Modny Kraków

Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI w.

Wystawa “Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI w” będąca wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Krakowie i Opery Krakowskiej jest prezentowana publiczności od 14 października do 31 grudnia 2014 w Gmachu Głównym Muzeum. Wystawa jest częścią obchodów Jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej i przygotowana została przez tę instytucję wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie.


Wystawa Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku w MNK odsłania przed widzami kulisy wyobraźni wielkich artystów i scenografów, którzy od czasów II wojny światowej kreowali teatr operowy, projektując scenografię i kostiumy. Zobaczymy kilkaset projektów dekoracji i strojów, fotografie, makiety, a także prezentacje multimedialne, fragmenty oper i filmów o twórcach. Usłyszymy najpiękniejsze arie operowe. Wejdziemy do magazynów dekoracji i charakteryzatorni, a na koniec znajdziemy się na scenie.

– Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza swoich gości na pozornie nietypową wystawę – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. – „Nietypową” – gdyż poświęconą nie na przykład malarstwu czy rzeźbie, lecz operze. „Pozornie” – ponieważ jest to w pełnym tego słowa znaczeniu wystawa sztuki. Prezentowane są na niej dzieła artystów wybitnych, mających ustalone miejsce w historii sztuki polskiej. Tym razem to nie obrazy, grafiki czy rzeźby są ich dziełami, lecz całościowy obraz sceny operowej, stwarzający najwłaściwszą przestrzeń dla muzyki – „przestrzeń opery”.


Przestrzeń opery – jak my, pracujący na co dzień wokół sceny, rozumiemy to określenie? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna – mówi Bogusław Nowak Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej. – Wielokrotnie zastanawiamy się nad sensem tego pojęcia, pytamy o jego istotę, szukamy definicji. Zadajemy sobie te pytania, by móc twórczo realizować swoją pracę, by odpowiedzieć w sposób najwłaściwszy na oczekiwania odbiorców sztuki. Nie możemy ich zawieść, rozczarować, naszym zadaniem jest przecież wywołać zaskoczenie, radość i zachwyt. W przestrzeni opery jest miejsce dla widza, krytyka, naukowca, kompozytora, librecisty, śpiewaka, dyrygenta i reżysera oraz dla scenografa i kostiumografa. Dopiero wtedy, gdy wszyscy się spotkamy, kiedy łączy nas idea tworzenia spektaklu, rozumiemy operową przestrzeń, dotykamy jej logiki, wyczuwamy jej wymagania, zaczynamy w niej istnieć. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane „bycie razem” często poprzedza samotność. Samotność Twórcy, zakończona artystyczną wypowiedzią. Efekty odosobnienia staraliśmy się uchwycić zapraszając Państwa do pracowni polskich scenografów i kostiumografów. To niezwykłe terytorium. Zaglądając tam łatwiej zrozumiemy przestrzeń, w której poruszamy się – razem – lecz dzięki ich wielkiej, twórczej wyobraźni – dodaje dyrektor Opery Krakowskiej.

Ekspozycja prezentowana w Muzeum Narodowym ukazuje różnorodność zjawisk i tendencji dominujących w polskiej scenografii, tworzonej na największych scenach operowych w Polsce. Jej charakterystyczną cechą jest związek ze sztuką nowoczesną i współczesną. Wystawa pokaże jak rodzi się wizualna strona teatru operowego, pozwoli zajrzeć za kulisy i poczuć magię tej sztuki.

Ponad 500 projektów dekoracji i kostiumów pochodzi z muzeów, teatrów operowych i ich archiwów z całej Polski. Wiele z tych prac zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy. Na wystawie zaprezentowane zeostaną prace 45 artystów, m.in.: Karola Frycza, Andrzeja Pronaszki, Andrzeja Stopki, Tadeusza Kantora, Kazimierza Mikulskiego, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Marii Jaremy, Józefa Szajny, Krystyny Zachwatowicz, Andrzeja Kreutz Majewskiego, Otto Axera, Krzysztofa Pankiewicza, Zofii Wierchowicz, Teresy Roszkowskiej, Franciszka Starowieyskiego, Zofii de Ines, Borisa Kudlički i Małgorzaty Szczęśniak.

„Teatr dla niektórych plastyków, okazał się tak niewyczerpanym źródłem dopingu artystycznego, że na stałe się z nim związali. Teatr ich wciągnął, pochłonął, zawojował, lecz jednocześnie sam uległ, podporządkowując się ich zamysłom.” – pisał Andrzej Pronaszko. (O nową przestrzeń sceniczną, 1958, w: Andrzej Pronaszko. Zapiski scenografa, 1976).
Te wzajemne inspiracje ujawnia wystawa w MNK.
Oprac. KB (MNK)

Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI w.

14 października – 31 grudnia 2014
Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Krakowie i Opery Krakowskiej
Kurator: Katarzyna Sanocka
Koordynator: Maria Grzywacz
Konsultacje: prof. Józef Opalski
Aranżacja: Przemysław Klonowski
Światło i multimedia: Marta Saint Tokarz

 

Leave a Reply