Modny Kraków

Karmelicki sezam

W krakowskim klasztorze oo. Karmelitów spoczywają pradawne księgi. O tych, gromadzonych przez wieki, skarbach mówią: Magdalena Koźluk i Szymon Sułecki.


Latem tego roku, polskie media obiegła wieść, że dokonała Pani w klasztorze krakowskich karmelitów wyjątkowego odkrycia. Naturalnie całkowicie przypadkowego. Jego przedmiotem są szesnastowieczne księgi medyczne, warte – jeśli wierzyć prasie – pół miliarda złotych.
Magdalena Koźluk: Starodruki o których rozmawiamy, były w klasztorze od dawna i stanowiły jego integralną cześć. Ojcowie pełniący na przestrzeni wieków funkcje bibliotekarza w klasztorze mieli z całą pewnością świadomość wartości księgozbioru, który przecież wzbogacał się systematycznie dzięki wielu darczyńcom. To właśnie oni przekazywali swoje prywatne kolekcje do klasztoru, ufając, że będzie to najlepsze miejsce dla ich ukochanych skarbów.
Nie odkryłam więc niczego przypadkowo, powiedziałabym inaczej: podczas spotkania w Marsh’s Library w Dublinie z bibliotekarzem i archiwistą klasztoru oo. Karmelitów – Szymonem Sułeckim dowiedziałam się, że w krakowskim klasztorze spoczywają książki o tematyce medycznej i że mogą mnie one, jako historyka medycyny, zainteresować. Z perspektywy osobistej więc spotkanie z karmelicką kolekcją było z całą pewnością „przypadkowym odkryciem”: co więcej, wartym znacznie więcej niż owe absurdalne „pół miliarda złotych”.
A tak poważnie, co do wartości samego księgozbioru. Nie wiem, który z dziennikarzy wycenił tak szybko tylko część księgozbioru, który został udostępniony mediom z okazji międzynarodowej konferencji odbywającej się w klasztorze (uśmiech). Wiemy przecież, że aby poznać dokładną materialną wartość całego księgozbioru upłynie pewnie ładne parę lat, a do wyceny zostaną zaproszeni specjaliści z wielu dziedzin związanych ze starą książką. Nie operując więc na razie konkretnymi sumami zatrzymajmy się na stwierdzeniu, że księgozbiór klasztorny jest bardzo cenny jeśli nie bezcenny, biorąc pod uwagę jego osobiste curriculum (charakter tematyczny kolekcji, konkretne egzemplarze wydań, renomę darczyńców, stan zachowania książek – przyp.red.).
(…)

dr Magdalena Koźluk romanistka i filolog klasyczny; adiunkt w Zakładzie Literaturoznawstwa Francuskiego w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Laureatka nagrody Prix J-C. Sournia 2008 przyznawanej przez Société Française d’Histoire de la Médecine za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu historii medycyny napisaną przez obcokrajowca w języku francuskim. Autorka L’Esculape et son art. À la Renaissance (Paryż, Classiques Garnier 2012).

dr Szymon Sułecki historyk. Archiwista i bibliotekarz zbiorów specjalnych w krakowskim klasztorze karmelitów. Autor książki Księgozbiór klasztoru karmelitów na Piasku w Krakowie (Kraków, Avalon, 2014)

Pełny tekst wywiadu znajdą Państwo w nr 32 “Modnego Krakowa”.
Całkowity przychód ze sprzedaży czasopisma przeznaczany jest na wydanie kolejnego numeru drukowanego. Magazyn wydawany jest przez Stowarzyszenie Artystów Młode Sztuki w ramach statutowej działalności non-profit.

 

Leave a Reply