brakuje też legend i mitów z wysp estońskich, portugalskich brzegów oraz japońskiej egzotyki. Ale tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnych baśni. Artystom pozostawiono wiele swobody, stąd na wystawie odnajdziemy również obrazy z ich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń.

Międzynarodowa Wystawa Ilustracji „Opowieści z morskich głębin”

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, Kraków
Wernisaż: sobota, 18 października, o godz. 16.00, połączony z otwartymi warsztatami artystycznymi dla dzieci.

Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie i Konsulatem Honorowym Estonii w Krakowie.

 

Leave a Reply