Modny Kraków

Sztuka w Fabryce

IV Spotkania Sztuki Niezależnej odbyły się w krakowskim klubie Fabryka w minioną niedzielę. Prezentowane prace ukazywały różnorodność nurtów obecnych we współczesnej sztuce.

Na jeden dzień wnętrza Fabryki zamieniły się w tymczasową galerię sztuki. Nie było tonajdziwniejsze miejsce prezentacji prac w dorobku Spotkań Sztuki Niezależnej. W minionych latach młodzi artyści prezentowali swoje prace na przykład w piekarni albo wnętrzach po dawnym domu handlowym. Dwie pierwsze edycje Spotkań odbyły się w Lanckoronie, trzecia w Toruniu, a czwarta – bieżąca zawitała do Krakowa.

Nietypowe miejsca wystawy wiążą się z jej tematem: tym co niezależne, zaskakujące, zupełnie nowe. Jak zaznaczają organizatorzy, to inicjatywa całkowicie oddolna: grupa zaprzyjaźnionych ze sobą artystów spotyka się raz do roku by pokazać publiczności swoje najnowsze prace, co odbywa się wprawdzie bez wsparcia, ale i bez ingerencji ze strony oficjalnych instytucji kultury. I dzięki temu ma swój urok.

W tym roku na Spotkania zjechało 17 artystów z różnych zakątków Polski. W Fabryce można było zobaczyć prace Art.Spożywcze Group, Roberta Bubla, Iwony Demko, Tomasza Górnickiego, Bartka Jarmolińskiego, Anny Kowal, Michała Kurka, Grzegorza L. Piotrowskiego, Pauliny Poczęty, Magdaleny Siejko, Pawła Słoty, Dominika Stanisławskiego, Albina Talika, Artura Trojanowskiego, Małgorzaty Wielek-Mandreli, Małgorzaty Wojciechowskiej, Agnieszki Ziemiszewskiej i Witka Ziemiszewskiego.

-Podczas tegorocznej edycji zostały zaprezentowane prace wykonane w następujących technikach: malarstwo olejne, malarstwo akrylowe, malarstwo papierowe, rzeźba, rysunek, kolaż, instalacja, film, fotografia, oraz techniki własne – mówi Albin Talik, kurator tegorocznej edycji Spotkań.

(AK)

Zdjęcia: Jacek Dyląg | Modny Kraków

 

Leave a Reply